زناشویی
زناشویی
بارداری و حاملگی
بارداری و زایمان
نوزاد
نوزاد
تربیت کودک
تربیت کودک
خانواده
خانواده

.

جملات ممنوعه به کودکان ؛ این عبارات را هرگز به کودک خود نگویید!

زمان مطالعه 5 دقیقه

کودکان ثمره‌ی زندگی ما هستند و همه‌ی ما دوست داریم کودکانی با اعتماد بنفس و قوی داشته باشیم. امروزه روانشناسان به این نتیجه رسیده‌اند که هفت سال اول کودکی، زمانی ست که شخصیت کودک شکل می‌گیرد. این دوران از نظر رواشناسی، بسیار بااهمیت و مهم تلقی می‌شود و باعث شکل‌گیری شخصیت کودک در بزرگسالی خواهد شد. با این وجود بسیاری از ما به علت ناآگاهی و ناخواسته، با بیان کردن جملاتی کلیشه‌ای که شاید چندان از بار معنایی آن‌ها، مطلع نباشیم به کودک خود برچسب می‌زنیم و باعث می‌شویم بخشی از شخصیت کودک مورد حمله یا تخریب قرار گیرد.

ما در این مقاله از وب‌سایت پروماگ قصد داریم به معرفی جملات ممنوع به کودکان بپردازیم که ممکن است ناخواسته بر زبان آورید و باعث شوید روح و روان کودک شما آسیب ببیند. در ادامه همراه این مقاله باشید:

عبارات و جملات ممنوع به کودکان 

القا حس مردانگی به پسربچه‌ها:

مرد که گریه نمی کنه ، مرد که نمی‌ترسه، مثل مرد باش  و یا تو مرد هستی

بسیاری از مردم ازین جملات برای فروکش کردن احساسات پسربچه‌ها استفاده می‌کنند و این حس را به آن‌ها القا می‌کنند که به این دلیل که پسر یا مرد هستند نباید بسیاری از احساسات را داشته باشند یا بروز دهند. بکار بردن این جملات در طول تاریخ، بار سنگینی را بر دوش مردها‌ گذاشته است و القا همین جملات در کودکی باعث شده است مردان بزرگسال، از ابراز کردن بسیاری از احساسات انسانی که حق آن‌ها ست، اجتناب کنند و این مساله، هیچ ارمغانی جز تحمیل فشار و تحمل بار احساسی زیاد برایشان به همراه نداشته است. خوب است بدانید یکی از دلایلی که مردان، عمر کمتری به نسبت زنان دارند، همین ابراز نکردن احساسات‌شان است چون آن‌ها از کودکی یاد گرفته‌اند که نباید ضعیف باشند و بیان احساسات آن‌ها را ضعیف نشان می‌دهد.

بیشتر مطالعه کنید
استعداد یابی در کودکان ؛ با چه روش هایی استعدادهای نهفته کودکمان را کشف کنیم؟

لطفا مانع ابراز احساسات پسرهای کوچک نشوید و اجازه دهید آن‌ها به‌راحتی، خشم، ناراحتی، ترس و بغض خود را ابراز کنند. این نکته را در نظر داشته باشید این احساسات کاملا انسانی هستند و اگر کارکردی نداشتند خداوند آن را در وجود پسرها یا مردان قرار نمی‌داد. پسر کوچک شما حق دارد که بترسد، ناراحت شود، احساس ناامنی کند، گریه کند و یا هر احساس دیگری داشته باشد و بتواند آن را بدون قضاوت شدن ابراز کند.

 

القا حس مردانگی به پسران، از جملات ممنوعه به کودکان است که بار روانی سنگینی را به آن ها تحمیل میکند.

القا تفکرات جنسیت‌زده به دختر‌ها:

محتوای محدودشده ! / فقط اعضای سایت می‌توانند این محتوا را ببینند. با استفاده از دکمه ثبت‌نام در کمتر از ۱۹ ثانیه و به‌صورت رایگان در سایت عضو شوید و اگر عضو سایت هستید لطفا وارد شوید.
ثبت نام

مطالب مرتبط را در وب‌سایت بخوانید:

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

پادکست های آموزشی ویژه پروماگ :

 

گرگ و میش

  • جملات ممنوعه که نباید هرگز به کودک خود بگویید
  • آموزش مسائل جنسی به کودک آری و یا خیر ؟
  • چگونگی محافظت کودک از شبکه های اجتماعی
تربیت فرزند

بتمن کوچلو

  • چگونه و با چه روش هایی کودکی قوی و با اعتماد به نفس پرورش دهیم ؟
  • هوش کودک تحت تاثیر چه عواملی افزایش یا کاهش می یابد؟
  • شخصیت کودک تحت تاثیر چه عواملی ست؟
تربیت و پرورش

 

پاسخی بگذارید