دانلود جدیدترین فیلم های ایرانی و خارجی

ارز دیجیتال

همه چیز درباره تحلیل سنتیمنت ارز دیجیتال

ابزارهای تحلیلی متفاوتی در حوزه آنالیز بازار ارزهای دیجیتال وجود دارند تا معامله‌گران با به کارگیری آن‌ها بتوانند ریسک معاملات را کاهش دهند. تحلیل سنتیمنت یکی از انواع مختلف تحلیل بازار ارزهای دیجیتال است. در زمانی که بازار ارز دیجیتال دچار نوانات شدیدی می‌شود تریدرها از تحلیل سنتیمنت استفاده می‌کنند تا با دقت بیشتری بتوانند روند و وضعیت بازار را تشخیص دهند.

در تحلیل سنتیمنت تمام احساسات فرد اعم از احساسات مثبت، منفی و خنثی در نظر گرفته می‌شود تا با بررسی آن‌ها بتوان اتفاقات بازار ارز دیجیتال آینده را پیش‌بینی کرد. در این مقاله قصد داریم به معرفی تحلیل سنتیمنت ارز دیجیتال و انواع اندیکاتورهای آن بپردازیم.

تحلیل سنتیمنت چیست؟

خرید و فروش ارز دیجیتال همیشه توام با احساسات فرد معامله‌گر بوده است مخصوصا معامله در بازارهای معاملاتی ارزهای دیجیتال. چرا که معامله یا ترید در این بازار همواره احساس ترس، طمع، هیجان و استرس را به همراه داشته است و همین احساسات هستند که در روند بازار هم تاثیر می‌گذارند. یکی از دلایل احساس ترس ناشی از سوال این سوال است که آیا خرید و فروش ارز دیجیتال قانونی است؟

نوشته های مشابه

به عنوان مثال، اگر احساسات اکثر افراد در مورد بازار مثبت باشد احتمالا بازار رشد بیشتری خواهد داشت و بالعکس، اگر احساست اکثر افراد منفی باشد احتمالا بازار رشد کمتر یا افت خواهد داشت. همچنین، برخی از اخبار بین‌المللی هم در روند و رشد بازار ارزهای دیجیتال موثر هستند. قطعا یک خبر خوب درباره یکی از ارزهای دیجیتال باعث رشد قیمت آن ارز شده است در حالی که یک خبر بد هم باعث افت قیمت آن ارز شده است.

در کنار دو روش تحلیل بازار فاندامنتال و تحلیل تکنیکال، یک روش تحلیل بازارهای مالی دیگری هم وجود دارد. تحلیل سنتیمنت (Sentiment Analysis) یا تحلیل احساسی روشی است که با تحلیل و تشخیص احساسات اکثر افراد در مورد بازار معاملاتی یک ارز دیجیتال معامله‌گر بتواند واکنش‌های آتی بازار را طبق آن احساسات پیش‌بینی کند.

به بیانی دیگر، تحلیل سنتیمنت زیر مجموعه ای از پردازش زبان طبیعی (NLP) است. بنابراین تحلیل احساسات با بررسی داده‌های متنی، احساسات مثبت، منفی و خنثی را شناسایی می‌کند تا فرد معامله‌گر بتواند تصمیم‌گیری بهتری درباره آینده آن بازار داشته باشد.

جالب است بدانید که تحلیل احساسات نه تنها در بازار معاملاتی رمز ارزها قابل استفاده است، بلکه در حوزه‌های دیگرهم به کار گرفته می‌شود تا بتوان تصمیمات بهتری برای هر گونه کسب و کاری گرفت.

آنالیز بازار ارزهای دیجیتال

انواع مختلف تحلیل سنتیمنت

در بخش قبلی گفته شد که تحلیل احساسات با بررسی داده‌های متنی انجام می‌شود، اما به دلیل حجم بالا داده‌های متنی، تحلیل احساسات توسط نرم‌افزار و هوش مصنوعی صورت می‌گیرد. به عنوان مثال، چند کلمه یا عبارت کلیدی را انتخاب و بر اساس آن‌ها تحلیل داده‌های متنی انجام می‌شود که نرم‌افزار شروع به جستجو آن کلمات و عبارات در هزارن متون منتشر شده می‌کند.

تحلیل احساسات انواع مختلفی دارد که در ادامه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم.

  • تحلیل قطبی

در تحلیل قطبی احساسات در داده‌های متنی به سه دسته مثبت، منفی و خنثی دسته‌بندی می‌شوند. به عنوان مثال، «افزایش قیمت بیت کوین باعث رشد سایر ارزهای دیجیتال در بازار شده است.» جز احساسات مثبت به شمار می‌آید.

  • تحلیل هیجان

تحلیل هیجان یا لحن به جای دسته‌بندی احساسات، هیجان موجود در متن را شناسایی می‌کند، هیجاناتی مانند احساس خوشحالی، غم یا عصبانیت. به عنوان مثال، «روند افزایش قیمت بیت کوین ناامیدکننده است.» که نشان‌دهنده احساس غم است.

  • تحلیل احساس جانبی

تحلیل احساس جانبی به جای بررسی کل متن بپردازد، به تحلیل احساسات در مورد یک مسئله خاص در متن می‌پردازد. به عنوان مثال، این تحلیل در جمله «آینده‌ Bakkt نقطۀ‌ عطف مهمی برای بازار بیت ‌کوین است.» فقط به بررسی احساسات مربوط آینده Bakkt در جمله می‌پردازد.

نکته قابل توجه این است که الگوریتم‌های پردازش زبان طبیعی ممکن است به دلیل مسائلی چون نگارش و گرامر اشتباه یا دانش و باورهای غلط به مشکل بربخورند و درست عمل نکنند.

تحلیل سنتیمنت ارز دیجیتال

ابزارهای تحلیل سنتیمنت بیت کوین

در ادامه به معرفی سه ابزار یا شاخص تحلیل سنتیمنت می‌پردازیم که با کمک هر یک از آن‌ها می‌توانند روند بازار بیت کوین را تجزیه و تحلیل کنند که اگر معامله‌گران با دقت از ‌آن‌ها استفاده نمایند می‌توانند روند صعودی و یا نزولی بازار را تشخیص دهند.

ابزار ترس و طمع

شاخص یا ابزار ترس و طمع (Fear & Greed Index) یکی از محبوب‌ترین شاخص‌های احساسات است که هم‌اکنون در بازار بیت کوین قابل استفاده است. با استفاده از این ابزار میزان و جسارت سرمایه‌گذاران را نشان می‌دهد.

ابزار ترس و طمع عددی است بین صفر و صد که هرچه عدد به دست آمده به صفر نزدیک‌تر باشد ترس سرمایه‌گذاران را نمایش می‌دهد و هرچه به صد نزدیک باشد میزان طمع آن‌ها را نشان می‌دهد. عوامل تاثیرگذار متعددی در نتایج این شاخص دخیل هستند که شامل حجم بازار، نوسانات بازار، سلطه بیت کوین و رسانه‌های اجتماعی می‌شوند.

  • نحوه استفاده از ابزار ترس و طمع

برای استفاده از این ابزار باید در نظر داشت که اگر شاخص عددی پایین‌تر از عدد 20 را نمایش داد یعنی نشانی از ترس سرمایه‌گذاران دارد و فرصت مناسبی برای خرید است.

اما اگر شاخص عددی بالاتر از عدد 80 را نمایش داد یعنی نشانی از طمع سرمایه‌گذاران دارد و فرصت مناسبی برای فروش است، در صورتی که ممکن است برخی از سرمایه‌گذاران اعتماد به نفس بالایی داشته باشند و اقدام به فروش بیت کوین خود نکنند درحوالی که این امر موجب ضرر آن‌ها می‌شود.

ابزار گاو و خرس

اندیکاتور یا شاخص گاو و خرس (Bulls & Bears Index) یکی دیگر از ابزار تحلیل سنتیمنت است که مکالمات رد و بدل شده در فضاهای مجازی مانند ردیت و توییتر را رصد می‌کند تا در نهایت تعیین کند که احساسات در مورد بازار بیت کوین نزولی است یا صعودی.

شاخص گاو و خرس عددی است بین صفر و یک که به بررسی 93 احساس و موضوع در فضاهای مجازی می‌پردازد و تمام نتایج بدست آمده از این ابزار در مورد این 93 احساس است.

  • نحوه استفاده از ابزار گاو و خرس

اگر مقدار بدست آمده از شاخص گاو و خرس عددی نزدیک به عدد صفر باشد نشان‌دهنده حالت خرسی بازار است و نزول بازار را نشان می‌دهد. اما اگر عددی نزدیک به یک بدست بیاید احساس سرمایه‌گذاران گاوی بوده که نشان از صعود بازار بیت کوین است.

در خرد جمعی، زمانی که شاخص به عدد یک نزدیک شد می‌توانید اقدام به خرید بیت کوین کنید و با افت شاخص آن‌ها را بفروشید.

ابزار احساسات بیت کوین

یکی دیگر از ابزارهای تحلیل سنتیمنت ابزار یا اندیکاتور احساسات بیت کوین (Bitcoin Sentiment Index) است که احساسات سرمایه‌گذاران را در زمان‌های مشخص بررسی می‌کند.

مقدار شاخص احساسات بیت کوین از طریق ماشین لرنینگ (machine Learning) محاسبه می‌شود که پست‌های منتشر شده در فضاهای مجازیی که نامی از بیت کوین برده‌اند را در نظر می‌گیرد اما باید بدانید که مشخص نیست چه عواملی در فرایند محاسبه در این ابزار در نظر گرفته شده است.

  • نحوه استفاده از ابزار احساسات بیت کوین

زمانی که شاخص رو به بالا می‌رود که نشان‌دهده این است که افراد در فضاهای مجازی احساسات مثبتی به فرایند صعودی بازار بیت کوین دارند. از طرفی دیگر، اگر شاخص رو به پایین می‌رود و حاکی از آن است که احساسات سرمایه‌گذاران منفی بوده و بازار روند نزولی دارد.

نکات بسیار مهم در مورد ابزارهای تحلیل سنتیمنت

باید در نظر داشته باشید که هیچ اندیکاتور سنتیمنت قیمت آینده بازار بیت کوین را دقیقا پیش‌بینی نمی‌کند. نکته دوم این که حتی اگر هر سه اندیکاتور زمان مناسبی برای خرید بیت کوین نشان دهد باز هم ممکن است قیمت بیت کوین با توجه به اتفاقات پیرامون ریزش ناگهانی داشته باشد.

این ابزارها به شما در پیش‌بینی بهتر بازار بیت کوین کمک می‌کند اما تصمیم‌گیری و برنامه ریزی صرفا بر اساس این ابزار کاری بسیار خطرناک و پرریسک است.

توصیه می‌شود برای داشتن معاملات بهتر با ریسک پایین‌تر در خرید و فروش ارزهای دیجیتال از دیگر ابزارها و روش‌های تحلیلی در کنار تحلیل سنتیمنت برای تحلیل بازار بیت کوین به استفاده شود.

سخن پایانی

سرمایه‌گذاران و معامله‌گران متعددی برای انجام معاملات پر سود با ریسک پایین اقدام به بررسی بازار موردنظر می‌کنند. بررسی‌های لازم از طریق انواع مختلف روش‌های تحلیلی صورت می‌گیرد. تحلیل سنتیمنت یا تحلیل احساسات روشی است که به بررسی احساسات سرمایه‌گذاران در مورد بازار موردنظر با استفاده از ابزارهای متفاوت می‌پردازد.

معامله‌گران و سرمایه‌گذاران با بررسی این احساسات روند صعودی و نزولی بازار را تشخیص و در صورت نیاز اقدام به انجام معامله می‌کنند. در این مقاله به معرفی کامل تحلیل سنتیمنت و انواع مختلف ابزارها و تحلیل‌ها پرداختیم تا سرمایه‌گذاران در صورت نیاز بتوانند معاملات دقیق‌تری انجام دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا