دانلود جدیدترین فیلم های ایرانی و خارجی

سلامت

چرا احتمال ابتلا به بیماری های تنفسی در هوای سرد بیشتر است ؟

این یک واقعیت است که حتی ممکن است والدین ما هم از آن بی اطلاع باشند، پوشیدن لباس های گرم مانند جاکت و کاپشن قبل از رفتن ما از خانه به بیرون و قرار گرفتن در برابر هوای سرد مانع مریضی ما نمی شوند.

یکی از پزشکان معروف بهداشت کالیفرنیا به نام دیوید کاتلر می گوید : ” این خود هوای سرد نیست که باعث ابتلا به آنفلوآنزا یا سرماخوردگی می شود. این دو بیماری تنفسی توسط ویروس ایجاد می شوند که از طریق قطرات ریز مملو از ویروس موجود در هوا از طریق سایر افراد در حال عطسه، سرفه و یا صحبت در هوا پخش می شوند ساطع می گردند.”

ممکن است شما در یک درمانگاه و یا بیمارستان با لمس یک سطح آلوده به مبتلا به بیماری شوید، اما این بدان معنا نیست که هیچ ارتباطی بین تغییرات هوا و بیمار شدن وجود ندارد.

نوشته های مشابه

برخی از پزشکان معتقدند که بدون شک هوای سرد باعث افزایش قدرت ویروس ها و به تبع آن افزایش آنفلوآنزا و سرماخوردگی می شود. هوای سرد شرایط مساعدتری برای زندگی ویروس ها دارد و زمانی که این ویروس ها قدرت بیشتری پیدا می کنند باعث ابتلای مردم به بیماری های تنفسی می شوند. در ادامه این مقاله از مجله پروماگ به شما دلایل مطابقت افزایش بیمارهای تنفسی با فصول سرد سال پاییز و زمستان را توضیح خواهیم داد.

ویروس ها در هوای سرد فعال تر می شوند

ابتلا به بیماری آنفلوآنزا در ماهای مهر تا اواخر فروردین که اوج آن بهمن و اسفند است از نظر پزشکی چیز معمولی است، و این تنها ویروس آنفلوآنزا نیست که جنبه فصلی دارد. در حالی که راینوویروس که باعث بروز سرماخوردگی می شود در تمام طول سال وجود دارد. یکسری مطالعات در سال 2019 نشان دادند که فعالیت این ویروس در پاییز و در اواخر ماه اسفند و ماه فروردین بیشتر از سایر زمان ها است. 

ویروس سین سیشیال تنفسی که یکی از شایع ترین علت بیماری دستگاه تنفسی در نوزادان و کودکان است نیز در دماهای سردتر فعالیت بیشتری دارد.

طبق گفته پزشکان محقق CDC ویروس ها در فصول سرد تولید مثل می کنند و عمر طولانی تر دارند و ممکن است مدت بیشتری در هوا معلق بمانند دلیل شیوع بیمارهای تنفسی در این فصول همین است.

هوای سرد باعث می شود ما زمان بیشتری را در منزل و یا محیط کار سپری کنیم

کارمندان یک اداره بدلیل اینکه بطور مدام در بین فضای کاری خود رفت و آمد دارند ممکن است در برابر ویروس های منتشر شده ناشی از عطسه یکی از همکاران خود قرار بگیرند و به بیماری های تنفسی مبتلا شوند و این هیچگونه راه گریزی ندارد.

و  در عین حال در فصول سرد مانند پاییز و زمستان بیشتر میهمانی های ما در داخل منازل در فضای بسته انجام می شود و کمتر به اتفاق دوستان و خانواده در فضای بیرون مانند پارک ها و حیاط خانه ها مهمانی برگزار می کنیم.

دکتر کاتلر می گوید : ” ارتباط نزدیک افراد در فضاهای بسته و بدون گردش هوا باعث افزایش میزان پخش ویروس ها می شود، و این یکی از دلایل تاثیر گذار در شیوع بیشتر بیماری های تنفسی در فصول سرد سال است.”

هوای سرد و خشک، بینی را تحت تاثیر قرار می دهد

هوای سرد بیرون، با گرمای بیش از حد داخل موجب کاهش رطوبت و خشک شدن هوا می شود، مطالعات نشان می دهند که هوای خشک و سرد انسان ها را بیشتر در معرض ویروس قرار می دهند.

برای مثال در مطالعات سال 2016 روی ویروس های سرماخوردگی و راینو مشخص شد که این ویروس ها در کاهش دما و افزایش خشکی هوا فعالیت بیشتری دارند. افت رطوبت هوا همراه با سردی هوا می تواند باعث خشک شدن مجاری بینی شود، که اولین خط دفاعی بدن در برابر ویروس هاست و بدلیل خشکی مخاط در هوای سرد تقریباً عملکرد آن از بین می رود.

دکتر هوانگ می گوید : ” تنفس در هوای سرد می تواند باعث تنگ شدن رگ های خونی در بینی شود از لحاظ تئوریک این امر باعث کاهش فعالیت و میزان توزیع گلبول های سفید در مخاط بینی شده و این امر باعث کاهش عملکرد ضد ویروسی محیط بینی خواهد شد.”

علاوه براینها کاهش رطوبت و در کنار آن افزایش خشکی هوا باعث می شود ویروس آنفلوآنزا فعالیت بیشتری داشته باشد. در سال 2013 طی یک تحقیق علمی مشخص شد که میزان عفونت ناشی از این ویروس در رطوبت پایین بسیار افزایش می یابد، اگر شما بتوانید حداقل میزان رطوبت داخل محیط کار و منزل خود را در حدود 40 درصد یا بالاتر حفظ کنید میزان عفونت ناشی از آنفلوآنزا را بشدت کاهش خواهید داد.

کلینیک ویروس شناسی مایو توصیه می کند که رطوبت فضای زندگی و کار خود را بین 30 تا 50 درصد تنظیم کنید، با اینکار می توانید تا مقدار بسیار زیادی خود را در برابر ویروس ها مقاوم کنید، اما دقت کنید رطوبت بیش از این بازه می تواند باعث رشد بیش از حد باکتری ها و کپک ها شود که این خود نیز یک مشکل برای سلامتی شما ایجاد خواهد کرد.

کاهش دریافت ویتامین D در فصول سرد سال

در روزهای کوتاه زمستان، سطح ویتامین D معروف به ویتامین آفتاب در اغلب مردم کاهش می یابد. دکتر هوانگ می گوید : “ممکن است ارتباطی بین ویتامین D و سیستم ایمنی بدن وجود داشته باشد.” دکتر کاتلر نیز می گوید: “به نظر می رسد کمبود کافی ویتامین D عملکرد سیستم ایمنی بدن شما را مختل می کند.”

طبق تجریه و تحلیل های انجام شده توسط موسسه BMJ اعلام شد که مصرف مکمل ها ممکن است در پیشگیری از بیماری های تنفسی، به ویژه برای افراد مبتلا به کمبود ویتامین D مفید باشد.

باتوجه به موارد فوق چگونه می توان در فصول سرد از ویروس ها در امان ماند

دوری از هوای سرد باتوجه به مساعد بودن آن برای فعالیت بیشتر ویروس ها نمی تواند یک گزینه صد در صد مفید باشد، اما با اینکار به مقدار زیادی می توانید کمتر در معرض ویروس ها باشید، و این احتمال ابتلا به سرماخوردگی یا آنفولانزا را کاهش می دهد.

دکتر هوانگ می گوید: “این استراتژی ها ساده و احتمالاً آشنا هستند. وی توصیه می کند با تزریق واکسن آنفلوآنزا شروع کنید. همچنین شما باید غذای سالم بخورید، هیدراته باشید، به طور منظم ورزش کنید و خواب کافی داشته باشید.”

سرانجام، با شستن دست ها و رعایت فاصله اجتماعی خود تلاش کنید کمتر در معرض ویروس ها قرار بگیرید. دکتر هوانگ می گوید: “همان روشهایی که برای محدود کردن شیوع COVID-19 استفاده شده است، می تواند در کاهش انتشار سرماخوردگی و آنفولانزا نیز موثر باشند.”


پیشنهاد مجله پروماگ جهت مطالعه بیشتر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا