دانلود جدیدترین فیلم های ایرانی و خارجی

معماری و دکوراسیون

زیبایی تا کارایی : انواع دکوراسیون آشپزخانه با مثلث طلایی

دکوراسیون آشپزخانه

سال‌هاست سبک طراحی خانه‌ها تغییرات اساسی کرده است و آشپزخانه هم با اتصال به بخش‌های دیگر خانه، یکی از اصلی‌ترین و تاثیرگذارترین قسمت‌ها در زیباسازی خانه محسوب می‌شود؛ به همین دلیل است که اغلب طراحان به دکوراسیون آشپزخانه توجه ویژه‌ای نشان می‌دهند و سعی می‌کنند با چیدمان صحیح لوازمی‌ مانند اجاق گاز، فر و مایکروفر، یخچال، ظروف و … دیزاین آشپزخانه را به بهترین نحو ممکن انجام دهند. دکور آشپزخانه برای خانه‌هایی که متراژ کمتری دارند از اهمیت بیشتری برخوردار است زیرا می‌تواند با اجتناب از بهم ریختگی و شلوغی، موجب شود که آشپزخانه و در نتیجه آن، کل خانه، بزرگ‌تر به نظر برسد. ما هم تصمیم گرفتیم تا به دلیل اهمیت چیدمان لوازم آشپزخانه در دکوراسیون آشپزخانه، مطالب کاربردی را در این مقاله ارائه دهیم و خواندن آن را به شما توصیه می‌کنیم؛ پس با گروه معماری رینو همراه باشید.

چرا دکوراسیون آشپزخانه مهم است؟

برای این که به این سوال، پاسخ دهیم، قبل از همه از شما می‌پرسیم که در روز چند بار به آشپزخانه می‌روید؟ همه ما در طول 24 ساعت، بارها به آشپزخانه رفت و آمد می‌کنیم و آشپزخانه یکی از مهم‌ترین و پر استفاده‌ترین بخش‌های خانه محسوب می‌شود به همین دلیل لازم است که محیطی شیک و دلنشین داشته باشد. یکی از راهکارها برای دکور آشپزخانه و یا بهتر بگوییم اصلاح چیدمان لوازم آشپزخانه، استفاده از کابینت‌های مناسب است زیرا به این وسیله می‌توان به راحتی تمام وسایل آشپزخانه را در قفسه‌های کابینت‌ها جای داد و محیطی باز، با نمایی فراخ و خلوت به وجود آورد.

در صورتی که کابینت‌های فعلی شما کارایی مورد نظر را ندارند و برای بازسازی خانه خود آمادگی ندارید می‌توانید با بازسازی یا تعویض آن‌ها، هم دیزاین آشپزخانه خود را تغییر دهید و هم این که به فضای بیشتری دست پیدا کنید. هر چند که انجام تغییرات دیگری مانند تعویض پوشش بین کابینتی، اصلاح کف و نورپردازی هم به زیباسازی فضای آشپزخانه کمک می‌کند، ولی بیشترین تغییر در دکور آشپزخانه، با تعویض کابینت‌ها روی می‌دهد.

نوشته های مشابه

مثلث طلایی آشپزخانه

مثلث طلایی آشپزخانه چیست؟

قانون مثلث طلایی آشپزخانه به ما می‌گوید که چیدمان لوازم برقی آشپزخانه باید به چه صورت باشد تا کار در آشپزخانه تسهیل شود. بر طبق این قانون،  اجاق گاز، یخچال و سینک ظرفشویی باید به گونه‌ای در آشپزخانه جای‌گذاری شوند که در سه راس یک مثلث فرضی در آشپزخانه باشند و محیط این مثلث باید بین ۸۰/۴ تا ۶ متر باشد؛ در واقع، فارغ از این که فضای آشپزخانه شما چقدر است، مجموع گام‌های شما در مثلث طلایی نباید از ۱۰ قدم کمتر و از ۲۵ قدم بیشتر باشد. قانون مثلث طلایی از آن جهت حائز اهمیت است که می‌تواند به شما کمک کند که نه فضای کار شما به اندازه‌ای تنگ باشد که کار کردن در آشپزخانه برای شما دشوار شود و نه به قدری باز باشد که شما برای جابجایی میان یخچال و اجاق گاز و سینک ظرفشویی، مجبور به اتلاف وقت و انرژی شوید.

در این مثلث طلایی، بهترین مکان برای قرار دادن یخچال، محلی است که از رطوبت دور باشد. پس یخچال باید از سینک و اجاق گاز حداقل یک متر فاصله داشته باشد.

همچنین دو طرف اجاق گاز هم بهتر است حداقل 40 سانتی متر فضا وجود داشته باشد که بتوانید از آن به عنوان میز کار استفاده کنید.

میان محل قرار گیری اجاق گاز و سینک هم بهتر است یک فضای ۵/۱ تا ۲ متری وجود داشته باشد تا هم از پاشیده شدن چکه‌های آب روی اجاق گاز اجتناب شود و هم این که ظروف شسته شده با قطرات روغن و بخار غذا مجددا آلوده نشوند.

انواع دکوراسیون آشپزخانه

دیزاین آشپزخانه نیز درست مانند طراحی سایر بخش‌های خانه می‌تواند به سبک‌های مختلف انجام شود که ما سعی می‌کنیم در ادامه به برخی از متداول‌ترین آن‌ها بپردازیم:

آشپزخانه مدرن

  • دکوراسیون آشپزخانه مدرن

برای این که دکور آشپزخانه را به سبک مدرن طراحی کنیم، از یکسری کابینت‌های خاص از جمله کابینت ممبران،‌ هایگلاس، پولیشی، فوق برجسته و … استفاده می‌کنیم که تفاوت اصلی آن‌ها در کیفیت و قیمت است؛ همچنین در این سبک دکور آشپزخانه، ممکن است از دو رنگ کابینت یا دستگیره‌های مخفی استفاده شود و المان‌هایی مانند زیرچراغ و تاج از کابینت‌های مدرن حذف شده است.

در این سبک طراحی، استفاده از جزیره یا همان کانتر در بخش ورودی آشپزخانه نه تنها کاربردی است بلکه می‌تواند باعث شود که فضای آشپزخانه شما زیباتر شده و بخش‌های مختلف آشپزخانه از سالن پذیرایی دید کمتری داشته باشد.

در دیزاین آشپزخانه مدرن نه تنها کیفیت و نوع کابینت‌ها از اهمیت زیادی برخوردار است، بلکه نورپردازی، استفاده از متریال مناسب برای کف و همچنین فضای بین کابینتی نیز حائز اهمیت است. از طرفی، هر چه وسایل برقی آشپزخانه شما اعم از ماشین ظرفشویی، ماشین لباسشویی، گاز و … با هم همخوانی بیشتری از نظر رنگ و طرح داشته باشد، آشپزخانه زیباتری خواهید داشت.

یکی از روش‌ها برای دکور آشپزخانه به سبک مدرن، استفاده از کابینت‌های پلکانی است که امروزه نیز بسیار مورد توجه قرار گرفته است. در این نوع دکور، معمولاً کابینت‌ها از دو رنگ و حتی دو جنس متفاوت انتخاب شده و به صورت پلکانی ساخته می‌شوند.

  • دکوراسیون آشپزخانه به سبک کلاسیک

اگر وارد آشپزخانه‌ای شدید و در آنجا کابینت‌هایی از جنس چوب یا با روکش چوبی و همین طور از جنس ممبران با ستون‌های منبت‌کاری شده دیدید، یقین داشته باشید که دیزاین آشپزخانه مد نظر، کلاسیک است. این سبک، برگرفته از طراحی کابینت‌های مورد استفاده در اروپای قدیم است و به جز حکاکی و منبت‌کاری، المان‌هایی مانند زیرچراغ و تاج هم در این کابینت‌ها دیده می‌شود. با این که این سبک کابینت شلوغ به نظر می‌رسد، ولی طرفداران زیادی دارد و می‌تواند آشپزخانه شما را لوکس جلوه دهد.

آشپزخانه کلاسیک

  • دکوراسیون آشپزخانه نئوکلاسیک

و اما اگر می‌خواهید طبق مد روز پیش بروید و یک کابینت شیک و در عین حال مدرن در آشپزخانه خود داشته باشید، باید به سراغ سبک نئوکلاسیک بروید؛ همان طور که از نام این سبک پیداست، این روش دکور آشپزخانه، تلفیقی است از سبک مدرن و کلاسیک. در این سبک، متریال استفاده شده برای ساخت کابینت‌ها، به دلیل عمق حکاکی‌هایی که به وسیله دستگاه سی ان سی روی درهای کابینت انجام می‌گیرد، ضخامت بیشتری دارند.

در سبک نئوکلاسیک بیشتر از کابینت‌های انزو، پوششی و پولیشی استفاده می‌شود و متریال همه این کابینت‌ها از ام دی اف است. همچنین دکوری که در این نوع کابینت‌ها استفاده می‌شود مختص به خود است و با تاج یا زیرچراغ و … سبک کلاسیک کاملاً متفاوت است.

مزیت دکوراسیون آشپزخانه با سبک نئوکلاسیک در این است که مقاومت و استحکام بالایی نسبت به انواع قبلی خود دارد و به جز آشپزخانه، قابلیت استفاده در دکوراسیون داخلی کل خانه را نیز داراست.

  • دکوراسیون آشپزخانه کوچک

درست است که دکور آشپزخانه کوچک یک سبک در دیزاین این بخش از خانه نیست ولی حتماً شما هم قبول دارید که امروزه در بسیاری از آپارتمان‌های با متراژ پایین و یا دفاتر کار و شرکت‌ها، فضای کمی ‌به آشپزخانه اختصاص یافته است.

به طور کلی هر چه فضا کوچک‌تر باشد، شما به افراد متخصص‌تری نیاز دارید که کار طراحی آشپزخانه را به عهده بگیرند. با این حال می‌توانید با رعایت برخی نکات، آشپزخانه کوچک خود را نیز به زیبایی آراسته کنید. به عنوان مثال، در دیزاین آشپزخانه کوچک، چیدمان فضا باید به گونه‌ای باشد که هر وسیله‌ای در جای خود قرار بگیرد و حتی الامکان، روی کابینت‌ها و همین طور فضای کانتر، وسیله اضافه‌ای گذاشته نشود.  

همچنین در صورتی که می‌خواهید با یک طراحی ویژه فضای کوچک آشپزخانه شما بزرگ‌تر به نظر برسد، بهتر است از درهای شیشه‌ای برای کابینت‌ها استفاده کنید تا بخش‌های بیشتری از آشپزخانه قابل دیدن باشد. رنگ کابینت هم در ایجاد فضای بزرگ‌تر می‌تواند کمک کننده باشد؛ به عنوان مثال می‌توانید از رنگ سفید یا دیگر رنگ‌های روشن برای درهای کابینت استفاده کنید که اتفاقا هم بسیار مدرن و امروزی و هم بسیار پرطرفدار است.

در صورتی که دیوارهای بین کابینت و در کابینت‌ها هم رنگ باشند هم مرز میان کابینت و دیوار از چشم ناپدید می‌شود و طبیعتاً فضای آشپزخانه بزرگ‌تر به نظر خواهد رسید.

سخن پایانی

دکوراسیون آشپزخانه یکی از بخش‌های اصلی دکوراسیون داخلی خانه‌ها محسوب می‌شود زیرا این فضا تقریباً از تمام قسمت‌های دیگر خانه قابل رویت است و از طرفی ساکنین خانه در طی روز چندین بار به آن رفت و آمد می‌کنند.

انتخاب دیزاین آشپزخانه بیشتر سلیقه‌ای است با این حال می‌توانید برای طراحی مناسب دکور آشپزخانه و اجرای کابینت و مصنوعات چوبی، از متخصصین ما در گروه معماری رینو کمک بگیرید.

‫2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا