دانلود جدیدترین فیلم های ایرانی و خارجی

گل و گیاه

چگونگی تکثیر گیاه ساکولنت در 4 مرحله آسان و راحت

داشتن یک باغ پر از گیاهان خاص تنها با دانستن چگونگی تکثیر خانواده ساکولنت ها

شما می توانید براحتی مجموعه ساکولنت زیبا و خاص خود را با استفاده از روش تکثیر ساکولنت 4 مرحله ای زیر بسرعت بزرگ کنید و از هر گیاه ساکولنت خود چندین عدد داشته باشید.

تمام گونه های ساکولنت در صورت سالم بودن قادر هستند از طریق برگ تکثیر شوند بخصوص آنهایی که ساقه مرکزی دارند. اگر ساکولنت شما از نوع کاسه برگی مانند ساق عروس است می توانید تکثیر را از قدم دو شروع کنید و از برگ های گیاه خود برای تکثیر استفاده نمائید.

تکثیر گیاه ساکولنت

1

جدا سازی تاج
از یک قیچی تیز استفاده کرده و قسمت بالای ساقه که حدود 7 سانت طول دارد را جدا کنید اگر می بینید که طول ساقه گیاه شما آنقدر بلند نیست که بتوانید این مقدار را از آن برش دهید سعی کنید حداقل 3 سانت طول ساقه برش داده شده در نظر گرفته شود.

تکثیر گیاه ساکولنت

2

کچل کردن برگ ها
ساکولنت ها می توانند از طریق برگ ها نیز تکثیر شوند اما گیاه حاصل از یک برگ مدت زمان زیادی طول می کشد که پر برگ و سنگین شود اما استفاده از ساقه حاوی برگ باعث رویش یک ساکولنت پر برگ خواهد شد. خوب به آرامی چند برگ اول ساقه از محل برش داده شده را جدا کنید مراقب باشید که ساقه و سایر برگ های گوشتی و آبدار آسیب نبینند اگر دقت کنید روی ساقه زائدهائی وجود دارد که مانند سیب زمینی های بسیار ریز هستند در صورت تماس این زائده ها با خاک مرطوب ریشه ها از محل آنها شروع به رشد کرده و وارد خاک می شوند.

تکثیر گیاه ساکولنت

3

مرتب کردن و آبیاری
ساقه های برگدار ساکولنت را بر روی سطح گلدان با دهانه باز که حاوی خاک سبک با زهکشی بالا است بطور مرتب بگذارید و گلدان را در معرض نور غیر مستقیم خورشید قرار دهید برای 3 روز گلدان را به همین حالت رها کنید تا انتهای ساقه ها و برگ ها چروک شوند پس از آن سطح خاک گلدان را با اسپری کردن 5 تا 6 بار آب بطور کامل خیس نمائید توجه کنید که تمام سطح خاک خیس شده باشد این روش آبیاری را هر 4 یا 5 روز که سطح خاک بطور کامل خشک شده است تکرار کنید پس از گذشت 3 تا 4 هفته ریشه های کوچک سفیدی از ساقه به سمت خاک شروع به رشد می کنند صبور باشید و بدقت آبیاری را ادامه دهید.

تکثیر گیاه ساکولنت

4

نگهداری از جوانه ها
تقریباً پس از گذشت 6 یا 7 هفته پس از شروع روند تکثیر جوانه های جدید ساکولنت از کنار برگ ها و ساقه های روی خاک نمایان می شوند و از خاک بیرون می آیند ممکن است برگ ها و ساقه های اصلی فرسوده شوند که این موضوع حاکی از تغذیه جوانه ها از آب و مواد غذائی داخل آنها دارد که پس از مدتی برگ ها و ساقه های قدیمی بطور کامل از بین می روند و جای خود را به ساکولنت های جدید و با طروات می دهند .
اکنون وقت آن رسیده که ساکولنت ها را به گلدان های با قطر تقریباً 6 سانت انتقال دهید دقت کنید روی ریشه ها را با 1.5 سانت خاک بپوشانید. وقت آن رسیده که روی صندلی بنشینید و از باغ ساکولنت خود لذت ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا