دانلود جدیدترین فیلم های ایرانی و خارجی

پزشکیسلامت

همه چیز دربارۀ ازوفاژیت ائوزینوفیلیک یا التهاب مری و علت و درمان آن

ازوفاژیت ائوزینوفیلیک یا التهاب مری، همان‌گونه که از نامش مشخص است، بیماری‌ است که مری را درگیر می‌کند. این عارضه در افراد به‌شکل‌های مختلفی بروز می‌کند و علائم آزاردهنده آن به‌صورت مزمن بروز است. این بیماری خطر زیادی را برای سلامتی دارد و حتما باید برای درمان آن اقدام کرد. جنبه‌های مختلفی از این بیماری هنوز در ابهام هستند و به‌همین واسطه باور‌های غلط درباره آن زیاد است و با توجه به‌همین موضوع، در ادامه این نوشته از سایت درمانکده قصد داریم تا به‌صورت کامل به‌بررسی ازوفاژیت ائوزینوفیلیک، علت و راهکارهای درمانی آن بپردازیم؛ بنابراین تا انتها با ما همراه باشید.

ازوفاژیت ائوزینوفیلیک چیست؟

مری که دارای وظیفه انتقال غذا از دهان به‌سیستم گوارش است، سلول‌هایی را درون خود به‌نام ائوزینوفیل دارد که این سلول‌ها فعالیت‌های آلرژیک را انجام می‌دهند و باور بر این است که در هنگام بروز ازوفاژیت ائوزینوفیلیک، این سلول‌ها تحریک می‌شوند.

این بیماری عفونی نیست و ربطی هم به‌رفلاکس اسید ندارد و طبق مطالعات، بیشتر مردان را مبتلا می‌کند تا زنان اما به‌صورت کلی، هیچ فاکتوری برای بررسی احتمال ابتلا به‌این مشکل وجود ندارد. البته در این بین یک‌سری عوامل خطر را می‌توان در نظر گرفت که افراد را بیشتر در معرض ابتلا به‌ازوفاژیت ائوزینوفیلیک قرار می‌دهد که به‌شرح زیر هستند:

  • افراد دارای آسم

  • افراد دارای آلرژی‌های حاد

  • سابقه دیسفاژی (مشکل در بلع)

لازم به‌ذکر است که وجود این علائم لزوما به‌معنای ازوفاژیت ائوزینوفیلیک نیست و تنها قدری احتمال ابتلا به‌این بیماری بالاتر می‌رود.

علت ازوفاژیت ائوزینوفیلیک

تحقیقات زیادی برای پیدا کردن دلیل ازوفاژیت ائوزینوفیلیک صورت گرفته است اما تا کنون محققین نتوانسته‌اند به‌دلیل کاملا مشخص و دقیقی دست پیدا کنند و تنها احتمالی که تا کنون مطرح شده، حساسیت‌های غذایی است. این دلیل بیش از همه اعتبار دارد چرا که افراد در شرایط کسانی دچار این عارضه می‌شوند و بیشتر موارد گزارش ازوفاژیت ائوزینوفیلیک پس از مصرف نوعی غذای خاص بوده. حال این موضوع هنوز در ابهام است که آیا حساسیت غذایی ابتدای زنجیره بروز این بیماری است و موارد دیگری نیز در آن دخیل هستند و یا خود حساسیت غذایی دلیل اصلی ازوفاژیت ائوزینوفیلیک است.

البته تنها حساسیت غذایی در بروز ازوفاژیت ائوزینوفیلیک اثر گذار نیست بلکه برخی دیگر از انواع حساسیت مانند حساسیت‌های محیطی یا حساسیت‌های دارویی نیز می‌توانند عامل تحریک این مشکل باشند.

علائم ازوفاژیت ائوزینوفیلیک

خوشبختانه بیماری ازوفاژیت ائوزینوفیلیک دارای علائم واضح و مشخصی است و افرادی که در معرض این نوع از التهاب قرار بگیرند به‌سرعت می‌تواند مشکل را تشخیص دهند. البته هر نوع احساس التهاب در مری را نمی‌توان ازوفاژیت ائوزینوفیلیک در نظر گرفت اما به‌هر جهت، شایع‌ترین علائم این مشک به‌شرح زیر هستند:

  • سوزش سر دل

  • بروز حساسیت بینی

  • ایجاد مشکل در تنفس

  • درد در قفسه سینه و شکم

  • دیسفاژی (مشکل در بلع غذا)

  • در برخی از مواقع گیر کردن کامل غذا در مری

البته در برخی موارد و معمولا در کودکان این مشکل می‌تواند با استفراغ و عدم تمایل به‌خوردن غذا نیز همراه باشد.

عوارض ازوفاژیت ائوزینوفیلیک

علائم بیماری ازوفاژیت ائوزینوفیلیک مزمن هستند و ممکن است که در صورت بروز حتی برای چند روز یک فرد را درگیر کنند و از آنجا که مری عاملی اصلی در فرایند غذا خوردن است، می‌توان نتیجه گرفت که فرایند غذا خوردن در افراد مختل شده و به‌همین واسطه فرد دچار کمبود وزن شدید خواهد شد.

ازوفاژیت ائوزینوفیلیک

تشخیص ازوفاژیت ائوزینوفیلیک

با توجه به‌اینکه بیماری ازوفاژیت ائوزینوفیلیک یک مشکل عفونی نیست، نمی‌توان از طریق آزمایش خو این مشکل را تشخیص داد؛ بلکه باید از روش‌های آزمایشی و تصویربرداری خاصی کمک گرفت که به‌شرح زیر هستند:

آندوسکوپی

آندوسکوپی مری علاوه بر تشخیص ازوفاژیت ائوزینوفیلیک، می‌تواند برای تشخیص تقریبا تمامی ناهنجاری‌های مری مانند گودی، شیار، تنگی، لکه سفید و سایر مشکلات کاربردی باشد. این روش بسیار کاربردی و دقیق است اما نوع تشخیص بستگی به‌تبحر پزشک دارد و به‌همین واسطه توصیه می‌شود برای بررسی به ‌بهترین متخصص گوارش در تهران یا هر کجای دیگر که می‌شناسید مراجعه کنید.

رادیو گرافی

برای بیمارانی که خیلی احساس ناراحتی نکنند، معمولا از روش عکس‌برداری باریم برای تنگی معده استفاده می‌شود. این روش عکس‌برداری نیز می‌تواند تمام مشکلات را به‌تصویر بکشد اما تحلیل دقیق آن مانند مورد قبلی باید توسط پزشکی با تجربه‌صورت گیرد.

پاتولوژی

این روش نه برای تشخیص خود ازوفاژیت ائوزینوفیلیک بلکه برای شدت و میزان پیش‌روی آن استفاده می‌شود. در این روش، پاتولوژیست با استفاده از نمونه به‌دست آمده تمامی ناهنجاری‌های مری را بررسی می‌کند.

درمان ازوفاژیت ائوزینوفیلیک

مهم‌ترین راه جلوگیری از بروز این بیماری، رعایت رژیم غذایی خاصی است که باید بر اساس شرایط شما تعیین شود. اگر خاطرتان باشد، بیشتر گفتیم که عامل اصلی بروز این بیماری انواع حساسیت‌ها خصوصا حساسیت غذایی است. با توجه به‌همین موضوع، در ابتدا توسط یک متخصص تغذی باید باید نوع حساسیت غذایی تعیین شود و طبق یک رژیم غذایی مشخص، بیمار باید از مصرف هرگونه مواد غذایی محرک اجتناب کند.

در برخی موارد شدید‌تر، ممکن است که بیمار به‌صورت کامل از مصرف غذاهای جامد منع شود و تا زمان بهبودی نسبی توصیه شود که تنها از غذاهای مایع و داروها برای تامین مواد غذایی ضروری استفاده شود.

جدا از درمان غذایی، از برخی داروها نیز می‌توان برای کاهش التهاب و تسکین دردهای ناشی از ازوفاژیت ائوزینوفیلیک استفاده کرد که این موارد نیز باید بر اساس پاسخ عکس‌برداری‌ها و نمونه‌ها و توسط پزشک متخصص تعیین شود.

درمان ازوفاژیت ائوزینوفیلیک

جمع‌بندی

بیماری ازوفاژیت ائوزینوفیلیک یکی از بیماری‌های نه چندان شایع مربوط به‌مری است که ناشی از عامل و عفونت خارجی نبوده و به‌خاطر سلول‌های موجود بر در خود مری است. این بیماری مشکلی مزمن و آزاردهنده است و در صورت عدم رسیدگی حتی می‌تواند منجر به‌خفگی غذایی و مرگ شود و موضوعی نیست که بتوان به‌آن بی‌اعتنایی کرد.با توجه به‌نا مشخص بودن دلیل دقیق ازوفاژیت ائوزینوفیلیک، باورهای غلط زیادی درباره این بیماری وجود دارد و به‌همین واسطه ما در این نوشته تمام تلاش خود را به‌کار بستیم تا تمام نکات مهم در این باره را با شما در میان بگذاریم.

در صورتی‌که برای پیگیری بیشتر این مشکل یا هر مشکل دیگری قصد مراجعه به‌پزشکان متخصص را دارید، می‌توانید از طریق سایت نوبت دهی آنلاین درمانکده برای دریافت نوبت پزشکان متخصص مختلف، از متخصص گوش و حلق و بینی گرفته تا فوق تخصص ارتوپد در تهران اقدام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا