مجله آنلاین پروماگابزار محاسبه سن بارداری و تاریخ زایمان - مجله آنلاین پروماگ

محاسبه سن بارداری و تاریخ زایمان

ابزار محاسبه سن بارداری و تاریخ زایمان

ابزار محاسبه سن بارداری و تاریخ زایمان در ورژن جدید برای محاسبه دقیق تر سن حاملگی و امکان ارائه اطلاعات کامل براساس تاریخ اولین روز آخرین قاعدگی شما و میانگین دوره پریودی و همچنین میانگین روز تخمک گذاری می تواند سن بارداری، هفته بارداری، میزان بارداری طی شده، وزن تقریبی جنین و قد و تاریخ تولد تقریبی کودک و تقویم بارداری شما را محاسبه نماید.

لطفاَ تاریخ اولین روز آخرین قاعدگی خود را وارد کنید :

لطفاَ میانگین طول دوره قاعدگی خود را وارد کنید (22 تا 45 روز) اگر این عدد را دقیق نمی دانید آن را تغییر ندهید نرم افزار پیشفرض 28 روز در نظر می گیرد :

لطفاَ میانگین زمان تخمگ گذاری خود را وارد کنید (9 تا 16) اگر این عدد را دقیق نمی دانید آن را تغییر ندهید نرم افزار پیشفرض روز 14 را در نظر می گیرد :


نتایج
تاریخ تقریبی تخمک گذاری
تاریخ تقریبی تولد کودک
سن جنین شما به روز
سه ماه بارداری شما
وزن تقریبی جنین شما (به گرم)

قد تقریبی جنین شما (به سانتیمتر)

درصد بارداری طی شده
هفته بارداری شما
هفتهوضعیتسه ماهاتفاقات مهم
هفته 1سه ماه
اول
 
هفته 2
هفته 3تشکیل جنین
هفته 4تست بارداری مثبت خواهد بود.
هفته 5 
هفته 6ضربان قلب توسط سونوگرافی قابل تشخیص است.
هفته 7
هفته 8 
هفته 9
هفته 10
هفته 11
هفته 12جنسیت جنین با درصدی خطا قابل تشخیص است.
هفته 13سه ماه
دوم
خطر سقط جنین کاهش می یابد.
هفته 14 
هفته 15
هفته 16
هفته 17
هفته 18توجه جنین به صداهای اطراف جلب می شود.
مادر حرکات جنین را حس می کند.
جنسیت جنین با دقت بالا قابل تشخیص است.
هفته 19
هفته 20
هفته 21
هفته 22 
هفته 23کودک نارس ممکن است زنده بماند.
هفته 24 
هفته 25
هفته 26
هفته 27
هفته 28سه ماه
سوم
کودک می تواند نفس بکشد.
هفته 29 
هفته 30
هفته 31
هفته 32
هفته 33
هفته 34
هفته 35
هفته 36
هفته 37
هفته 38رشد جنین کامل شده است.
می تواند متولد شود.
هفته 39
هفته 40
هفته 41
هفته 42
توجه:

این محاسبات سن بارداری و تاریخ زایمان بصورت تقریبی هستند و بصورت میانگین برای بارداری یک قلو ارائه می شوند. قطعاً این نتایج برای مادران باردار دوقلو متفاوت است.

محاسبه سن بارداری

سن حاملگی یا سن کودک از روز اول آخرین دوره قاعدگی مادر محاسبه می شود. از آنجا که تقریبا تاریخ تولد بصورت دقیق قابل محاسبه نیست لذا از روز اول آخرین دوره قاعدگی برای اندازه گیری سن کودک استفاده می شود. اگر مادر دوره قاعدگی عادی داشته باشد و روز اول آخرین دوره قاعدگی خود را بداند، سن بارداری را می توان از این تاریخ محاسبه کرد. محاسبه سن بارداری از روز اول آخرین قاعدگی مادر محاسبه می شود و نه از تاریخ احتمالی لقاح و براساس سن کودک تاریخ تقریبی زایمان نیز محاسبه می شود.

مدت حاملگی و تاریخ زایمان

بارداری اصطلاحی است که برای توصیف وضعیت زن در طی یک دوره زمانی مشخص (9 ماه) به کار می رود که طی آن یک یا چند فرزند در درون رحم زن رشد می کند. زایمان معمولاً حدود 38 هفته پس از بارداری یا حدود 40 هفته پس از آخرین دوره قاعدگی رخ می دهد.

طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی یک دوره عادی بارداری بین 37 تا 47 هفته به طول می انجامد. در اولین مراجعه به متخصص زنان و زایمان، پزشک معمولاً تاریخ تخمینی (براساس سونوگرام) که کودک در آن متولد می شود را اعلام می کند. از طرف دیگر تاریخ زایمان نیز می تواند براساس آخرین دوره قاعدگی فرد نیز تخمین زده شود.

در حالی که می توان سن بارداری و تاریخ زایمان را تخمین زد، طول واقعی بارداری به عوامل مختلفی از جمله سن، طول حاملگی های قبلی و وزن مادر در بدو تولد بستگی دارد. با این وجود هنوز هم عوامل بیشتری در تغییرات طبیعی در دوره بارداری و تغییر تاریخ زایمان مؤثر هستند. مطالعات نشان داده اند که کمتر از 4٪ زایمان ها در موعد مقرر اتفاق می افتد، 6٪ در طی یک هفته قبل و بعد از تاریخ زایمان تخمین زده شده رخ می دهند و تقریبا 90٪ در طی دو هفته قبل از موعد مقرر رخ می دهند. با توجه به این آمار نمی توان بصورت صد در صد تاریخ تولد را مشخص نمود، اما در حال حاضر با استفاده از سونوگرافی و محاسبه زمان پیش بینی دقیق سن جنین و تاریخ تولد تقریبی امکان پذیر است.

مدیریت بارداری و تاثیرات آن در تاریخ زایمان

چندین فاکتور وجود دارد که باید توسط مادر در دوران بارداری رعایت شوند، که عدم رعایت بسیاری از آنها منجر به مشکلاتی برای مادر و جنین خواهند شد ، مانند مصرف دارو ، افزایش وزن ، ورزش و تغذیه.

مصرف دارو در طول بارداری:

مصرف برخی داروهای خاص در دوران بارداری می تواند تأثیرات ماندگاری روی جنین داشته باشد. در آمریكا داروها براساس فواید و مضرات بالقوه در مقابل ایجاد خطرات احتمالی برای جنین، در گروه های A ، B ، C ، D و X طبقه بندی می شوند. داروهایی که فواید مثبتی برای مادر  و در عین حال خطر کمی برای جنین دارند، در دسته A قرار می گیرند، در حالی که داروهایی با خطرات اثبات شده که خطرات آن برای جنین در مقایسه با مزایای بالقوه آنها برای مادر بیشتر است ، در دسته X قرار می گیرند. فردی که باردار است برای مصرف دارو باید با پزشک خود مشورت کند.

افزایش وزن در دوران بارداری:

افزایش وزن مادر یک رخ داد عمدتا اجتناب ناپذیر و لازم از بارداری است که بین افراد متفاوت است. که جنبه های بسیاری از رشد جنین مانند وزن کودک، جفت، افزایش فشار خون در بارداری و ذخیره های چربی و پروتئین را تحت تأثیر قرار می دهد. مديريت وزن مناسب باید توسط مادر جدی گرفته شود زيرا افزايش ناكافي يا زياد وزن مي تواند براي مادر و روی جنين اثرات منفي داشته باشد از جمله نياز به سزارين و احتمال مسمویت حاملگی و دیابت در حالی که این اثرات بین زنان متفاوت است، طبق اعلام انستیتوی پزشکی افزایش وزن نرمال حاملگی 11 تا 15 کیلوگرم است. افزایش وزن نرمال براساس شاخص توده بدن به شرح زیر می باشد :

 

  • افزایش وزن 12 تا 18 کیلوگرم در کل برای کسانی که (BMI 18.5-24.9) دارند.
  • افزایش وزن 11 تا 15 کیلوگرم برای کسانی که (BMI 25-29.9) دارند.
  • افزایش وزن 5 تا 9 کیلوگرم برای کسانی که چاق در نظر گرفته می شوند که (BMI> 30.3) دارند.

ورزش و تاثیرات آن روی زنان باردار:

مطالعات نشان می دهد که ورزش هوازی در دوران بارداری به بهبود یا حفظ آمادگی جسمانی و همچنین احتمالاً کاهش ریسک سزارین منجر می شود. اما ممکن است برای برخی از زنان این موضوع متفاوت باشد، ورزش منظم هوازی و تهویه مطبوع معمولاً برای خانم های باردار توصیه می شود، زنانی که مرتبا قبل از بارداری ورزش می کنند و حاملگی های عادی ندارند، باید بتوانند برنامه های ورزشی با شدت بالا را ادامه دهند. کالج آمریکایی مامایی و متخصص زنان و زایمان اظهار داشتند که با توجه به یک حاملگی بدون عارضه صدمات جنین در نتیجه ورزش بعید نیست. با این وجود احتیاط لازم است و یک زن باردار در صورت مشاهده هر یک از علائم زیر می تواند با پزشک خود مشورت کند: خونریزی واژن، تنگی نفس، سرگیجه، سردرد،  تورم، نشت مایعات آمنیوتیک، کاهش حرکت جنین، زایمان زودرس، ضعف عضلانی یا درد قفسه سینه.

تغذیه مناسب در دوران بارداری:

تغذیه در دوران بارداری برای سلامتی مادر و نوزاد از اهمیت ویژه ای برخوردار است. تغذیه مناسب در دوران حاملگی به دلیل افزایش نیاز بدن مادر به انرژی و نیازهای ریز مغذی خاص از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

برخی از ویتامین ها مانند ویتامین B9 که به اسید فولیک نیز معروف است، می تواند به کاهش خطر نقایص خاص جنین کمک کند، در حالی که سایر مواد مغذی مانند DHA امگا 3 که برای رشد مناسب مغز و شبکیه چشم ضروری است، نمی توانند توسط نوزادان به طور موثری تولید شوند و فقط می توانند از طریق جفت در دوران بارداری یا در شیر مادر بعد از تولد به بدن جنین برسند. ریز مغذی های بسیاری وجود دارند که به رشد مناسب جنین کمک می کنند و تعداد بیشماری از اطلاعات در مورد آنچه زنان باردار باید یا نباید بخورند یا انجام دهند وجود دارد. تمام اطلاعات می توانند متفاوت باشند و می توانند از فردی به شخص دیگر متفاوت باشند. زنان باردار باید با پزشك خود و یا متخصص تغذیه مشورت كنند تا در تعیین بهترین نوع تغذیه آنها را راهنمایی کند. برای اطلاع بیشتر از تغذیه مناسب این مطلب را مطالعه کنید.

محاسبه سن بارداری با استفاده از سونوگرافی

تعیین سن جنین با استفاده از سونوگرافی معمولاً از اوایل هفته 5 یا 6 پس از اولین روز آخرین دوره قاعدگی مادر انجام می شود، تعیین سن جنین توسط سونوگرافی در اوایل بارداری تقریباً دقیق است. اما بعد از هفته 8 تا هفته 18 دقت آن افزایش می یابد. 

منابع :

  • Jukic, AM, Baird, DD, Weinberg, CR, et al. 2013. “Length of human pregnancy and contributors to its natural variation. Human Reproduction 28(10): 2848-55. PMC3777570.
  • Moore, Keith. 2015. “How accurate are ‘due dates’?” BBC, February 3, 2015. www.bbc.com/news/magazine-31046144.
  • Institute of Medicine. 2009. “Weight Gain During Pregnancy: Reexamining the Guidelines.” National Academies Press.
  • Davies, GA, Wolfe, LA, Mottola, MF, et al. 2003. “Exercise in pregnancy and the postpartum period.” Journal of Obstetrics and Gynaecology Canada 25(6): 516-29.
  • Artal, R., O’Toole, M. 2003. “Guidelines of the American College of Obstetricians and Gynecologists for exercise during pregnancy and the postpartum period.” British Journal of Sports Medicine 37: 6-12. doi:10.1136/bjsm.37.1.6
  • Lammi-Keefe, CJ, Couch, SC, Philipson, E. 2008. “Handbook of Nutrition and Pregnancy.” Humana Press.

ابزارهای مرتبط :

ابزار تعیین جنسیت جنین

با استفاده از این ابزار براحتی می توانید قبل و بعد از بارداری جنسیت جنین خود را متوجه شوید.

ابزار محاسبه شاخص توده بدن

با استفاده از این ابزار براحتی می توانید وضعیت وزن بدن خود را محاسبه کنید.

مقالات مرتبط :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر بخوانید