دانلود جدیدترین فیلم های ایرانی و خارجی

آموزش

ولنتاین یا سپندارمذگان ؟ آیا باید روز ولنتاین را همگام با مردم جهان جشن بگیریم؟

در جهان روزهای مختلفی نامگذاری و گرامی داشته می شوند. روز معلم، روز مادر ، روز زن و حتی موارد غیر احساسی تری مانند روز ایدز یا روز ریاضی نیز بزرگداشت می شوند.  در این میان روز ولنتاین که به روز عشق معروف است، جایگاه ویژه ای بین مردم جهان دارد و  دلیل آن احتمالا در جذابیتی نهفته است که مساله ی عشق از دیرباز در ذهن مردم داشته و امروز هم دارد. ما روز جهانی معلولین یا روز جهانی کودک را جشن می گیریم و خیلی به مساله غربی بودن یا آریایی بودن آن توجه  نمی کنیم. اما زمانی که صحبت از روز ولنتاین یا روز عشق است، دو دستگی واضحی بین مردم نمایان می شود. گروهی معتقدند روز ولنتاین را نباید جدی گرفت چون یک آیین غربی و غیر فارسی ست و گروهی دیگر ترجیح می دهند آن را نمادی برای تفاخر و متجدد بودن بدانند‌؛ و البته شاید گروهی دیگر هم باشند که بین این دو گروه در رفت و آمد هستند و تکلیف نمی دانند!‌ در ادامه همراه پروماگ باشید تا بیشتر درباره ی ولنتاین و هدف آن بدانیم…

تاریخچه روز ولنتاین:

به نظر می رسد روز ولنتاین از یک رویداد تاریخی نشأت گرفته است. این که این اتفاق به راستی در گذشته روی داده یا یک افسانه است، هنوز ابهام دارد. گفته می شود، روز ولنتاین یا چهاردهم فوریه، روز اعدام کشیشی رومی به نام والنتین بوده که به دستور امپراطور کلادیوس دوم، گردن زده شد. دلیل اعدام والنتین این بود که او مخفیانه سربازهای رومی را به عقد معشوقه هایشان در می آورد و این خلاف قانونی بود که رایج بود. در روم باستان و زمانی که از آن سخن می گوییم، سربازان و مردان جوان، اجازه ی ازدواج نداشتند و می بایست فقط به جنگ و مصلحت کشورشان بیندیشند نه روابط عاشقانه! چرا که امپراطور کلادیوس دوم عقیده داشت مردان مجرد نسبت به مردان متاهل که دارای اهل و عیال هستند، جنگجویان بهتری هستند!

اما در این میان، کشیش والنتین احساسات جوانان را نادیده نمی گرفت و به صورت مخفیانه عشاق را به معشوقشان می رساند.

اینکه این داستان واقعی ست یا افسانه در آن دخیل هست، هنوز اثبات نشده اما چیزی که قابل اثبات است مردمانی هستند که در بیشتر نقاط جهان، این روز را به نام روز عشق می شناسند و سعی می کنند، آداب آن را به جا آورند.

 

ولنتاین

 

ولنتاین ؛ تقبیح یا بزرگداشت؟

همان طور که می دانید در کشور ما، کشمکش هایی بر سر بزرگداشت روز ولنتاین وجود دارد و این دغدغه در بسیاری از کشور ها نیز هست. مثلا مسلمانان اهل سنت، معتقدند، روز ولنتاین برگرفته از آداب و رسوم مسیحیت است و بزرگداشت آن را حرام می دانند. حکومت عربستان سعودی، حکم ممنوع بودن برگزاری و فروش هدایای مربوط به روز ولنتاین را صادر کرده  است و یا در پاکستان، بزرگداشت آن را ممنوع می باشد. ممنوعیت روز ولنتاین در مالزی هم خبرساز شده و مقامات حکومتی، دستور به منع برگزاری آن داده اند و حتی کمپینی هم در ضد آن، وجود دارد. و… و… و…

ولنتاین در کشور های غربی هم، مخالفینی دارد و برخی بزرگداشت آن را ترویج فرهنگ مصرف گرایی و اسراف دانسته اند و از آن انتقاد می کنند.

روز ولنتاین در ایران:

از سال 1389 تاکنون، فروش نمادهای ولنتاین ممنوع است و دستور داده شد با کسانی که این ممنوعیت را نادیده می گیرند، برخورد قانونی شود. اما این ممنوعیت تا چه حد قابل اجرا و پیگیری ست را می توانید در کوچه و خیابان ببینید.

 

ولنتاین

 

چالش ولنتاین و سپندارمذگان :

همواره بین طرفداران روز ولنتاین و افرادی که به فرهنگ ایرانی دلبستگی بیشتری دارند، بر سر گرامیداشت ولنتاین و سپندارمذگان، چالش هایی وجود داشته است. به حدی که اسفندیار اختیاری، نماینده زرتشتیان در دوره هشتم مجلس شورای اسلامی، سپندارمذگان را به عنوان روز عشق واقعی در فرهنگ ایرانی معرفی کرد و پیشنهاد داد این روز را در پنجم اسفند به نام روز عشق به رسمیت بشناسیم.

ابراز عشق یا تفاخر؟

هدفی که پشت سر هر رویدادی نهفته است، می تواند مسیر ما را مشخص کند. اما آن چیزی که در فرهنگ و جامعه امروز می بینیم، بیش از ابراز عشق، ابراز تفاخر، مصرف گرایی و تجمل گرایی ست. روز ولنتاین بیش از آن که روز عشق و نکوداشت عشق باشد، تبدیل به روزی شده است برای جلب توجه و فخر فروشی با پست ها و استوری های اینستاگرامی.

هدایای لوکس و گرانبهایی که در روزهای منتهی به ولنتاین خرید و فروش می شود و اسراف مالی عظیمی که در پشت آن در جریان است، باعث شده بدانیم راهی که در پیش گرفته ایم، احتمالا به مسیر درستی منتهی نمی شود.

زندگی با بهانه ای برای شاد بودن، زیباست:

زندگی مملو از زشتی ها و زیبایی هاست. روزهای هفته، ماه و سال، روی کاغذ تفاوتی با یکدیگر ندارند و این دیدگاه ماست که از آن ها، روزهای متفاوتی می سازد. آنچه که بیش از نامگذاری روزهای سال مهم است، هدفی است که آن را معنا می بخشد. خواه این روز ولنتاین باشد یا سپندارمذگان، فرق چندانی ندارد! بلکه مهم تر از نامگذاری روزها، دیدگاه متفاوتی ست که ما باید نسبت به یک جریان داشته باشیم.

سخن پایانی:

اگر می خواهید به همسر یا شریک عاطفی تان ابراز عشق کنید، آن را معطوف به یک روز خاص نکنید؛ بلکه ابراز عشق، کار هر روزه تان باشد. ولنتاین یا سپندارمذگان یا هر روز دیگری، بهانه ای ست برای آن که به زندگی، صدای آب و خش خش درختان، با دید عشق بنگرید.

سیما گودرزی هستم و از شما بابت همراهی با این مقاله و مجله ی آنلاین پروماگ سپاسگزارم. امیدوارم این محتوا برایتان سودمند واقع شده باشد و از خواندن آن لذت برده باشید. در ادامه پیشنهاد می دهم سایر مقالات بخش آموزش را مطالعه نمایید:

ولنتاین

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا