دانلود جدیدترین فیلم های ایرانی و خارجی

تربیت کودک

17 اثر مثبت و منفی ناشی از بازی های ویدیویی روی کودکان را بشناسید

بازی های ویدیویی منبع سرگرمی کودکان، نوجوانان و حتی بزرگسالان در شرایط کنونی شده اند. با این وجود تأثیر ناخواسته آنها در سنین پایین می تواند منجر به نگرانی های تکاملی در رشد کودکان شود. بنابراین والدین چه کاری میتوانند انجام دهند تا از آسیب های مخرب اینگونه بازیها پیشگیری کنند؟ برای رسیدن به پاسخ در ادامه این مقاله از مجله پروماگ با ما همراه باشید.

آیا بازی های ویدیویی برای کودکان مناسب هستند؟

مطالعات اخیر نشان می دهند که بازی های ویدئویی به اندازه تبلیغات تجاری و مثبتی که در مورد آنها میشود، مطلوب نیستند! در واقع اگر این بازیها از طرف والدین بطور مناسب کنترل شوند، باعث توسعه کاربری فردی ، اجتماعی و شناختی فرزندتان خواهند شد!

نتایج احتمالی منفی و مثبت بازی های ویدئویی که ممکن است برای کودک بوجود آیند

بسته به محتوا و میزان زمانی که کودک صرف بازی با بازی های ویدئویی میکند، تعیین کننده میزان اثرات مثبت یا منفی روی کودک می باشد.  به عنوان مثال، طبق یک مطالعه بازی های ویدئویی آموزشی، با عملکرد تحصیلی نتایج مثبت خوبی روی کودکان داشته اند، در حالی که بازی های ویدیویی خشونت آمیز و خشن با رفتار پر دردسر و بیمار گونه برای کودک همراه بوده اند.

در ادامه تأثیرات مثبت و منفی بازی های ویدیویی بر رشد کودک را توضیح می دهیم. اگر مخالف بازی های ویدئویی هستید و بندرت به فرزندانتان اجازه بازی می دهید، باید در نظر داشته باشید که این بازیها با کنترل و در حد مناسب اثرات مثبت هم برای فرزندتان خواهند داشت.

 تاثیرات مثبت این بازیها بر روی کودکان

1- تغییر خلق و خوی و تقویت مهارت های اجتماعی: 

بازی های ساده برای بازی و دسترسی آسان مانند Angry Birds ممکن است باعث افزایش روحیه ، افزایش آرامش و ایجاد احساسات مثبت مانند شادی شوند. تحریک بصری ارائه شده توسط بازی می تواند به دور کردن ذهن از کسالت و ناامیدی کمک کند. بازی های چند نفره ممکن است کودکان را از طریق تعامل اجتماعی به سمت ایجاد روابط مثبت سوق دهد. 

2- افزایش خلاقیت:

یک مطالعه تحقیقاتی روانشناختی توسط دانشگاه ایالتی آیووا نشان داد که در برخی شرایط ، بازی های ویدئویی ممکن است به افزایش خلاقیت کمک کنند.

3- توسعه مهارت های حل مسئله:

تحقیقات نشان می دهد که بازی های استراتژیک و بازی های نقش آفرینی ممکن است به رشد و تقویت مهارت های حل مسئله در کودکان کمک کنند.

4- بهبود توجه و عملکرد حافظه:

مطالعات نشان می دهند که یک بازی ویدیویی با عملکرد هدفمند می تواند یکی از رویکردهایی باشد که به فرزند شما کمک می کند مهارت پردازش اطلاعات انتخابی را توسعه دهد. این مهارت برای استفاده از اطلاعات به بهترین روش برای حرکت در محیط های پیچیده و پویا بسیار مهم است.

5- آگاهی موقعیتی پیشرفته: 

مشاهده شد که بازی های ویدیویی اکشن می توانند آگاهی موقعیتی یک بازیکن را بهبود بخشند. به دست آوردن آگاهی موقعیتی، برای درک و پیش بینی اطلاعات برای به حداقل رساندن خطاها و بهبود عملکرد کودک مهم است. “عملکرد مناسب و به موقع”.

6- تحریک یادگیری مهارتهای جدید:

 به طور کلی برای انسانها توانایی یادگیری مهارتهای جدید جذاب است. مطالعات نشان می دهند که بازی های ویدیویی اکشن ممکن است از توانایی کودک در یادگیری وظایف و مهارت های جدید پشتیبانی کنند.

7- تقویت مهارت های دیداری :

 تحقیقات نشان می دهد که تقویت مهارت دیداری یکی از مهارتهای شناختی لازم برای حرکت، درک فاصله و پیمایش مکانی است.

8- تقویت هماهنگی چشم و دست:

مهارت های دیدنی و هماهنگی سریع چشم و دست، ملزوماتی برای انجام چندین بازی اکشن سریع است. بازی های ویدئویی ممکن است در طولانی مدت به بهبود هماهنگی بین چشم‌ و دست کودک کمک کنند.

9- برنامه ریزی استراتژیک و مدیریت منابع:

تحقیقات نشان می دهند که بازی های شبیه سازی می توانند به کودک کمک کنند تا از طریق مدیریت صحیح وقت و منابع ، مانند اسباب بازی ها و پول های جیب، کاملا سازمان یافته و با مدیریت عمل کند.

10 – افزایش آگاهی در مورد سلامتی: 

بعضی بازی های ویدئویی می توانند مهارت های مراقبت از خود را تشویق کنند، که به نوبه خود می تواند منجر به بهتر شدن وضعیت جسمی و روحی کودک شود.

مزیتهای مثبت گفته شده در بالا در صورتی میتوانند کاملا مثبت تلقی شوند ، که در استفاده از آنها زیاده روی نشود!
 
بازی های ویدیوئی

تأثیرات منفی بازی های ویدیویی بر روی کودکان

چندین اثر منفی از بازی های ویدئویی وجود دارد، که عمدتا با کنترل نکرن مدت زمان و نوع بازی انتخابی به وجود می آیند، این اثرات عبارتند از :

11- تحریک بیش از حد سیستم حسی:

وقتی کودک بازی های ویدئویی انجام می دهد ، تصاویری از صفحه نمایش با رنگ های روشن و حرکات سریع پیام های تحریک آمیز به سیستم عصبی می فرستد. این امر به دلیل ترشح آدرنالین ، یا هورمون استرس ، باعث ایجاد تنش  در بدن کودک  می شود. اما ، وقتی کودک بازی های ویدئویی را انجام نمی دهد ، این تحریک کاهش می یابد ، بنابراین باعث محرومیت حسی می شود که منجر به تحریک پذیری ، عدم توجه ، ضعف در مشاهده جهت ها و سایر اثرات عصبی می شود.

12- رفتار پرخاشگرانه:

طبق اعلام آکادمی کودکان اطفال (AAP) و انجمن روانشناسی آمریکا (APA)، بازی های ویدیویی خشونت آمیز ممکن است خطر رفتار خشونت آمیز در کودکان را افزایش دهند. AAP توصیه می کند که والدین از کودکان زیر شش سال در برابر خشونتهای مجازی محافظت کنند زیرا کودک نمی تواند تفاوت  بین خیال و واقعیت را بفهمد.

13- تقلید و الگوبرداری :

اغلب گفته می شود که بازی های ویدئویی احساس پیچیده ای از عدم تشخیص درست و غلط ارائه می دهند. در مواردی که کودک نتواند چیزهای درست را از غلط تفکیک کند، ممکن است وسوسه شود تا رفتارهای خطرساز مانند سیگار کشیدن، نوشیدن مشروبات الکلی، رانندگی بی پروا و غیره را انجام دهد. برخی از محققان معتقدند که برخی از بازی های ویدیویی می توانند ویژگیهای روانی اجتماعی مانند همدلی را کاهش دهند.

14- انزوای اجتماعی :

مطالعات نشان می دهند که وقتی کودک بیشتر وقت خود را صرف بازی های ویدئویی می کند، از جامعه و دوستان خود فاصله می گیرد و دچار انزوای اجتماعی می شود. در این حالت کودک روش های صحیح برقراری ارتباط با جامعه و چگونگی رفتار اجتماعی را فرا نمی گیرد و در آینده نیز فردی منزوی خواهد شد. والدین می توانند با کنترل کودک خود و کاهش میزان زمان استفاده از بازی های کامپیوتری از بروز این مشکل جلوگیری نمایند. 

15- مشکلات جسمی و فیزیکی :

بی تحرکی ناشی از استفاده بیش از حد از بازی های ویدیویی می تواند الگوی خواب و خوراک کودک را تغییر دهد، و این موضوع باعث بروز مشکلاتی همچون :

 • افزایش وزن / چاقی
 • تشنج
 • اختلالات اسکلتی و عضلانی 
 • فشارهای عصبی 

خواهد شد، محققان معتقدند که کودک بعد از هر دو ساعت بازی باید حداقل یکساعت تحرک داشته باشد و یا از سیستم های بازی که او را مجبور به تحرک می کنند مانند کینکت استفاده نمایند.

16- افت تحصیلی :

یک مطالعه نشان داده کودکانی که بیش از حد از بازی های ویدئویی استفاده می کنند دچار افت تحصیلی شده و نمرات آنها بشدت افت می کند، باتوجه به اینکه محققان می گویند برخی بازی ها می توانند موجب افزایش عملکرد مغز شوند ولی توجه بیش از حد و درگیری ذهنی کودک باعث افت عملکرد تحصیلی او می شود.

17- بروز مشکلات روحی و روانی :

کمبود خواب و همچنین تحریک بش از حد معمول سیستم حسی و عصبی کودک در حین بازی منجر به نوسانات خلقی و پرخاشگری می شود، بروز مشکلات روانی شدید مانند ADHD ( اختلال نقص توجه و بیش فعالی و حواس پرتی) که  می تواند تا بزرگسالی نیز با او همراه باشد.

سخن آخر

بازی های ویدیویی می توانند جذاب و سرگرم کننده باشند و این جذابیت باعث بروز اعتیاد کودک به آنها شود، با این حال نباید بطور کامل کودک را از آنها محروم کنید، می توانید با محدود کردن زمان بازی و مدیریت آن و انتخاب بازی های مناسب اجازه دهید کودک از این نوع بازی ها استفاده کند، در فواصل زمانی رفتارها و خلق و خوی کودک خود را پایش کنید و اگر متوجه بروز علائم خاصی شدید آنگاه محدودیت را افزایش دهید و یا اقدام به جلوگیری از ادامه استفاده از یک بازی که بیشتر کودک معتاد آن شده نمایید. اعتدال می تواند تنها راه حل جلوگیری از بروز اثرات منفی گفته شده باشد.

برگرفته از : MOM JUNCTION


مطالب پیشنهادی مرتبط به تربیت کودک را بخوانید :

‫10 دیدگاه ها

 1. چرا آخه می گید بازی های کامپیوتری بد هستند یک روز این تجهیزات رو از بچه هاتون بگیرید ببینید چه داستانی تو خونه براتون درست می کنند که بعد خودتون پشیمون می شید که الان بهتر چیز برای بچه های آپارتمان نشین همین بازی های کامپیوتری هستند.

 2. معضلی شده این بازی های کامپیوتری خدا خیرتون بده که این مقاله رو انتشار دادید

  1. خیلی ببخشید ها ولی
   شما فقط جنبه های منفی بازی های ویدیویی رو میبینید ی بار جنبه مثبتش رو دیدین ؟
   نه جون من دیدین ؟
   خب خیلی از افراد بازی های ویدیویی انجام میدن و پول در میارن میلیارد میلیارد
   یه بار از بچه هاتون بپرسین چرا بازی میکنن و بعد بیاین بگین معضل شده
   معضل واقعی یه سری از والدین هستن که کاری ک خودشون دوس دارن رو به بچه ای که اصلا اون شغل رو دوس نداره تحمیل میکنن. بذارین بچه دنبال رویاهاش بره
   اون اگه یکم تلاش کنه میتونه زمان رو خوب مدیریت کنه
   شما این همه چشماتون وق زد تو کتاب چی شدین هان؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا