دانلود جدیدترین فیلم های ایرانی و خارجی

گل و گیاه

راهنمای ساده خرید گیاه مناسب بر اساس علایق و فضای شما

قبل از خرید گل و گیاه باید بدانید که خرید هر گیاهی مناسب شما نیست ؟؟!!

شاید شما هم تجربه انداختن گلدان گل زیبایی که چند وقت پیش خریداری نموده اید در سطل زباله را داشته باشید، گیاه زیبایی که روزی به خانه شما آمد بسیار سبز و سرحال بود ولی پس از مدت کوتاهی به اجبار بدلیل پلاسیدگی آن را بیرون انداخته باشید. اینکه گفته می شود باید دست سبز داشته باشید تا گیاهان شما رشد خوبی داشته باشند، هیچ ربطی به از بین رفتن یا نرفتن گیاه شما ندارد و باور کنید شما مقصر نیستید.

شما برای داشتن گیاهان سبز و زیبا نیاز به داشتن مدرک کشاورزی و یا باغبانی ندارید. انتخاب گل و گیاه مناسب شرایط آب و هوائی محل سکونت و شیوه زندگی شما تنها دلیل داشتن گلهای زیبا و باطراوت است.

در حالی که شما یک پنجره شمالی دارید که تنها یک ساعت در روز نورگیر است چرا باید گیاه کاکتوس را برای این چنین محیطی انتخاب کنید که پس از مدت کوتاهی نابود شود.

ما در مجله پروماگ قصد داریم در این مطلب با طرح تعدادی سوال به شما کمک کنیم تا بتوانید گیاهان مناسب محیط خود را بشناسید و برای لذت بردن در فضای زندگی خود گل و گیاه مناسب را خریداری کنید، لطفاً تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

کجا می خواهید گیاه خود را قرار دهید ؟

روی طاقچه پنجره

روی میز کار

اگر می خواهید دفتر کارتان پر از گل و گیاه باشد باید گیاهانی را خریداری کنید که نور کمی نیاز داشته باشند مانند خانواده گندمی و یا بامبو لاکی. اگر پنجره رو به آفتاب دارید و نورگیر است دنیا به کام شماست و می توانید یک گلخانه پر از گیاهان سبز و باطراوت داشته باشید، گیاهانی مانند خانواده آلورا ، کاکتوس و یا کاکتوس های توپی که در یک نقطه پر نور رشد بسیاری عالی دارد.

پس بهتر است قبل از خرید گیاه ابتدا نور محل نگهداری آن را بررسی کنید و براساس میزان نوری که دارید گیاه خود را انتخاب کنید.

چه اندازه می توانید گیاه خود را آبیاری کنید ؟

آبیاری مستمر و منظم

آبیاری کم و تا حدودی نامنظم

تقریباً همه گیاهان به مقداری مشخص آب نیاز دارند، اما برخی از آنها به مقدار بیشتری آب نیاز دارند، و برخی هم کمتر ساکولنت ها از آن دسته گیاهان هستند که به مقدار ناچیزی آب نیاز دارند خاک آنها کافیست کمی خیس باشد و وقتی که خاک گلدان بطور کامل خشک شد، مجدداً نمناک شود. اما اگر فراموش کار نیستید و می توانید آخرین باری که گلدان گل خود را آبیاری کرده اید به یاد بیاورید، می توانید از گیاهان خانواده آگلونما استفاده کنید آبیاری مستمر و منظم باعث رشد فوق العاده این گیاه زیبا می شود.

مورد دوم که باید در زمان خرید گیاه مناسب در نظر بگیرید آبیاری و میزان آب مورد نیاز آن است.

آیا گیاهان کوچک و جمع جور را دوست دارید یا گیاهان بزرگ و برگ پهن ؟

برگ پهن و بزرگ

گیاهان جمع و جور

این جادوی تکثیر است : یک قطعه از گیاه مورد علاقه خود را برش دهید و آن را در بستر مناسب بگذارید براحتی تکثیر می شود و می توانید یک مجموعه بزرگ از گیاهان مورد علاقه خود با این روش داشته باشید، گیاه یشم ، بگونیا و شمعدانی براحتی از این طریق افزایش می یابند و جزء گیاهان جمع و جور هستند. اما اگر بدنبال یک گیاه بزرگ برای فروشگاه خود هستید می توانید از خانواده فیلودندرون گیاه مناسب خود را انتخاب و خریداری نمائید.

چه چیزی برای شما مهم است : گلهای رنگارنگ یا شاخه و برگهای شکل دار ؟

شاخ و برگ

گلها

گیاهانی مانند بنفشه آفریقایی ، ارکیده و کالانکوا جزء گیاهانی هستند که در منزل براحتی گل های رنگارنگ می دهند و فضای شما را با گل های خود بسیار زیبا می کنند. اما اگر گیاهانی با برگ های طرحدار و رنگی دوست دارید کالاتیا و پیرومیا گزینه های مناسبی هستند.

آیا می خواهید گیاهان تصفیه کننده هوا داشته باشید یا معطر ؟

گیاهان معطر و خوشبو

تصفیه کننده هوا

طبق یک تحقیق در ناسا در سال 1989 مشخص شد که برخی از گیاهان قادرند سموم مضر موجود در هوا را جذب نمایند و باعث تصفیه و تمیزی هوا شوند، سرخس بستون و پتوس یکی از بهترین تصفیه کننده های هوا هستند. اما اگر قصد دارید بوی بد نم و یا غذای داخل منزل را حذف کنید گیاهان با عطر و بوی بسیار جذاب از خانواده اسطوخودوس بهترین گزینه هستند.

فضای نگهداری گل و گیاه شما چگونه است ؟

بالا و بلند با فضای بزرگ

کوتاه و فضای کم

بعضی از گیاهان بدون نیاز به خاک و بستر کاشت قادر به رشد هستند و به اصطلاح هوازی هستند، این گیاهان بدلیل عدم نیاز به گلدان حاوی خاک می توانند براحتی در هر نقطه ساختمان با حداقل فضا قرار بگیرند و رشد کنند. زیبایی و تنوع رنگ خاصی در این نوع گیاه هان وجود دارد. اما بسیاری از گیاهان نیازمند بستر مناسب کاشت و گلدان مناسب هستند، این بستر خاکی و سایز گلدان براساس نوع گیاه انتخاب می شود. گیاهانی مانند پاپیتال بیشتر به یک سطح مسطح نیاز دارند تا بتوانند براحتی روی آن رشد کنند یا گیاهانی مانند دارسنا نیازمند گلدان بزرگ و فضای نسبتاً بزرگ برای رشد هستند و هر سال نیاز آنها به فضای بزرگتر باتوجه به رشدشان بیشتر می شود.

آیا فضای محل قرارگیری گیاه دکوراسیون خاصی دارد ؟

ساده

دکوراتیو

گیاه هوای باز گل و گیاه

اگر در فضای محل قرارگیری گیاه شما از المانهای دکوراتیو استفاده شده و قصد دارید فضای فانتزی داشته باشید حتماً از گیاهان مناسب که بصورت آویز رشد می کنند استفاده کنید، مانند سدوم مورگانیانوم و سایر آویزها. اما اگر می خواهید فضای ساده داشته باشید سعی کنید از گیاهان دارای شاخه و برگ عمودی مانند بنجامین استفاده نمائید.

و اگر می خواهید تمام موارد فوق را یکجا در یک گیاه داشته باشید ...

گیاه پتوس

انواع پتوس در برابر بی آبی و تاخیر در آبیاری از حساسیت کمی برخوردار هستند رشد آنها می تواند هم بصورت آویز و هم قدی باشد. نور ملایم و کم نیاز دارند گلدان آنها زیاد بزرگ نیست و فضای کمی اشغال می کنند و همچنین  مقدار کمی باعث تصفیه هوا می شوند. 

سخن آخر

با در نظر گرفتن موارد فوق می توانید گیاه مناسب فضا و شرایط خود را انتخاب کنید. قبل از اینکه گلی را خرید کنید از فروشنده در مورد نیازهای آن مانند نور، آب ، خاک و کود مناسب اطلاعات کسب نمایید و در صورتی که قادر به تامین شرایط مناسب آن هستید اقدام به خرید کنید.


پیشنهاد مجله پروماگ جهت مطالعه بیشتر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا