دانلود جدیدترین فیلم های ایرانی و خارجی

خانومانهمراقبت از نوزاد

آیا قنداق کردن نوزاد مفید است یا مضر و چطور می توانیم نوزاد خود را صحیح و اصولی قنداق کنیم؟

آیا قنداق کردن نوزاد مفید است یا مضر ؟

قنداق در واقع یک پوشش نرم و راحت است که می تواند مانند رحم مادر نوزاد را در خود جا بدهد. قنداق باعث آرامش و راحتی نوزاد می شود. آکادمی اطفال آمریکا AAP براساس تحقیقات انجام شده در مورد قنداق کردن نوزادان می گوید :

در صورتی قنداق کردن به درستی و اصولی انجام شود هیچگونه خطر و ضرری برای نوزاد ندارد و قنداق یک روش کاملاً مناسب برای آرام کردن نوزاد و افزایش خواب او ست. 

اما اگر شما قصد دارید نوزاد خود را قنداق کنید، باید چند دستورالعمل را رعایت کنید. ما در ادامه این مقاله از مجله آنلاین پروماگ روش صحیح و اصولی قنداق کردن را بیان می کنیم. با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید :

آیا می خواهید نوزاد عصبی و ناراحت شما آرام و راحت به خواب برود؟ قنداق کردن نوزاد یک سنت قدیمی است که شرایط رحم را برای نوزاد بازسازی می کند، و تمام چیزی که شما نیاز دارید یک تکه پارچه قنداقی و تا کردن هوشمندانه آن است. مطمئن باشید که در این صورت نوزاد شما خوشحال، گرم و راحت خواهد بود.

1- پارچه قنداقی را روی زمین پهن کنید

پارچه قنداقی را روی یک سطح صاف پهن کنید. آن را به شکل یک مربع بر روی زمین قرار دهید. پارچه قنداقی باید حداقل 100 سانتی متر × 100 سانتی متر باشد و بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که یک پارچه مخصوص قنداق کردن نوزاد خود خریداری کنید.

همچنین باید توجه داشته باشید که پارچه قنداقی نوزاد باید بسیار نازک و منعطف باشد. این نوع پارچه به شما در قنداق کردن نوزاد کمک می کند و همچنین اجازه نمی دهد نوزاد شما خیلی احساس گرما داشته باشد.

قنداق

2- ابتدایی ترین کاری که با پارچه قنداقی باید انجام دهید

گوشه بالای پارچه قنداقی را به سمت داخل تا کنید. به یاد داشته باشید که این قسمت را باید با توجه به قد نوزاد خود تا کنید.

3- نوزاد را روی پارچه قنداقی قرار دهید

نوزاد خود را روی پارچه قنداقی قرار دهید. طوری نوزاد را روی پارچه قرار دهید که گردن او روی خط تا قرار گیرد.. اگر نوزاد شما خیلی کوچک است، حواستان باشد که در حین قنداق کردن او، سر و بدن او به درستی روی پارچه قرار داشته باشد و او احساس ناراحتی نکند.

قنداق

4- یک دست نوزاد را داخل پارچه قرار دهید

دست های کودک را به درستی داخل پارچه قرار دهید. دست های او را به آرامی در کنار بدن او قرار دهید. همچنین می توانید دست های او را بر روی سینه / شکم خود قرار دهید، به طوری که گویی نوزاد شما در داخل رحم مادرش قرار دارد. در این حالت خیلی نمی توانید قنداق را سفت کنید، و بدین ترتیب نوزاد شما راحت تر خواهد بود.

نوزاد

5- پارچه قنداق را تا کنید

قسمت اول پارچه را از یک گوشه بگیرید و آن را بر روی بدن کودک بکشید و آن قسمت پارچه قنداق را در زیر نوزاد قرار دهید. پارچه باید به اندازه کافی سفت باشد تا دست کودک را در جای خود نگه دارد.

6- دست دیگر کودک را داخل پارچه قرار دهید

بازوی دیگر کودک را در جای خود قرار دهید. به آرامی دست دیگر نوزاد خود را در کنار او قرار دهید و آن را در داخل پارچه نگه دارید. همانند دست دیگر او، می توانید این یکی را نیز بر روی سینه / شکم او قرار دهید.

7- قسمت پائین پارچه قنداق را تا کنید

قسمت پائین پارچه قنداق را به سمت بالا تا کنید. گوشه پائین پارچه را به سمت شانه های نوزاد بکشید. آن را پشت شانه سمت چپ کودک قرار دهید تا بین شانه و قسمت پائینی پارچه قرار گیرد.

نکته: فضایی را برای حرکت کردن پاهای کودک داخل قنداق آزاد رها کنید، در غیر این صورت نوزاد شما احساس راحتی نخواهد کرد. همچنین با انجام این کار نوزاد شما احساس گرما نخواهد داشت.

پارچه قنداقی

8- قسمت سمت راست پارچه قنداق را بر روی کودک بکشید

گوشه سمت راست پارچه را روی کودک بکشید. آن را طوری روی قسمت سمت چپ پارچه قرار دهید که زیر گردن نوزاد حرف V تشکیل شود. کمی صبر کنید و فعلأ با هیچ چیزی پارچه را نبندید. با استفاده از دست چپ خود، به آرامی پارچه قنداق را روی سینه کودک خود نگه دارید.

نوزاد

9- قسمت پائین و سمت راست پارچه را مانند لنگر به بالای شانه نوزاد بکشید

قسمت پائینی و آخری پارچه را همانند لنگر به بالای شانه نوزاد بکشید.

10- قنداق کردن را تمام کنید

قسمتی که به صورت لنگر به بالای شانه نوزاد کشیدید را به پشت شانه او ببرید و با یک سنجاق کوچک آن را سفت کنید تا قنداق باز نشود.

نوزاد

11- نوزاد شما قنداق شده است!

کار تمام شد. حواستان باشد که نوزاد خیلی احساس گرما نکند و راه تنفس او نیز مسدود نشود.

نوزاد

حال که قنداق کردن نوزاد را یاد گرفتید،‌ با ما در بخش بعدی مقاله همراه باشید تا نکات امنیتی که باید به آن توجه شود را نیز برایتان عنوان کنیم. این نکات عبارتند از:

1- به SIDS توجه داشته باشید

SIDS  یا سندرم مرگ ناگهانی نوزاد، مرگ ناگهانی و غیر قابل توضیح یک کودک سالم است. این اتفاق معمولأ زمانی روی می دهد که نوزاد خوابیده است. بسیاری از والدین نگران سندرم مرگ ناگهانی نوزاد هستند و ممکن است آن را به قنداق کردن نوزاد مرتبط بدانند. این تصور به این دلیل است که بارها و بارها علت مرگ نوزادان به عوامل متعددی از جمله خفگی ربط داده شده است. با این حال، قنداق کردن خود نمی تواند باعث ایجاد سندرم مرگ ناگهانی نوزاد شود. اگر اقدامات احتیاطی انجام شود، قنداق نوزاد بسیار امن و مفید خواهد بود.

قنداق

2- قنداق را بیش از اندازه سفت نکشید

نباید بیش از حد قنداق نوزاد را محکم کنید. اگر پارچه قنداقی را بیش از حد سفت بکشید، به خصوص اگر کودک شما خیلی کوچک باشد، ممکن است در تنفس مشکل پیدا کند. قنداق باید به اندازه ای سفت باشد که نوزاد بتوانند بدن خود را کمی حرکت دهد، اما توجه داشته باشید که خیلی آن را شل نبندید که در این صورت کودک می تواند دست های خود را از داخل پارچه بیرون بیاورد. پس از اینکه پارچه قنداقی را به دور نوزاد خود پیچیدید برای چند دقیقه حواستان به او باشد و مطمئن شوید که به راحتی نفس می کشد.

قنداق کردن نوزاد

3- پستانک را در دهان نوزاد قرار ندهید

نوزادان معمولأ پستانک خود را از دهانشان در می آورند و زمانی که متوجه می شوند پستانکشان در دهانشان نیست و نیز نمی توانند تکان بخورند تا آن را دوباره بردارند، احساس ناراحتی خواهند کرد. این امر یک رخداد تقریبأ جهانی است! با این حال نباید قنداق را طوری سفت کنید تا پستانک را در دهان نوزاد نگه دارد. این کار مشکل افتادن پستانک را حل خواهد کرد، اما اگر کودک شما نیاز به نفس کشیدن از طریق دهان و یا چیزی شبیه به آن داشته باشد، ممکن است احساس خفگی به او دست دهد!

قنداق کردن نوزاد

4- نوزاد را به پشت بخوابانید

کودک خود را به پشت بخوابانید. این نوع خوابیدن بهترین حالت ممکن در زمان خواب نوزادان است، به ویژه اگر آنها در داخل قنداق قرار داشته باشند. نوزادان بسیار ضعیف و کوچک هستند و به اندازه کافی قوی نیستند تا اگر بر روی شکم خوابیده اند، بتوانند بدن خود را به این طرف و آن طرف حرکت دهند تا بتوانند به راحتی نفس بکشند. به همین دلیل است که شما همیشه باید نوزاد خود را به پشت بخوابانید تا بتواند راحت و آسان نفس بکشد.

قنداق کردن نوزاد

5- از یک تشک سفت استفاده کنید

از یک تشک سفت برای خواباندن نوزاد استفاده کنید. یک تشک نرم می تواند کودک را خفه کند. استفاده از یک تشک سفت می تواند به خواب آرام و امن نوزاد شما کمک کند.

قنداق کردن نوزاد

6- وسایل اضافی را از روی تخت خواب نوزاد بردارید

بالش های اضافی، عروسک ها ، پتوهای اضافه و وسایل دیگر را از روی تخت خواب کودک بردارید. این وسایل خطرناک هستند، اگر کودک صورت خود را به این وسایل تکیه دهد باعث خفگی او خواهد شد. تنها وسایلی که ضروری هستند را روی تخت خواب نوزاد قرار دهید.

قنداق کردن نوزاد

تا چه سنی می توان نوزاد را قنداق کرد

حداکثر زمان برای قنداق کردن نوزاد تا 2 ماهگی است. زمانی که نوزاد شما بتواند خود را بچرخاند و یا به اصطلاح غلت بزند باید قنداق کردن را متوقف نمایید. خطر ناشی از خفگی نوزاد قنداق شده در غلت زدن بسیار زیاد است لذا به هیچ عنوان کودکی که می تواند غلت بزند را قنداق نکنید.

قنداق نوزاد

سخن پایانی

قنداق کردن نوزاد یک روش سنتی و قدیمی است که اکثر خانواده ها برای راحتی نوزاد و نیز پرانتزی نشدن پاهای نوزاد این کار را انجام می دهند. با این وجود، زوج های جوان خود نمی توانند نوزادشان را قنداق کنند، چرا که می ترسند یا بلد نیستند این کار را انجام دهند. در این مطلب ما سعی کردیم نحوه قنداق کردن نوزاد را به شما یاد بدهیم تا خودتان بتوانید به راحتی این کار را انجام دهید. بی شک بعد از خواندن این مطلب خودتان نیز متوجه شده اید که این کار خیلی هم سخت نیست و تنها باید حواستان به نکات امنیتی آن (که در این مطلب بیان کردیم) باشد. امیدواریم این مطلب از مجله اینترنتی پروماگ برایتان مفید بوده باشد.

‫2 دیدگاه ها

  1. مقاله عالی بود اطلاعاتی که در مور قنداق کردن نوزاد نوشتید خیلی مفیده باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا