دانلود جدیدترین فیلم های ایرانی و خارجی

جواهراتمد و زیبایی

چگونه نقره اصل را از بدل تشخیص دهیم؟

نفره فلزی است که کاربردهای بسیاری دارد و به وفور در صنعت جواهرسازی، ساعت سازی و لوازم تزئینی خانه به کار برده می شود. یک نقره تمام عیار از 95.5 درصد نقره و 4.5 درصد از سایر فلزها ساخته می شود. نقره ای ناب نامیده می شود که خالص، نرم و شکننده باشد. ممکن است شما بخواهید یک انگشتر نقره مردانه یا زنانه خریداری کنید، اما ندانید این نقره اصل است یا خیر به همین دلیل ما میخواهیم روش هایی را به شما معرفی کنیم تا بتوانید هنگام خرید انگشتر نقره دست ساز اصل بودن آن را به راحتی تشخیص دهید.

روش های مختلفی برای تشخیص اصل بودن نقره از بدل آن وجود دارد که ما در اینجا چندتا از راحت ترین روش ها را به شما آموزش می دهیم، تا با خیال راحت زیورآلات نقره ای از جمله انگشتر نقره مردانه یا زنانه و انگشتر نقره دست ساز را خریداری کنید.

انگشتر نقره

نوشته های مشابه

راه های تشخیص نقره اصل از بدل 

– توجه به عیار حک شده روی نقره

لازم است بدانید تقریبا همه ی زیورآلات نقره دارای یک مهر حک شده بین المللی می باشند که هنگام خرید باید به آن توجه کنید. گفتنی است ممکن است بعضی نقره ها نیز وجود داشته باشند که هیچ مهری روی آن ها حک نشده باشد اما اصل باشند.

برای چک کردن عیار روی انگشتر نقره مردانه یا سایر زیورآلات از ذره بین استفاده کنید. باید بدانید فروشندگان بین المللی نقره روی نقره اعداد 925.900.800 را چک می کنند که درصد خالص بودن نقره را نشان می دهد. مثلا عدد 925 یعنی 92.5 درصد از نقره خالص است و اعداد 900 یا 800 یعنی 90 درصد یا 80 درصد از نقره خالص استفاده شده است.

– استفاده از آهن ربا

برای این کار باید از یک آهن ربای قوی استفاده کنید. فلز نقره پارامغناطیس است، به همین دلیل خاصیت ربایش بسیار ضعیفی دارد. اگر آهن ربای استفاده شده به طور قوی به انگشتر نقره دست ساز بچسبد یعنی نقره ی خالص نیست و دارای ناخالصی های زیادی است. البته باید بدانید که خیلی از فلزها خاصیت مغناطیسی ندارند یعنی جذب آهن ربا نمی شوند به همین دلیل نمی توانید فقط از این روش برای اطمینان استفاده کنید و باید روش های دیگر را نیز امتحان کنید.

– استفاده از یخ

برای انجام این تست باید قطعه ای یخ را مستقیم روی انگشتر نقره مردانه یا سایر زیورآلات نقره ای قرار دهید و با دقت تغییرات را مشاهده کنید. اگر فلز نقره اصل باشد یخ ها سریعا آب می شوند چون نقره هدایت حرارتی بالایی دارد و می تواند حرارت محیط را سریعا به یخ منتقل کند، به همین دلیل یخ زودتر از حالت عادی آب می شود مثل اینکه روی یک شی داغ قرار گرفته باشد،در قسمت تماس با ما انگشت آرای میتوانید سوالات بیشتر خود را مطرح کنید.

– تست صدا

از زمان های قدیم تا به حال از این روش برای تست اصل بودن انگشتر نقره دست ساز، انگشتر نقره مردانه و سایر وسیله های ساخته شده از نقره استفاده می کردند. برای این روش باید با یک جسم فلزی دیگر مثلا یک قاشق چایخوری روی انگشتر نقره دست ساز مردانه یا زنانه خود ضربه ای بزنید اگر با زدن ضربه صدایی مثل صدای زنگوله یا زنگ به گوشتان رسید بدین معنی است که در ساخت زیورآلات یا وسایل شما از نقره اصل و عیار بالا استفاده شده است. اما در صورتی که یک صدای مبهم و خفه بشنوید یعنی نقری شما تقلبی یا بسیار عیار پایین است و اما اطلاعاتی در رابطه با انگشتر نقره مردانه بدانید.

– استفاده از وایتکس

برای استفاده از این روش باید یک تیکه از انگشتر نقره دست ساز یا سایر زیورآلات را به وایتکس آغشته کنید. اگر این قسمت از انگشتر نقره مردانه یا زنانه سیاه شود یعنی از نقره اصل برای ساخت آن استفاده کرده اند و یا روی آن از روکش نقره استفاده شده است.


پیشنهاد پروماگ جهت مطالعه بیشتر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا