دانلود جدیدترین فیلم های ایرانی و خارجی

مد و زیبایی

نکاتی درباره ارائه بهترین خدمات آرایشی در سالن زیبایی

سالن زیبایی شغلی است که خدماتی مانند کوتاهی مو، رنگ مو، مدل مو، خدمات ناخن، مانیکور، پدیکور، خدمات مربوط به صورت، اپیلاسیون و غیره را ارائه می‌دهد. سطح کیفیت خدمات سالن زیبایی می‌تواند بالا یا پایین باشد.  دو مورد از مهمترین مولفه‌های مربوط به سالن زیبایی، خدمات به مشتری و رضایت مشتری می‌باشد. یک سالن برای ارائه خدمات مختلف از پرسنلی که دارای تخصص هستند و همچنین یک مسئول پذیرش و یک مدیر استفاده می‌کند. مدیر معمولا بر کار پرسنل نظارت دارد و اطمینان ایجاد می‌کند که با مشتریان به خوبی رفتار می‌شود و مشتری از خدمات سالن زیبایی رضایت دارد.

خدمات سالن زیبایی

زمانی که به یک سالن زیبایی فکر می‌کنید احتمالا گروهی از زنان را تصور می‌کنید که در یک اتاق بزرگ مشغول انجام کارهای مختلفی چون کوتاهی مو، رنگ مو و غیره هستند. احتمالا حق با شماست. ولی در واقع تصوری غلط در مورد آنچه واقعا در یک سالن زیبایی انجام می‌شود و کسانی که خدمات مربوط به این شغل را ارائه می‌دهند، وجود دارد. سالن زیبایی جزو مشاغل خدمات مراقبت شخصی محسوب می‌شود. این به معنای یک سالن مو نیست که خدماتی چون کوتاهی مو، مدل مو یا رنگ مو برای خانم‌ها یا اصلاح و کوتاهی مو برای آقایان ارائه می‌دهد، آن دسته شامل ناخن‌ها، مراقبت از پوست و برنزه‌کردن پوست نیز می‌شود.

پرسنل و هماهنگی

یک سالن زیبایی باید کارکنان ماهر و حرفه‌ای داشته باشد که دارای مجوز هستند. مدیر سالن باید نسبت به اینکه مجوزها معتبر هستند، اطمینان حاصل کنید. یک سالن سودآور باید در منطقه‌ای استراتژیک که دارای تردد زیادی است قرار داشته باشد تا بتواند مشتریان قابل توجهی بدست بیاورد. سالن باید دارای قسمت‌های جداگانه برای هریک از پرسنل باشد که هر کدام کار تخصصی خود را انجام می‌دهند. سالن باید مجهز به همه ابزار و مواد لازم برای کار نیز باشد. از آنجایی که بهداشت و نظافت سالن باعث اعتبار آن می‌شود و مشتری‌های بیشتری را جذب می‌کند، اهمیت بسیاری دارد. کف سالن باید هر روز جارو شود و ابزارها بعد از هربار استفاده باید تمیز شوند.

نوشته های مشابه

سالن زیبایی

یک روز کاری در سالن زیبایی

مانند سایر مشاغل، یک سالن با ارائه خدمات به مشتریان فعالیت می‌کند. یک سالن موفق با داشتن کادری ماهر سازمان یافته‌است و می‌تواند خدمات متنوعی در اختیار مشتریان قرار دهد. قرارها ممکن است از قبل رزرو شوند یا مشتریان بدون قرار قبلی به سالن بیایند. مشتریان احتمالا بعد از اتمام خدمات، بخواهند قرار بعدی را نیز ررزو کنند. انجام این کار به سالن کمک می‌کند تا مشتریان خود را حفظ کرده و تعداد آنها را افزایش دهد.

انواع خدمات سالن‌ زیبایی

محصولات و خدماتی که یک سالن زیبایی ارائه می‌دهد، می‌تواند بسیار متفاوت باشد. یک سالن ممکن است تمامی خدمات از ماساژ، کوتاهی، رنگ و مدل مو گرفته تا اپیلاسیون، برنزه کردن و تقریبا هر نوع خدمات مراقبت شخصی را ارائه می‌دهد. سالن هایی هم وجود دارند که تنها در یک یا دو حوزه خدماتی تخصص دارند. به عنوان مثال ممکن است تنها خدمات مربوط به کوتاهی یا مدل مو را انجام دهند در حالی که رنگ مو را انجام نمی‌دهند. یک سالن هم ممکن است تنها متخصص مراقبت از ناخن باشد و خدماتی چون مانیکور و پدیکور را ارائه دهد.

ساختار قانونی یک سالن زیبایی

مالکیت حقیقی: ساختار یک کاروکسب حقیقی، یک اولویت شخصی است، اما هر نوع طبقه‌بندی دارای جوانب مثبت یا منفی مربوط به خود است. مالکیت در این کسب وکار، مالکیت انحصاری است. در این نوع، صاحب سالن، مالک خطرات مالی و حقوقی کسب و کار است. اگر اوضاع خوب پیش برود، تمامی اعتبار مربوط به مالک است. در غیر این صورت، اگر درست پیش نرود، مالک برای همه چیز مسئولیت دارد و هیچ گونه حفاظتی از داراییهای شخصی وی وجود ندارد. این ساختار شاید ساده‌ترین شیوه راه‌اندازی چنین کسب و کاری باشد، اما در عین حال خطرناک نیز هست.   

شرکت با مسئولیت محدود: در این نوع، از صاحبان کسب و کار محافظت بیشتری به عمل می‌آید. این نوع مالکیت به معنای این است که کسب و کار دارای دو یا چند مالک است. این نوع نیز مانند کسب و کارهای حقیقی اداره می‌شوند اما از برخی حمایت‌ها برخوردار هستند. به عنوان مثال، کسب و کار به عنوان موجودیت خاص خود محسوب شده و بنابراین دارایی‌های آن از دارایی‌های شخصی مالک جداست به همین صورت بدهی‌ها نیز از بدهی‌های شخصی مالک جدا می‌باشد.

چطور می‌توان یک سالن زیبایی پر رونق باز کرد؟

راه‌اندازی یک سالن زیبایی موفق نیاز به برنامه‌ریزی جدی دارد. در اینجا به برخی از مواردی که برای شروع این کار باید به آنها توجه نمایید، اشاره شده‌است.

سالن زیبایی

سرمایه و تجهیزات مورد نیاز سالن زیبایی

قبل از شروع این کسب وکار مانند هر شغل دیگری، نیاز به سرمایه‌گذاری و برنامه‌ریزی دارید تا بتوانید آن را راه‌اندازی کنید. بزرگترین هزینه اولیه شما، سرمایه‌گذاری در تجهیزات مناسب برای سالن است. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، موارد مربوط به تامین اعتبار مشاغل کوچک را بررسی کنید.

ثبت سوابق

 برای کسب و کار خود حساب بانکی جداگانه ایجاد کنید. شما باید با ثبت و نگهداری جزییات تمامی درآمدها و هزینه‌های خود و حفظ لیست مشتریان، تمامی سوابق معاملات خود را حفظ کنید. اگر نمی‌توانید یک حسابدار استخدام کنید، در یک دوره آموزش حسابداری ثبت‌نام کنید. تمامی مستندات خود را ثبت کنید، تمامی رسیدها را نگه دارید و اطمینان حاصل کنید که سوابق شما به روز است.

آموزش آرایشگری

 آموزش‌های حرفه‌ای، مهارتهای عملی و دانش نظری همه برای یک آرایشگر متخصص یا صاحب مشاغل زیبایی مهم هستند. شما می‌توانید با یادگیری روشها یا تکنیک‌های جدید، مزایای رقابت را حفظ کنید و مجموعه مهارتهای خود را به شکلی ارزشمند، توسعه دهید. اگر به دنبال شروع آموزش در زمینه زیبایی‌تراپی هستید، می‌توانید در یکی از این دوره‌ها نیز ثبت‌نام کنید.

ارتباط و کار با مردم

برای متخصصین زیبایی، مهارت‌های مردمی باید در قدم دوم باشد، به این دلیل که آنها با مشتری‌ها در سطحی کاملا شخصی کار می‌کنند. اگر این خط کاری شماست باید از صحبت‌کردن با مردم لذت ببرید و آنها با شما احساس راحتی کنند. وقتی صورت آنها را آرایش می‌کنید یا بدن آنها را اپیلاسیون می‌کنید، باید حرفه‌ای باشید و در عین حال مطمئن باشید که مشتری شما احساس راحتی می‌کند. از طریق مکالمات دوستانه، روابط شخصی قابل اعتماد با مشتریان خود ایجاد کنید.

دانش ارائه خدمات

برای خدمات مختلفی که ارائه می‌دهید، برنامه‌های قیمت‌گذاری داشته باشید. شما می‌توانید با دانستن اینکه هزینه‌های مربوط به هر یک از خدمات چقدر است، شروع کنید و سپس در مورد اینکه می‌خواهید چه خدماتی ارائه دهید، تصمیم بگیرید. این مهم است که طیف خدمات مورد نظر خود را در نظر بگیرید. این می‌تواند شامل مواردی باشد که شما در آن آموزش دید‌ه‌اید، اما به دیدگاه شما در مورد شغل نیز بستگی دارد. آیا ترجیح می‌دهید که در یک حوزه خاص تخصص داشته باشید و یا اینکه خدمات خود را گسترش دهید با دامنه وسیع‌تری را در بگیرد.

چگونگی فروش محصولات

به عنوان یک متخصص زیبایی، شغل شما شامل تبلیغ و فروش محصولات نیز خواهد بود. داشتن یک فروشنده با استعداد در این تجارت مفید است، زیرا فروش محصولات می‌تواند حاشیه سود شما را افزایش دهد. از خودتان سوال کنید که کار و کسب خود را  با کدام برندها می‌خواهید مرتبط کنید. در نظر داشته باشید که چه کالایی را باید در انبار نگهداری کنید، اما به یاد داشته باشید که این ممکن است تغییر کند.

اخذ جواز کسب برای سالن زیبایی

با رعایت چند نکته از جمله  داشتن دیپلم آرایش و پیرایش از مراکز فنی و حرفه‌ای وزارت کار، در اختیار داشتن ملک با متراژ حداقل 12 متر که دارای سند مالکیت یا اجاره نامه رسمی باشد و ارائه مدارک شناسایی معتبر می‌توان از اتحادیه آرایشگران زنانه، جواز کسب سالن زیبایی دریافت کرد.


پیشنهاد ما برای مطالعه بیشتر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا