دانلود جدیدترین فیلم های ایرانی و خارجی

پزشکی

دستگاه اکسیژن ساز چیست و چه نکات مهمی برای خرید دستگاه اکسیژن ساز باید در نظر بگیرید؟

برای خرید یک دستگاه اکسیژن ساز پرتابل و اکسیژن ساز معمولی باید سوالاتی را جواب دهید تا در انتخاب مدل و برند دستگاه اشتباه نکنید. در این مطلب از مجله پروماگ سوالات را با شما در میان می گذاریم تا با پاسخگویی به آن ها بهتر بتوانید برای خرید دستگاه اکسیژن ساز تصمیم بگیرید.

ابعاد دستگاه اکسیژن ساز چقدر است؟

دستگاه های اکسیژن ساز پرتابل معمولا سبک و کوچک هستند به همین دلیل به آن ها پرتابل یا قابل حمل گفته می شود. زمانی که قصد خرید این دستگاه را دارید باید محلی که قرار است اکسیژن ساز را در آن قرار دهید اندازه بگیرید تا بتوانید مناسب ترین ارتفاع، عرض، عمق و وزن را برای دستگاه تعیین کنید. برای آن دسته از اکسیژن ساز ها که ارتفاع بیشتری دارند باید کف زمین را برای قرار دادن انتخاب کنید اما دستگاه های کوچک تر را روی میز هم می توان گذاشت.

اکسیژن ساز پرتابل

نوشته های مشابه

دستگاه های اکسیژن ساز چه مقدار هوا را در جریان مداوم انتقال می دهند؟

این مقدار به مدل هر دستگاهی بستگی دارد و ممکن است در هر دستگاه متفاوت باشد اما دستگاه اکسیژن ساز پرتابل در هر نقطه 0.5 تا 3 لیتر هوا را در هر دقیقه منتقل می کنند، البته بعضی از دستگاه ها دارای تنظیماتی برای جریان پالس اضافی هستند.

دستگاه های اکسیژن ساز چه مقدار هوا را در جریان پالس انتقال می دهند؟

این مقدار هم مانند جریان مداوم با توجه به مدل دستگاه تغییر می کند، اما بیشتر دستگاه های اکسیژن ساز 6 لیتر هوا را در هر دقیقه انتقال می دهند و همانطور که گفتیم برخی دارای تنظیمات جریان پالس اضافی هستند.

خلوص اکسیژن چیست؟

بیشتر سیستم های اکسیژن ساز پرتابل که امروزه در بازار وجود دارند اکسیژن را با خلوص 87 تا 93 درصد انتقال می دهند که این میزان اندکی خطا نیز دارد.

دستگاه اکسیژن ساز توانایی نگهداری چند باتری را دارد؟

این دستگاه ها معمولا یک یا دو باتری را در خودشان نگه می دارند. بعضی از مدل های دستگاه اکسیژن ساز هستند که دو باتری دارند اما کارشان را با یک باتری انجام می دهند باتری دوم برای کوتاه شدن زمان انجام کار استفاده می شود.

چقدر زمان لازم است تا باتری شارژ شود؟

بیشتر باتری هایی که در دستگاه های اکسیژن ساز پرتابل به کار می روند به دو تا چهار ساعت زمان نیاز دارند که بتوانند کامل شارژ شوند، اما بعضی دستگاه ها هم در بازار وجود دارند که باتری هایشان به هشت تا نه ساعت زمان برای پر شدن نیاز دارند.

صدای اکسیژن ساز چقدر بلند است؟

اغلب دستگاه های اکسیژن ساز پرتابل یا معمولی سر و صدای زیادی ایجاد می کنند، اما در میان آن ها مدل هایی وجود دارد که سر و صدایشان از سایر دستگاه ها بیشتر است. در تنظیمات پایین تر این دستگاه ها با صدای آرام تری کار می کنند.

حداکثر ارتفاعی که می توان در آن سیستم های اکسیژن ساز را حمل کرد، چقدر است؟

بیشتر دستگاه های اکسیژن ساز پرتابل برای مسافرت های هوایی طراحی شده اند و می توانند در ارتفاع 10000 تا 14000 فوت حمل شوند.

آیا دستگاه های اکسیژن ساز تایید سازمان FAA را برای حمل هوایی دریافت کرده اند؟

بله، اما زمانی که قصد خرید سیستم اکسیژن ساز را دارید باید با دقت مشخصات را بررسی کنید تا مطمئن شوید دستگاه دارای مجوز برای حمل هوایی می باشد.

آیا دستگاه های اکسیژن ساز ضمانت نامه دارند؟

بیشتر دستگاه های موجود در بازار دارای 3 تا 5 سال ضمانت هستند. برخی از آن ها علاوه بر ضمانت کلی دستگاه برای اجزایی مثل غربال مولکولی و باتری ها ضمانت نامه ی جداگانه دارند که بین 1 تا 5 سال است.     

دستگاه اکسیژن ساز چیست ؟

 یکی از مهمترین دستگاه های کمک تنفسی برای بیمارانی که مشکل تنفسی دارند، دستگاه اکسیژن ساز می باشد. امروزه با پیشترفت تکنولوژی تجهیزات پزشکی متنوعی برای سهولت نگهداری از بیماران در منزل ساخته شده است که یکی از مهمترین دستگاه هایی که توانسته کار خود را به بهترین شکل انجام دهد، سیستم اکسیژن ساز پرتابل می باشد.

دستگاه اکسیژن ساز با استفاده از روش های ساده، اکسیژن مورد نیاز بیمار را فراهم می کند و بیماران می توانند با خرید اکسیژن ساز پرتابل به راحتی در منزل خود بمانند بدون اینکه مشکلی برایشان بوجود آید.

کارکرد اکسیژن ساز به این صورت است که ابتدا به وسیله پمپ مخصوص هوایی درون اتاق را میگیرد، سپس هوای مکیده شده را از پودر زئولیت عبور می دهد. کاربرد پودر زئولیت این است که 21 درصد اکسیژن موجود در هوای ورودی را از گاز های دیگر جدا می کند و به سمت محفظه های دیگر هدایت می کند.

یکی از موارد دیگری که در اکسیژن ساز پرتابل به کار رفته است کمپرسور است، که فشار و درصد اکسیژن را در محفظه ها بالا می برد و خلوص اکسیژن داخل آنها را به 94 درصد می رساند که برای بیماران بسیار مناسب است.

اکسیژن

اکسیژن خالص از داخل محفظه به پشت فلومتر یعنی جلوی دستگاه هدایت شده و از نازل به خصوص به طرف بینی و دهان بیمار هدایت می گردد. بنابراین خرید اکسیژن ساز برای بیماران واجد شرایط ضروری است.

کاربرد دستگاه های اکسیژن ساز

همانطور که می دانید یکی از روش های درمانی اکسیژن تراپی است. در این روش درصد اکسیژن تنفس شده به وسیله بیمار به 100 درصد می رسد که حدودا 5 برابر درصد اکسیژن موجود در هوا است.  علاوه بر این با در نظر گرفتن فشار اکسیژن، سیستم اکسیژن پرتابل با استفاده از روش هایی تا 15 برابر اکسیژن به بیمار می رساند.  اکسیژن دریافت شده به وسیله ریه ها در پلاسمای خون حل شده است و در نهایت توسط خون به بقیه اعضای بدن انتقال داده می شود. این مراحل می تواند زندگی یک بیمار را نجات دهد.

چه کسانی باید از دستگاه های اکسیژن ساز استفاده کنند؟

ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که چه کسانی بایستی خرید اکسیژن ساز پرتابل انجام دهند. باید بدانید که وقتی اکسیژن هوا به زیر 10 درصد برسد مغز انسان دچار تورم می شود و زمانی که میزان اکسیژن مصرفی کمتر از 6 درصد برسد، زندگی و حیات فرد را به خطر می اندازد. وقتی به این افراد اکسیژن لازم برسدفرد می تواند به زندگی خود ادامه دهد. اگر که اکسیژن لازمه به فرد نرسد، عوارض جبران ناپذیری به بار می آورد. به همین خاطر در این شرایط فرد باید با خرید اکسیژن ساز پرتابل اکسیژن لازمه را دریافت کند.

به طور کلی کمبود اکسیژن در بدن هیپوکسی نامیده می شود. یکی از علامت های مهم و بالینی که در بدن ایجاد می شود سیانوز یا کبودی لب ها و صورت است. همان طور که شاید بدانید کمبود اکسیژن در بدن باعث تورم و آسیب بافت ها می شود که اگر جلوگیری نشود و ادامه یابد باعث مرگ سلول و آسیب اندام می شود.

به دلیل اینکه سلولهای مغزی حساسیت زیادی نسبت به استفاده از اکسیژن دارند. به همین خاطر اولین جایی که بیشتر از چند دقیقه دوام نمی آورد بافت های مغزی هستند. بنابراین در چنین شرایطی اگر به سرعت جبران نشود باعث می شود آسیب وارد شده غیر قابل بازگشت باشد و در آخر باعث مرگ مغزی می شود.

بنابراین در چنین شرایطی افراد بیمار بایستی به سرعت برای خرید اکسیژن ساز پرتابل اقدام کنند و از مزیت های اکسیژن ساز و اکسیژن پرتابل استفاده کنند. با خرید اکسیژن ساز این افراد نباید نگران باشند زیرا می توانند به راحتی در منزل خود بمانند و به زندگی عادی خود ادامه دهند.

همچنین متخصصان بیماری ریوی به شدت تاکید دارند که مصرف و استفاده از دستگاه اکسیژن ساز برای بیماران ریوی لازم است.


مطالب پیشنهادی مجله پروماگ جهت مطالعه بیشتر :

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا