دانلود جدیدترین فیلم های ایرانی و خارجی

پزشکیسلامت

بوتاکس چیست و برای چه درمان هایی به کار می رود؟

امروزه کمتر کسی است که اسم بوتاکس به گوشش نخورده باشد. بیشتر افراد با شنیدن نام بوتاکس به یاد چین و چروک صورت می افتند که با تزریق بوتاکس از بین می روند. شما هم اگر چین و چروکی بر روی صورتتان دارید که برایتان زیاد خوشایند نبوده و دوست دارید برطرفشان کنید، می توانید از روش تزریق بوتاکس استفاده کنید. بهتر است قبل از هر اقدامی برای تزریق بوتاکس، این مقاله را مطالعه کنید تا بیشتر متوجه شوید که بوتاکس چیست و چه تاثیراتی بر روی بدن دارد.

بوتاکس

بوتاکس چیست؟

بوتاکس یک نوع سم باکتری است که از باکتری هایی بنام کلستردیوم بوتولینوم تهیه می شود. هفت نوع از این باکتری که با نام های A تاG ، وجود دارند. بوتاکس ماده ای استخراج شده از باکتری کلستریدیوم بوتولینوم و یک نوع سم بوتولینوم نوع A است. بوتاکس برند سم بوتولینومی است که توسط شرکت آلرگان تولید می شود.

این برند توسط سازمان غذا و داروی آمریکا مورد تایید قرار گرفته است و در اکثر نقاط دنیا مورد استفاده قرار می گیرد. ولی در ایران از برند بوتاکس زیاد استفاده نمی شود و بجای آن از برندهای دیگر همچون مصپورت (ایرانی)، دیسپورت (انگلیسی) و غیره استفاده می شود.

برای چه درمان هایی از بوتاکس استفاده می شود؟

شاید برایتان جالب باشد که بدانید کاربرد اصلی بوتاکس درمان اسپاسم و انحراف چشم است و در واقع در ابتدا به عنوان روش زیبایی از آن استفاده نمی شد، ولی با گذشت زمان، پزشکان از این ترکیب شیمیایی برای مصارف زیبایی نیز استفاده کردند.

تعداد دفعاتی که هر فرد در طول روز حالات چهره خود را تغییر می دهد، شاید قابل شمارش نباشد. تغییر حالات چهره مانند اخم کردن و خندیدن به مرور زمان باعث ایجاد چین و چروک و فرو رفته گی هایی در پوست می شود که بوتاکس در درمان این خطوط بسیار موثر است. اگر علائم زود هنگام پیری را در صورت خود می بینید و یا اگر به هنگام خندیدن و اخم کردن چین و چروک زیادی در صورت شما ایجاد می شود، ممکن است تزریق بوتاکس کمک کند تا حس مثبت تری نسبت به خودتان داشته باشید.

شاید به این نکته فکر نکرده باشید که از این درمان همچنین برای پیشگیری و جلوگیری از ایجاد چین و چروک نیز استفاده می شود. به طوری که این ماده حرکات عضلات ایجاد کننده چین و چروک را محدود می کند.

افرادی که با مشکل تعریق شدید یا هایپرهیدروز روبرو هستند نیز می توانند از بوتاکس برای درمان این مشکل بهره ببرند.

بوتاکس در نواحی ای که تعریق زیادی دارد مانند: زیر بغل ها، پشت زانوها و کف دست ها تزریق شده و باعث می شود تا تعریق در این نواحی به مدت محدودی کاهش یابد.

بوتاکس چگونه بر صورت اثر می کند؟

در حالت عادی، انقباضی که در عضلات ایجاد می شود و ما به واسطه همین انقباضات می توانیم حالات چهره خود را تغییر دهیم، از پیام های الکتریکی ناشی می شود که مغز به عضلات می فرستد. عضلات بدن پس از دریافت این پیام ها، منقبض می شوند. مثلا میتوانیم اخم کنیم یا بخندیم. این ماده با ایجاد اختلال در عملکرد این پیام، باعث می شود که عضلات، پیام انقباض را دریافت نکنند. در نتیجه حرکات ماهیچه ها که باعث ایجاد چین و چروک می شوند، متوقف شده و یا بعد از تزریق این ماده تا حد زیادی کاهش پیدا می کنند. گاهی اوقات به نتایج تزریق این ماده، فلج موقتی هم می گویند.

بوتاکس در کدام قسمت ها قابل تزریق است؟

خطوط پیشانی: تزریق بوتاکس به عضلات پیشانی با دوز ۵ تا ۲۵ واحد معمولا کافی است. توجه داشته باشید تزریق باید به طوری صحیح انجام گیرد تا دچار عارضه جانبی افتادگی ابرو نشوید.

خطوط اخم: معمولا ۲۰ تا ۲۵ واحد بوتاکس برای این ناحیه تزریق می شود. درصورتی که تزریق باید توسط فردی با تجربه انجام گیرد، بوتاکس به اطراف محل تزریق یا حدقه جابجا نخواهد شد.

خطوط پنجه کلاغی: مقادیری از سم بوتولینوم حدود ۵ تا ۱۵ واحد برای این ناحیه معمولا کافی است. متخصص باید مواظب باشد که سم بوتولینوم به پلک ها منتقل نشود تا از افتادگی پلک جلوگیری شود.

خطوط خرگوشی: برای این ناحیه معمولا تزریق ۵ تا ۲۵ واحد مناسب خواهد بود. این خطوط با جمع کردن صورت در بخش بالایی تیغه بینی ایجاد می شود.

فرو رفتگی چانه: این خطوط معمولا پس از جراحی ناموفق بهبود فرم چانه ایجاد می شود. در این حالت ۲۰ واحد بوتاکس می تواند به عضله ی چانه برای شل شدن عضله و جلوگیری از بد فرمی چانه استفاده شود.

خطوط سیگاری: این خطوط در اطراف لب ها به صورت خطوط عمودی، به خصوص در افراد سیگاری ایجاد می شود.

ابرو: بوتاکس می تواند به قسمت بالایی ابرو برای ایجاد تاثیری شبیه لیفت، تزریق شود. مطمئن شوید پزشک شما مهارت کافی در تزریق بوتاکس به این ناحیه را دارد، زیرا خطر بروز افتادگی ابرو در این ناحیه بالاست.

بوتاکس

چه زمانی می توان بوتاکس تزریق کرد؟

تزریق بوتاکس محدودیت زمانی ندارد و هر زمانی که بخواهید تا ۶۰ سالگی و گاهی تا ۷۰ سالگی، با مشورت پزشک قابل تزریق است. در صورت شلی و افتادگی بیش از حد پوست صورت این درمان نمی تواند نتایج رضایت بخشی را ایجاد کند. البته از آنجاییکه بررسی هایی بر روی زنان باردار و شیرده انجام نشده، تزریق بوتاکس در این افراد انجام نمی شود.

چه متخصصی می تواند برایتان بوتاکس تزریق کند؟

پزشکان عمومی آموزش دیده، متخصصان پوست و جراحان پلاستیک قادر به انجام این درمان هستند.

تزریق در کلینیک پزشکی یا سالن آرایشی؟

 تزریق بوتاکس فقط باید در مطب پزشک باید انجام شود. به هیچ وجه این درمان نباید در سالن های زیبایی و توسط فرد غیر متخصص انجام گیرد. از تزریق این ماده در مطب های غیرمجاز و یا در خانه جدا خودداری کنید. برای ظاهر خود ارزش قائل شوید و با تزریق بوتاکس در مراکز غیر مجاز، زیبایی خود را به خطر نیاندازید. میزان تزریق بوتاکس و تشخیص نقاط درست برای تزریق، نیاز به تخصص و تجربه دارند. سعی کنید این ماده را توسط پزشکانی تزریق کنید که مهارت کافی را داشته باشند. مطمئن شوید که برند بوتاکس استفاده شده، دارای تاییدیه ها و مجوزهای لازم است. بوتاکس های غیرمجاز و بدون مجوز می توانند موجب آسیب دائمی و یا مرگ بافت ها شوند.

خطرات بوتاکس:

 • درد: فقط احتمال مقداری درد در محل های تزریق و سردرد خفیف در هفته ی اول وجود دارد.
 • ورم و کبودی: ورم بسیار خفیف است و احتمال بروز کمی کبودی نیز وجود دارد.
 • تزریق بوتاکس اسکار و یا جای زخمی به همراه ندارد.
 • اگر تزریق توسط فردی که مهارت ندارد انجام گیرد احتمال بروز افتادگی پلک، ابرو یا سایر نقاط که در آنها تزریق می شود، وجود دارد.

دستورالعمل ها و مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس:

بعد از تزریق، پس از چند ساعت تا سه روز می توانید شاهد اثرات تزریق بوتاکس باشید. برای کمک به جذب بهتر سم بوتولینوم توصیه می شود اخم کنید و صورت خود را جمع کنید. گفته می شود اثر بخشی این ماده در این حالت بیشتر خواهد بود.

از پزشک خود در مورد دستورالعمل ها و نکات پس از تزریق حتما سوالات کافی را بپرسید. معمولا توصیه می شود تا ۴ ساعت پس از تزریق دراز نکشید و خم نشوید.

حاضر شدن در سرکار: از آنجاییکه این درمان، دوره نقاهتی ندارد، پس از تزریق سم بوتولینوم می توانید به کارهای عادی و روزمره خود بپردازید.

قرارگیری در معرض خورشید: از کلاه های لبه دار و کرم های ضد آفتاب هنگام قرارگیری در معرض نور خورشید استفاده کنید، در غیر اینصورت کبودی های ماندگار و یا هایپرپیگمانتاسیون در نواحی تحت درمان ایجاد خواهد شد.

نتایج نهایی: پس از یک تا دو هفته بهترین نتایج از تزریق حاصل خواهد شد.

نکات تکمیلی: اثرات بوتاکس ممکن است در صورت استفاده از برخی آنتی بیوتیک ها شدت یابد. مطمئن شوید قبل از درمان در مورد تمامی بیماری های پزشکی و داروهایی که مصرف می کنید با پزشک خود صحبت کنید.

ماندگاری: نتایج تزریق بوتاکس حدود ۳ماه پس از تزریق ماندگار است که موجب صاف شدن پوست و بهبود خطوط و چین و چروک می شود. البته برند و نوع بوتاکس تزریقی نیز در ماندگاری این ماده تاثیر بسزایی دارد.

زمانی که اثر بوتاکس شروع به از بین رفتن می کند، متوجه از بین رفتن تدریجی نتایج خواهید شد. در این زمان باید برای دریافت تزریق بعدی به پزشک خود مراجعه کنید.

منبع: وبسایت زیبانوس

در وبسایت زیبانوس می توانید، اطلاعات بیشتری در مورد انواع بوتاکس، پزشکان، تصاویر قبل و بعد و حتی ویدیوهایی درباره بوتاکس پیدا کنید.


پیشنهاد می کنیم این مطالب را نیز مطالعه کنید :

 

‫4 دیدگاه ها

  1. سلام دوست عزیز
   نه متاسفانه ولی فکر می کنم دکترهایی که کارهای زیبایی و پوست انجام می دهند توی این زمینه هم فعال باشند.
   البته حتماً قبل از انتخاب دکتر از سوابق او اطلاع کسب کنید.
   با تشکر و احترام

  1. سلام
   دوست عزیز بله امکان استفاده بوتاکس برای گردن هم وجود داره و تزریق بوتاکس به عضلات گردن میتونه به اونها ظاهری صاف و جوانتر بده البته به مدت محدود حدود 4 ماه اثرات اون باقی خواهد ماند.
   البته حتماً این کار رو با نظر پزشک انجام بدهید.
   موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا