دانلود جدیدترین فیلم های ایرانی و خارجی

موفقیت

راه های افزایش حوصله برای درس خواندن چیست؟

از کجا بفهمیم انگیزه برای درس خواندن نداریم؟

 اگر در سر کلاس نمی توانید به حرف های استاد خود گوش کنید؟

اکثر اوقات دچار عدم تمرکز می شوید یا اینکه اغلب کارها را ناتمام رها می کنید؟

با خود می گوید که من نمی توانم کارها را به انتها برسانم اگر نمی توانید برای خودتان تصمیم های قطعی و مشخص بگیرید.

نوشته های مشابه

اگر انتظار دارید دیگران به شما کمک کنند اگر در اغلب اوقات در فکر و رویاهای خود غرق می شوید اما در واقعیت هیچ کاری انجام نمی دهید.

 اگر برای انجام دادن کارهای کلاسی یا درس خواندن به صورت داوطلبانه حرکت نمی کنید.

 بپذیرید که شما انگیزه کافی برای درس خواندن را ندارید. عواملی که در بالا ذکر کردن ویژگی های یک دانش آموز بی انگیزه است.

دلیل تنفر از درس خواندن

دلایل تنفر از درس خواندن چه می باشد؟

معمولاً دانش آموز ها دچار حس های متغیری هستند برای مثال در بسیاری از دانش آموزان خود می بینم که در ابتدای کار درگیر ناامیدی هستند و نمی توانند به خود امید موفقیت بدهند به همین دلیل به دانش آموز ها پیشنهاد می کنم قبل از هر چیزی برای خود به دلیل نداشتن هدف گذاری و مشخص اکثر دانش آموز ها دچار مشکلات درسی می شوند که پایه اصلی این مشکلات ناامیدی است.

داشتن استرس های غیر قابل حل نیز یکی از مهمترین عوامل بی انگیزه بودن است برای مثال تصور کنید من به عنوان یک دانش آموز هر روز تحت استرس های مختلف قرار بگیرم و نتوانم آنها را کنترل کنم پس از مدتی به این باور میرسم که کنترل کردن این استرس ها غیر ممکن است و دوباره به اوج ناامیدی خودم برمیگردم برای کنترل استرس باید این را بپذیریم که قرار نیست ما در زندگی بدون اضطراب و استرس زندگی کنیم.

 بلکه قرار است با حرکت کردن و فکر نکردن به عوامل ناامیدی اثر استرس را بر روی خودمان کاهش دهیم

تصور کنید در خانه شما مار وجود دارد اما شما نمی دانید که ماری در خانه شما هست طبیعتاً هیچ اضطراب و استرس ای نخواهید داشت اما کافی است که نفری به شما بگوید من در خانه شما ماری دیدم از همان لحظه اضطراب و استرس شما به اوج میرسد به همین دلیل به شما می گویم سعی کنید کمتر و عوامل منفی فکر کنید.

نداشتن راهنما شاید یکی از مهم‌ترین دلایل شکست دانش آموز ها در درس خواندن یا همان بی انگیزه بودن می‌تواند نداشتن راهنما باشد اکثر اوقات به دانش آموزان پیشنهاد می کنم به سراغ مشاور یا راهنمای تحصیلی بروید با آنها صحبت کنید سعی کنید شرایط تحصیلی خود را با افراد متخصص در میان بگذارید و از آنها بخواهید که به شما راه های درست رسیدن به موفقیت را نشان دهند قبول کنید باورهای غلط بسیاری از دانش آموز ها بر پایه سخت بودن کنکور یا درس خواندن صرفاً به این بر می گردد که افراد اطراف آن ها اکثر اوقات دیدگاه منفی نسبت به مسیر زندگی خود دارند.

برای مثال من پیشنهاد می کنم اگر به دنبال مشاور تحصیلی میگردید درباره شرایط مشاور خود تحقیق کنید بررسی کنید که ویژگی یک مشاور خوب چه چیزهایی میباشد فرض کنید شما می خواهیم در شهر مشهد یک مشاور تحصیلی قوی داشته باشید میتوانید با سرچ کردن ویژگی های یک مشاور خوب را پیدا کنید و هنگامی که توانستید لیستی از ویژگی های مشاوران خوب را داشته باشید با آنها تماس بگیرید و از کمک آنها استفاده کنید می توانید عبارت مشاور تحصیلی مشهد را سرچ کنید و سایت های مختلف را بررسی کنید من کیادرس را پیشنهاد می کنم.

روش ایجاد انگیزه برای درس خواندن

روش ایجاد انگیزه برای درس خواندن 

شروع سریع و بدون فکر

اولین کاری که یک دانش آموز باید انجام بدهد شروع سریع و بدون فکر است به عنوان این بخش دقت کنید موضوع درباره سریع شروع کردن است دانش آموز ها برای شروع بهانه های بسیار زیادی می آورند.

برای مثال امروز هوا بارانی است یا سرد است و نمی توانم درس بخوانم اما در حالی که اگر شما سریع شروع کنید و فکر نکنید متوجه می‌شوید که کم کم دارید به انتهای کار می رسید و کار را به نتیجه رسانده اید تنها عاملی که مانع موفقیت شما می شود فکر کردن زیاد است شما هنگامی که وقت زیادی را برای فکر کردن می گذارید کم کم ذهنتان به این باور می رسد که من ناتوان هستم.

باید سریع شروع کنید و کمتر فکر کنید با قدرت ادامه دهید و در هنگام ادامه دادن و حرکت کردن نگذارید فکرهای منفی سراغتان بیاید در هر حالت سعی کنید دریچه فکر ذهن تان را ببندید هر چقدر می‌توانید خود را مشغول کار کردن کنید عجیب است اما انگیزه لازم برای زندگی در شما هزاران برابر میشود افراد موفق نگاه کنید آنها فقط یک موفقیت ندارند برای مثال یک دانش آموز کنکوری اگر رتبه برتر را به دست بیاورد به سراغ موفقیت های بعدی خود نیز می رود دلیلش این است که هر گام مثبت انرژی و انگیزه حرکت بعدی را برای شما ایجاد می کند.

حواس پنجگانه باید فعال شود

اکثر اوقات به دانش آموز های کنکوری پیشنهاد می کنم که حواس پنجگانه خود را استفاده کنند مواقع خواندن برای ما کسل آور است بیا حوصله خواندن را نداریم خیلی وقتها از خودمان می پرسیم چه کار کنیم که بتوانیم افزایش حوصله برای درس خواندن را داشته باشیم.

در این مرحله کافیست حال خود را عوض کنید برای مثال اگر در زمان های قبل خواندن کتاب را فقط با مطالعه چشمی داشتید الان بلند بلند بخوانید اگر می توانید حتی یادداشت کنید بگذارید حواست دیگر به شما انرژی و انگیزه ادامه دادن را بدهد اکثر اوقات دلیل بی انگیزه بودن ما خستگی است درست است گاهی چشمان ما خسته می شود ایراد ندارد.

در این زمان می توانید از زبان خود استفاده کنید یا اینکه از نوشتن و حرکات فیزیکی برای ادامه دادن استفاده کنید شما می‌توانید بهترین روش برای درس خواندن را برای خود پیدا کنید اگر هر کدام از حواس شما خسته شد آن را با بقیه حواس پنجگانه خود تقسیم کنید و بگذارید آنها نیز لذت از درس خواندن ببرند. 

افزایش انگیزه درس خوانی

یک لیتر انگیزه بزن

در این بخش از مقاله افزایش حوصله برای درس خواندن قرار است درباره سوخت گیری صحبت کنیم خیلی مهم است که ما بتوانیم سوخت مورد نیاز برای موفقیت خود را تامین کنیم برای مثال اگر من قرار است هر روز ۱۰ ساعت مطالعه کنم باید در روز ۱۰ لیتر انگیزه داشته باشم.

به همین دلیل بهتر است که از روش های انگیزشی برای تزریق انگیزه یا دوپامین موقت استفاده کنید دقت کنید انگیزه‌ای که شما از کارهای زیر به دست می آورید انگیزه موقت است و انگیزه ای که از انجام دادن کار به دست می آورید یک انگیزه دائمی است برای همین افراد موفق نیاز به دیدن یا شنیدن عوامل انگیزشی ندارند آنها بدون بودن انگیزه موقت می توانند کارها را به بهترین شکل انجام دهند اما به شما هم می دهم که در ابتدای کار نتوانید با کیفیت افراد موفق برای خود انگیزه بسازید.

دیدن فیلم های انگیزشی یکی دیگر از عوامل حس انگیزه برای دانش آموزان دیدن فیلم های انگیزشی البته درباره این موضوع پیشنهاد می کنم به کلیپ های کوتاه انگیزشی بسنده کنید به سراغ فیلم های سینمایی نروید زیرا فیلم های سینمایی علاوه بر اینکه وقت شما را میگیرد نمی تواند انگیزه موقت به شما بدهد بلکه شما را خسته میکند.

شما می توانید برای دیدن کلیپ های انگیزشی یا مطالب انگیزشی به سایت های مشاوره ای سر بزنید من خودم به دانش آموزانم پیشنهاد می کنم از سایت کیادرس برای تزریق انگیزه به خواندن مقاله های آموزشی استفاده کنند.

نظم داشته باش

یکی از عوامل اصلی موفقیت دانش آموز های کنکوری داشتن نظم است خیلی وقتها دانش آموز ها فکر می کنند با داشتن دفتر های برنامه ریزی یا پلنر ها می توانند به موفقیت برسند اما موضوع اصلی این است که داشتن این ابزارها برای شما نظم ایجاد نمی کند قبل از هر چیزی برای داشتن نظم شما باید هدف گذاری کنید.

 برای هدف گذاری باید آرزو داشته باشید به همین دلیل است که اکثر دانش آموز ها از برنامه ریزی کردن بیزارند با خود می‌گویند ما به برنامه ریزی خود نمی رسیم.

اهدافتان را شفاف بنویسید و به آن ها زمان بدهید مطمئن باشید موفق می شوید.

جمع بندی

مطمئن هستم که بسیاری از دانش آموز ها به دنبال منابع عجیب و غریب برای افزایش انگیزه خود هستند در حالی که می تواند با انجام دادن کارهای کوچک این انگیزه را افزایش دهند.

 بهترین راه این است که شما در اوایل درس خواندن خود منابع انگیزشی موقت داشته باشید و سپس منابع انگیزشی دائمی خود را بسازید که همان انجام دادن دائم کارها بدون فکر کردن است اولین بار که کارها را بدون فکر کردن می خواهید انجام بدهید بسیار سخت است.

پیشنهاد می کنم از همان منابع انگیزشی موقت استفاده کنید مطمئن باشید در زمانهای بعد دیگر شما نیاز به عوامل موقتی ندارید موفقیت های شما به شما انگیزه می دهد و شما را وادار می کند که موفق شوید.

یک دیدگاه

  1. خیلی مقاله جالبی بود ، به خصوص بخش شفاف سازی هدف من به به این موضوع واقعا ایمان دارم خیلی جاها نیاز به انگیزه نیست فقط همین که بدونی مسیرت چیه و قرار به کجا برسی مهمه.
    باید خیلی وقتا برای خودمون هدفگذاری مشخصی کنیم تا به نتیجه برسیم
    (اهدافتان را شفاف بنویسید و به آن ها زمان بدهید مطمئن باشید موفق می شوید.) این جمله عالی بود
    ممنون از مقاله خوبتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا