دانلود جدیدترین فیلم های ایرانی و خارجی

آموزشکتاب

چگونه کتاب رمان بنویسم ؟

اگر شما هم از علاقمندان به کتاب باشید شاید دوست داشته باشید کتابی بنویسید و آن را به چاپ برسانید. چاپ کتاب در سال‌های اخیر رشد فزاینده‌ای داشته است و هر ساله میلیون‌ها عنوان کتاب در سراسر جهان به چاپ می‌رسد. در این میان بیشتر کتاب‌های چاپ شده داستان و رمان هستند و افراد زیادی دوست دارند تصورات ذهنی خود را در قالب رمان به چاپ برسانند.

اما شاید شما هم مانند بسیاری از افراد ندانید که برای نوشتن رمان و چاپ آن باید از کجا شروع کنید. اگرچه بیشتر کار نوشتن رمان براساس ذوق و قریحه نویسنده است اما آشنایی با اصول اولیه و همچنین دانستن مراحل چاپ کتاب می‌تواند به شما کمک کند که در مسیر درستی حرکت کنید و به آزمایش و خطا نپردازید. در این مقاله که توسط نویسندگان انتشارات نارون دانش تهیه شده است شما را با اصول و روش‌های نوشتن کتاب رمان و همچنین فرایند چاپ آن آشنا خواهیم کرد.

چاپ کتاب

اصول اساسی در نوشتن رمان

یکی از پایه‌های اصلی در نوشتن رمان این است که باید یک ایده اساسی و بنیادی داشته باشید. این ایده باید نه خیلی جزئی باشد و نه بسیار کلی. بدین صورت شما می‌توانید قصه را شروع کنید و به تدریج و در طی مراحل نوشتن نکات و جزئیاتی را به آن اضافه کنید تا شکل کلی داستان شکل گیرید. همچنین توصیه می‌شود که قبل از شروع به نوشتن رمان خود تمرین کنید و این تمرین شامل سه بخش مختلف است. نخست اینکه سعی کنید رمان‌های مرتبط با موضوع رمان خود را بخوانید. برای مثال اگر قصد نوشتن رمان جنایی دارید بهتر است چندین رمان مشهور در این زمینه را بخوانید.

کار دیگر این است که سعی کنید پیش از آغاز نگارش یک وبلاگ رایگان بسازید و یکی از داستان‌های خود را به تدریج منتشر کنید و بازخورد خوانندگان خود را بگیرید. این تمرین کمک زیادی به گسترش توانایی نوشتن شما می‌کند. در نهایت توصیه سوم این است که چند کتاب مرتبط با آموزش نوشتن رمان و داستان بخوانید. این کتاب‌های اصول اولیه داستان نویسی را به شما می‌آموزند و از بروز خطاهای فاحش در متن شما جلوگیری می‌کنند.

کار دیگری که در هنگام نوشتن رمان باید انجام دهید این است که نوشتن و بازخوانی داستان را به صورت مرتب انجام دهید. وقتی هم که نسخه نهایی رمان شما آماده شد چند بار دیگر آن را خوانده و ویرایش کنید. حتی می‌توانید از یک نویسنده بخواهید داستان شما را بخواند و نظرات او را در کتاب خود اعمال کنید. از آنجا که برخی از نویسندگان در یک چرخه معیوب گرفتار می‌شوند و با هربار خواندن کتاب خود فکر می‌کنند ایرادات زیادی در آن وجود دارد و باید دوباره خوانده شود، توصیه ما این است که بازخوانی و ویرایش رمان خود را به دو یا نهایتاً سه بار خوانش و ویرایش محدود کنید.

جلد کتاب

مراحل چاپ رمان

پس از اینکه کتاب زمان شما نوشته شد حالا نوبت چاپ آن است. برای چاپ کتاب رمان باید آن را به یک ناشر معتبر بدهید. ناشر مراحل چاپ رمان شما را آغاز می‌کند که شامل ویراستاری نگارشی و محتوایی، صفحه‌آرایی و طراحی جلد است. سپس کتاب را برای گرفتن مجوزهایی مانند فیپا از کتابخانه ملی، شابک از خانه کتاب و مجوز انتشار از وزارت ارشاد ارسال می‌کند. در نهایت و پس از صدور مجوزهای مربوطه کتاب شما آماده چاپ است و به چاپخانه ارسال می‌شود.

همانگونه که در این مقاله خواندید، نوشتن یک کتاب رمان و چاپ آن یک فرایند مرحله به مرحله است. تنها کافی است نوشتن را شروع کنید و پس از پایان آن، کتاب را به ناشر خود بدهید. سایر مراحل چاپ کتاب توسط ناشر انجام خواهد گرفت و اگر ناشر معتبری انتخاب کرده باشید این کار را در سریع‌ترین زمان و با بالاترین کیفیت انجام خواهد داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا