دانلود جدیدترین فیلم های ایرانی و خارجی

ابزار آلات

آشنایی کامل و جامع 3 ابزار سنگ رومیزی، رنده گندگی و اره میزی

دستگاه‌های مختلفی در صنعت نجاری مورد استفاده قرار می‌گیرند. در این بین برخی از آن‌ها به دلیل کاربردهای فراوانی که دارند، بیشتر از دیگر دستگاه‌ها استفاده می‌شوند.

سنگ رومیزی، رنده گندگی و اره میزی سه دستگاه مهم و کاربردی هستند که در اغلب کارگاه‌های نجاری وجود دارند. این دستگاه‌ها برای انجام مراحل مختلف آماده سازی مصنوعات چوب به کار گرفته می‌شوند. ابتدایی‌ترین مرحله برای ساخت یک وسیله چوبی، برش چوب و تبدیل آن به قطعات دلخواه است.

 این مهم با استفاده از اره میزی انجام می‌شود. سپس باید روی چوب مورد نظر کار شود تا ضخامت آن مناسب گردد. این کار نیز به عهده رنده گندگی است. در مراحل پایانی کار لازم است سطح قطعه کار پرداخت شود تا صاف و صیقلی گردد. در ادامه هر یک از این دستگاه‌ها را به صورت مجزا و تخصصی بررسی می‌کنیم.

اره میزی

اره میزی دستگاهی پرکاربرد برای برش انواع صفحات چوبی است. این دستگاه از یک میز و یک تیغ اره گرد ساخته شده تا بتوان به وسیله آن انواع برش‌های طولی، عرضی و اریب را ایجاد کرد. عملیات اصلی برش در اره میزی توسط تیغ اره گردی صورت می‌گیرد که یک قطر مشخص دارد.

 دستگاه اره میزی با استفاده از جریان برق مستقیم کار می‌کند. با اتصال دستگاه به جریان برق، موتور آن شروع به کار کرده و با توانی که دارد، تیغ اره را با سرعت بالا می‌چرخاند. در چنین شرایطی کافی است با استفاده از اهرم، صفحه چوبی را در جهت درست حرکت دهید تا عملیات برش انجام شود.

به کمک اره میزی شما می‌توانید صفحات چوبی را به اندازه‌های دلخواه برش دهید. اغلب دستگاه‌های اره میزی قابلیت برش با زاویه را نیز دارند.

به این صورت که با زاویه گرفتن تیغ اره قادر خواهید بود تا برش‌های فارسی را ایجاد نمایید. با توجه به این که اره میزی قادر است انواع برش‌ها را روی چوب پیاده سازی کند، می‌توانیم بگوییم یک دستگاه کامل برای برش چوب است.

نکات مهم برای خرید اره میزی

اولین نکته‌ای که هنگام خرید اره میزی باید به آن دقت نمایید، قدرت موتور دستگاه است. هرچه قدرت موتور اره میزی بیشتر باشد، صنعتی‌تر است و به صورت حرفه‌ای‌تر می‌توان از آن استفاده ک

 از دیگر نکات قابل توجه، قطر تیغه برشی دستگاه است. قطر تیغه نقش مستقیمی در میزان عمق برش دستگاه دارد. همچنین ابعاد میز و حداکثر سرعت چرخش تیغه از دیگر نکات مهمی هستند که برای خرید اره میزی باید به آن‌ها دقت کنید.

رنده گندگی

رنده گندگی از مهمترین دستگاه‌های نجاری است که به شمامی‌کند بتوانید قطعات چوبی و الوار را مسطح و صاف نمایید. همچنین به کمک رنده گندگی می‌توانید ضخامت چوب را نیز تغییر دهید.

 این کار به وسیله عملیات رنده کردن صورت می‌گیرد. رنده گندگی با استفاده از جریان برق کار می‌کند. به این صورت که با راه اندازی دستگاه، موتور آن شروع به کار می‌کند. کافی است قطعه چوب یا الوار را از یک طرف دستگاه وارد نمایید. سپس تیغه‌هایی که روی رنده گندگی نصب شده‌اند، با رندیدن موجب می‌شوند تا سطح کار مسطح و صاف شده و یا ضخامت آن تغییر نماید.

رنده گندگی

 اگر در کارگاه نجاری کار کرده باشید می‌دانید که الوار و قطعات چوبی در اغلب موارد ضخامت مورد نظر شما را ندارند. در چنین شرایطی بهترین راه حل استفاده از رنده گندگی است.

 عملیات رندیدن در رنده گندگی نیازی به نیروی دست کاربر ندارد و تمامی امور به وسیله دستگاه انجام خواهند شد. به صورت کلی رنده گندگی برای تبدیل الوار به چوب کاربرد دارد.

ویژگی‌های قابل توجه برای خرید رنده گندگی

هنگام خرید رنده گندگی باید به نکات مختلفی توجه کنید که در این بین، قدرت موتور دستگاه مهمترین است. هرچه قدرت موتور دستگاه بیشتر باشد، کارایی دستگاه نیز افزایش می‌یابد.

از جمله نکات مهم دیگر که باید آن‌ها را بررسی کنید، حداکثر ارتفاع و عرض کار برای رنده کاری هستند. همچنین عمق رنده کاری نیز بسیار مهم است. زیرا این مقدار عددی مشخص است که تعیین می‌کند تا چه عمقی از چوب را می‌تواند رنده کرده و از ضخامت آن بکاهید.

سنگ رومیزی

در اکثر کارگاه‌ها و کارخانه‌هایی که در صنعت چوب مشغول به فعالیت هستند، وجود یک سنگ رومیزی قدرتمند ضرورت دارد. سنگ رومیزی دستگاهی برقی است که به شما کمک می‌کند تا بتوانید با استفاده از آن کارهای مختلفی را انجام دهید.

 از مهمترین کاربردهای سنگ رومیزی می‌توانیم به پرداخت سطح کار، برداشتن زنگار و رسوب از تیغه‌های برشی، تیز کردن تیغه‌ها، سنباده زنی و … اشاره کنیم. سنگ‌های رومیزی در ابعاد و با قدرت‌های مختلفی ساخته می‌شوند. این دستگاه‌ها اغلب دوکاره هستند.

 یعنی اغلب یک سنگ رومیزی دوسر  دارد که روی آن‌ها سنگ‌هایی برای پرداخت نصب شده‌اند. شایان ذکر است سنگ‌های رومیزی با کاربردهای گوناگون در بازار یافت می‌شوند. همانطور که از نام این دستگاه‌ها پیداست، برای کار با آن‌ها لازم است که روی میز قرار بگیرند. سنگ رومیزی با استفاده از جریان برق کار می‌کند. با اتصال دستگاه به جریان برق مستقیم، موتور آن شروع به کار کرده و صفحات را با قدرت و سرعت می‌چرخاند.

 گاه سنگ‌های رومیزی ترکیبی از سنباده گرد و دیگر انواع سنباده مانند سنباده نواری هستند. اغلب با روشن کردن دستگاه، هر دو سنباده به صورت همزمان شروع به چرخش می‌نمایند. چراکه این صفحات روی یک محور واقع شده‌اند. سنگ‌های رومیزی علاوه بر انجام عملیات پرداخت سطح قطعه کار، برای تعمیر ابزارآلات دیگر مانند ابزارهای برشی نیز کاربرد دارند.

برای خرید سنگ رومیزی باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

برای خرید یک سنگ رومیزی باید قبل از هرچیزی به توان موتور آن دقت کنید تا بدانید دستگاه به چه میزان صنعتی است. علاوه بر این باید به کاربردهای دستگاه نیز توجه داشته باشید.

سنگ رومیزی

 حداکثر سرعت چرخش صفحه سنگ نیز از دیگر موارد مهم در رابطه با خرید سنگ رومیزی است. همچنین وجود گارد محافظ و چراغ قوه از دیگر نکات قابل توجه است.

بهترین برند برای خرید اره میزی، رنده گندگی و سنگ رومیزی چیست؟

برندهای مختلفی در بازار هستند که دستگاه‌ها و ابزارآلات مربوط به صنعت چوب را تولید می‌کنند.

 در این بین برخی برندها مانند شپخ به صورت تخصصی دستگاه‌های نجاری را ساخته و عرضه می‌کنند. از این رو می‌توانیم بگوییم برند شپخ به عنوان یکی از بهترین برندهای اره میزی، رنده گندگی و سنگ رومیزی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا