دانلود جدیدترین فیلم های ایرانی و خارجی

سلامت

چگونه به روش تفت دادن اصولی از فواید و طعم سبزیجات و صیفی جات نهایت استفاده را ببریم

سبزیجات با توجه به ارزش غذایی و خواص بالا بایستی در رژیم غذایی هر انسانی وجود داشته باشند، خوردن سبزیجات بصورت خام ممکن است از نظر طعم و مزه با مذاق بعضی ها سازگار نباشند و طعم خوشایندی نداشته باشند و یا هر نوع سبزی را نمی توان به همراه سایر غذاها سرو نمود، اما راهی وجود دارد که تقریباً می توان تمام سبزیجات و صیفی جات را در کنار انواع غذاها سرو کنید. 

اگر شما هم دوست دارید در کنار ظرف غذای امشب خود مقداری سبزی با طعمی عالی و متفاوت میل کنید، پیشنهاد می کنیم ادامه این مقاله از مجله پروماگ را مطالعه کنید تا با روش های گفته شده در مورد تفت دادن سبزیجات بیشتر از شام و یا نهار خود لذت ببرید.

چه سبزیجاتی را می توانید تفت دهید

سبزیجات ریشه دار مانند سیب زمینی، زردک، سیب زمینی شیرین، هویج و اگر سبزی هایی مانند کلم بروکلی، کدو، پیاز، فلفل دلمه و حتی گوجه فرنگی را در کشو یخچال خود دیدید نگران نباشید، شما می توانید همه آنها را به روش تفت دادن طبخ نموده و بعنوان یک وعده غذایی و یا در کنار سایر غذاها سرو کرده و از خوردن آنها لذت ببرید.

اگر فکر می کنید که ممکن است طعم و مزه این سبزی ها باب میل شما نباشد، پیشنهاد می کنیم یکبار تفت داده آنها را میل کنید اطمینان می دهیم که طرفدار پروپاقرص آنها خواهید شد.

برای تفت سبزی های خود در استفاده از روغن نه مضایقه کنید نه زیاده روی

پس از اینکه سبزیجات و یا صیفی جات خود را به قطعات کوچک خرد نمودید آنها را به مقداری روغن خوش طعم مانند روغن زیتون آغشته کنید، طوری که تمام قسمت های قطعات سبزی براق شود و روغن مانند یک پوشش سطح کل قطعات را بپوشاند، نیاز نیست در هنگام تفت از مقدار زیادی روغن استفاده کنید همین مقدار کافیست تا سبزیجات تفتی خوشمزه و در عین حال سالم داشته باشید.  

من معمولاً هنگام تفت دادن سبزیجات از روغن زیتون ملایم استفاده می کنم، اما شما همچنین می توانید از روغن نارگیل ، روغن آووکادو ، روغن آفتابگردان یا هر روغن دیگری که دوست دارید استفاده کنید. همچنین من معمولاً سبزیجات را با دست در روغن چنگ می دهم تا مطمئن شوم که تمام سطح قطعات خرد شده به روغن آغشته گردیده است.

در آخر می توانید به مخلوط خود مقداری نمک اضافه کنید، و اگر ادویه مانند فلفل سیاه در دسترس دارید با سخاوت از آنها استفاده کنید، اما زیاده روی نکنید نمک و ادویه ها را به مقدار کافی که تقریباً همه مخلوط را فرا بگیرد استفاده کنید.

تفت دادن سبزیجات

از ظرف با فضای زیاد برای تفت سبزیجات خود استفاده کنید

ظرف خود را به گونه ای انتخاب کنید که یک لایه از مخلوط در کف آن پخش شود اگر بین قطعات فضای خالی هم بماند که بسیار بهتر است، اگر فکر می کنید که ظرف شما کوچک است مخلوط خود را در چند بار درون آن تفت دهید، مخلوط باید در کف ظرف براحتی و در تمام جهات تفت داده شود از حجیم کردن مخلوط درون ظرف خودداری کنید اینکار باعث می شود قطعات سبزی بخار پز شوند، این چیزی نیست که ما می خواهیم.

قبل از اینکه قطعات سبزی را داخل ظرف بریزید اطمینان حاصل کنید کف ظرف داغ شده باشد، مخلوط را درون ظرف سرد نریزید. به نظر من بهترین دما برای سرخ کردن 220 درجه سانتیگراد است.

سبزیجات خود را در ظرف آنقدر تفت دهید تا تمام جهات آنها سرخ شده و نرم شوند بگونه ای که چنگال براحتی در آنها فرو رود، مدت تفت دادن بستگی به سایز قطعات خرد شده دارد اگر قطعات ریز باشند سریعتر سرخ می شوند، اگر قطعات درشت باشند قطعاً باید مدت بیشتری صرف سرخ کردن آنها کنید. 

مطمئن شوید با هم زدن مخلوط درون ظرف تمام قسمت ها سرخ شده باشند کار را تا زمان زغالی شدن سطح قطعات سبزی ها ادامه دهید، حدود 15 دقیقه بهترین مدت برای داشتن قطعات سرخ شده است. اما نگران نباشید اگر می بینید که تمام قسمت ها هنوز سرخ نشده اند می توانید مدت بیشتری آنها را طبخ نمایید تا جایی که رنگ مناسب سرخ شدگی را مشاهده کنید.

3 راه برای تفت دادن سبزی جات مخلوط شده

اگر دوست دارید یک وعده غذایی از سبزیجات تفت داده شده مخلوط داشته باشید 3 راه پیش روی شماست :

 1. سبزیجات مختلف را به صورت جداگانه تفت دهید؛ اولین و ساده ترین راه، می توانید سبزیجات منفرد را در سینی های جداگانه تفت دهید و پس از برشته شدن ترکیب کنید. با این کار می توانید سرعت پخت هر سبزی را کنترل کرده و هر سبزی را به مقدار نیاز سرخ نموده و سپس با هم مخلوط کنید.
 2. “جفت جفت” ؛ شما می توانید سبزی جات خود را بصورت دو به دو باهم سرخ کرده و سپس با یکدیگر مخلوط کنید، برای اینکار آنهایی که از نظر زمان سرخ شدن یکسان هستند را بصورت توام سرخ کرده مثل کلم بروکلی با گل کلم یا کدو تنبل با سیب زمینی و پس از اتمام بخش اول به سراغ بخش دوم که باز مدت تفت آنها یکسان است بروید و در انتها تمام سبزی ها و صیفی جات تفت داده شده خود را باهم میکس کنید. 
 3. تفت دادن بصورت مرحله ای؛ برای اینکار ابتدا سبزیجاتی که می دانید مدت زمان سرخ کردن آنها طولانی است را درون ظرف بریزید و تفت دادن آنها را شروع کنید “دقت کنید ظرف شما گنجایش تمام قطعات خرده شده را داشته باشد و در انتها سبزی های خرده شده روی هم تلنبار نشوند، اگر ظرف شما کوچک است پیشنهاد می کنیم اینکار را در چند مرحله تقسیم کنید” پس از اینکه سبزیجات مرحله اول بصورت نیمه برشته شد حالا خرده سبزیجاتی که می دانید زمان تفت دادن آنها کوتاه است را به ظرف اضافه کنید و تا پایان کار که تمام سطح قطعات سرخ شد کار را ادامه دهید. 

مدت زمان تقریبی مناسب برای تفت دادن سبزیجات مختلف در دمای 220 درجه سانتیگراد

 • سبزیجات ریشه دار (چغندر، سیب زمینی، هویج و زردک) حداقل 30 دقیقه و حداکثر 45 دقیقه بستگی به سایز قطعات خرد شده آنها دارد.
 • کدوهای زمستانی (کدو تنبل، کدو حلوایی) 20 تا 60 دقیقه بسته به ریز بودن و یا درشت بودن قطعات خرد شده دارد.
 • کلم ها ( کلم بروکلی، گل کلم، کلم برگ، کلم غنچه ای) 15 تا 20 دقیقه.
 • سبزیجات نرم (کدو سبز، فلفل دلمه ای، کدو مسما) 10 تا 20 دقیقه.
 • سبزیجات نازک (مارچوبه، لوبیا سبز) 10 تا 20 دقیقه.
 • پیاز 30 تا 45 دقیقه بستگی به میزان تردی که دوست دارید.
 • گوجه فرنگی 15 تا 20 دقیقه.

سبزیجات سرخ شده

چگونگی تفت دادن یک وعده سبزیجات

مناسب برای : 4 تا 6 نفر

مواد لازم : 

 • از سبزی مورد نظر 0.5 تا 1 کیلوگرم
 • روغن زیتون 1 قاشق غذاخوری
 • نمک یک قاشق چایخوری
 • 1/4 قاشق چایخوری فلفل تازه آسیاب شده

روش تهیه :

 1. ظرف ماهیتابه خود را روی گاز قرار دهید و یا برای اینکار می توانید فر خود را روی 220 درجه تنظیم کنید و یک سینی از آن را در وسط قرار دهید تا گرم شود.
 2. در همین حال سبزی شسته شده و البته خشک بدون رطوبت را به قطعات ریز و هم اندازه خرد کنید. هرچه قطعات هم اندازه و ریزتر باشند بهتر تفت داده خواهند شد.
 3. قطعات خرد شده را درون یک کاسه بریزید حالا روغن، نمک و فلفل را به آنها اضافه کنید و با دست شروع به مخلوط کردن کنید، اینکار را آنقدر ادامه دهید که سطح کل قطعات به روغن آغشته شده و براق شوند. اگر به نظر می رسد که روغن کم بوده و تمام مخلوط شما را پوشش نداده از مقدار بیشتری روغن استفاده کنید.
 4. حالا خرده های سبزی را درون ماهیتابه یا سینی فر پخش کنید، دقت کنید تمام قطعات بصورت یک لایه با فاصله از یکدیگر درون ظرف یا سینی پخش شده باشند. اگر حس می کنید که ظرف شما کوچک است و آنها روی هم قرار می گیرند در دو مرحله کار تفت دادن را انجام دهید.
 5. زمان پخت و پز خود را مطابق پارگراف قبل تخمین بزنید. به طور کلی سبزیجات نرم تر مانند لوبیا سبز و گل کلم طی 10 تا 20 دقیقه پخته می شوند و سبزیجات سفت و سخت مانند کدو حلوایی و سیب زمینی 30 دقیقه یا بیشتر به طول می انجامد. پختن قطعات درشت نیز طولانی تر از قطعات کوچکتر است.
 6. قطعات خرد شده را آنقدر تفت دهید تا نرم شوند بهتر است هر 10 دقیقه یکبار مخلوط پخش شده درون ظرف را هم بزنید اینکار را ادامه دهید تا زمانی که چنگال براحتی و نرمی درون قطعه سبزی فرو رود و سطح آن کاملاً سرخ شود.
 7. در انتها سبزی تفت داده شده را به ظرف سرو انتقال دهید و میل کنید، در صورت نیاز می توانید نمک و فلفل بیشتری به آن اضافه کنید تا با ذائقه شما هماهنگ شود.

انواع سبزیجات برای تفت دادن

نکته : در صورتی که چند نوع سبزی دارید و می خواهید که یک مخلوط تفت داده شده داشته باشید می توانید طبق سه روش گفته شده در پاراگراف های قبل اینکار را انجام دهید.

برای مثال اگر می خواهید مخلوطی از سیب زمینی و لوبیا سبز تفت دهید، ابتدا سیب زمینی ها را درون ماهیتابه یا سینی فر بریزید با توجه به اینکه حداقل 30 دقیقه زمان لازمست است تا قطعات سیب زمینی بخوبی طبخ شوند پس از گذشت 15 دقیقه از زمان ریختن سیب زمینی ها لوبیا سبز را به آنها اضافه کنید و تا زمانی که مخلوط به خوبی تفت داده می شود آنها را در ظرف هم بزنید، “حداکثر 30 تا 45 دقیقه”  از تلنبار شدن مواد درون ظرف خودداری کنید.

نکته : خرده های سبزی اضافه و مواد باقیمانده را می توانید درون یک ظرف و یا کیسه بدون هوا تا 5 روز در یخچال نگهداری کنید.

کلام آخر

امیدواریم که شما هم با استفاده از این مقاله بتوانید از خوردن انواع سبزیجات تفت داده شده لذت ببرید و از خواص بی نهایت بالای آنها حداکثر استفاده را ببرید.


پیشنهاد مجله پروماگ جهت مطالعه بیشتر :

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا