دانلود جدیدترین فیلم های ایرانی و خارجی

گل و گیاه

5 گل آپارتمانی که براحتی می توان از طریق قلمه آنها را تکثیر کرد

اگر شما هم مثل من عاشق داشتن یک اتاق نشیمن پر از گل و گیاه هستید و می خواهید مانند یک جنگل باشد پس نیاز به گیاهان زیادی دارید که بتوانید آنها را در جای جای اتاق قرار دهید. و برای رسیدن به این جنگل یا باید گلهای خود را از طریق خرید افزایش دهید و یا آنها را تکثیر کنید.

اما نکته مهم هزینه بالای خرید گل و گیاه است که ممکن است شما را از داشتن جنگل در اتاق نشیمن منصرف کند.

بهترین و کم هزینه ترین راه برای افزایش گل ها تکثیر توسط خود شماست تکثیر گیاهانی که دارید یا تکثیر از طریق گرفتن قلمه و یا بذر از گیاهان دوستان و آشنایان اما باید بدانید که کدام گیاهان از طریق قلمه تکثیر می شوند و کدام از طریق بذر من در این مطلب قصد دارم در مورد 5 گل آپارتمانی که می توان آنها را بوسیله قلمه تکثیر نمود صحبت کنم در مطالب آینده گیاهان بیشتری معرفی خواهم کرد.

تکثیر شمعدانی عطری

پسر عموی شمعدانی ، شمعدانی عطری به نسبت ظریف تر از شمعدانی معمولی و رشد بیشتری نسبت به آن دارد. اما در گونه های زیادی موجود است. یک گونه که عاشق آن هستید را انتخاب کنید حالا یک قطعه تقریباً 10 سانتی از آن را کمی پایین تر از گره ساقه جدا کنید دقت کنید که قطعه جدا شده دارای برگ بزرگ باشد خوب آن را درون یک پوشش مناسب مرطوب قرار دهید.

پس از رسیدن به منزل دو برگ نزدیک به گره برش داده شده را حذف کنید حالا آن را تا حدود 3 سانت زیر برگهای بعدی در آب غوطه ور کنید. در عرض دو تا سه هفته ریشه های سفید نمایان می شوند صبر کنید تا ریشه ها حدود 5 سانت شوند حالا یک گلدان به قطر 6 سانت را بردارید و گیاه را داخل آن قرار دهید به آرامی اطراف آن را با خاک مناسب پر کنید. تمام است شما یک گلدان گل شمعدانی عطری مجانی دارید.

 🙂 حالشو ببرید. 😉 

تکثیر کراسولا یا گیاه یشم

تقریباً همه به این گیاه علاقمند هستند و این دلیل خوبی دارد : این گیاه یکی از گونه های ساده برای تکثیر و پرورش است. مثل خانواده ساکولنت ها کافیست فقط یک برگ از این گیاه داشته باشید تا بعد از مدت کوتاهی یک گلدان بزرگ از گیاه بدست آورید. مثل تکثیر خانواده ساکولنت برگ جدا شده از گیاه یشم باید پینه بزند یعنی برای یک یا چند روز برگ را در جای خشکی قرار دهید تا محل زخمی که از گیاه مادر جدا شده برنگ قهوه ای در آید و حالت پینه بسته بگیرد.

برگ پینه بسته را روی خاک مناسب قرار دهید دقت کنید برگ را درون خاک فرو نکنید برگ را به پهلو روی خاک مناسب و مرطوب بگذارید پس از مدتی ریشه ها بصورت آرام آرام به سمت خاک حرکت می کنند و پس از آن گیاه اصلی از دل خاک بیرون می زند سعی نکنید برگ مادر را جدا کنید خود آن به مرور زمان از بین می رود. 

😉 قدم کراسولای جدید مبارک  😉

تکثیر فوشیا یا حافظی

گیاه شناس معروف آلمانی لئونهارت فوکس در قرن 16 میلادی موفق به کشف این گیاه زیبا شد و آن را فوشیا نام نهاد (که در ایران معروف به گل حافظی است) گیاهی که در زمان ایستاده تک گونگی و شکل خاص گلها که به نظر می رسد باید یک گیاه گوشتخوار باشد فوشیا را منحصر بفرد کرده است. اگر آبیاری گیاه را به موقع انجام دهید و دمای مطلوب آن را فراهم نمائید در بهار و تابستان ده ها هزار گل از گیاهتان آویز می شود و یک گیاه رویایی بوجود می آورد.

تکثیر فوشیا از طریق قلمه های چوبی انجام می شود یک قلمه 10 سانتی از زیر یک گره از گیاه مادر جدا کنید و سپس گره را تا مقداری از ساقه درون یک لیوان آب قرار دهید پس از دو تا سه هفته ریشه ها ظاهر می شوند و پس از اینکه طول ریشه ها به حدود 5 سانت رسید آن را به گلدان خاک منتقل نمائید.

  😎 تبریک شما یک فوشیا دارید 😎 

دقت کنید در زمان جدا سازی قلمه از گیاه مادر از قیچی بسیار تمیز استفاده کنید تا قلمه آلوده نشود. 

تکثیر کالانکوئه یا اشک تمساح

بی شک مادر تکثیر گیاهان همین اشک تمساح است : یک زائده کوچک روی برگ قادر است یک کالانکوئه بزرگ را تولید نماید. این گیاه یک گونه از ماداگاسکار که در چندین واریته وجود دارد می تواند با اندامک های کوچک روی برگ ها براحتی خود را تکثیر نماید. معمولاً این اندامک ها پس از اینکه آماده رشد انفرادی شدند خود بخود از برگ مادر جدا شده و روی خاک می افتند و پس از آن زندگی خود را بصورت مستقل شروع می نمایند.

برای تکثیر اشک تمساح اندامک های گفته شده که آماده افتادن هستند را جدا کنید و آن رو روی خاک مرطوب مناسب بگذارید (دقت کنید اندام را در خاک دفن نکنید) پس از چند روز ریشه ها به سمت خاک حرکن می کنند و گیاه جدید شروع به رشد می کند.

  😀  خوشحالم شما صاحب یک اشک تمساح شده اید  😀 

تکثیر بگونیا

تکثیر گل و گیاه

سیلور یا خالدار ، صورتی یا بنفش ، سبز روشن و سبز تیره هیچ فرقی نمی کند بگونیا گونه ای با تنوع بالا است نیاز نوری کم و آبیاری در هفته یکبار این گیاه را بسیار دوست داشتنی کرده اما تنها مشکل این گیاه قیمت بالای آن برای گونه های خاص است که ما را برای داشتن آنها مجبور به تکثیر از طریق قلمه می کند.

خوب اینبار که یک گونه تحسین برانگیز مشاهده کردید کافیست یک ساقه که دارای سه تا چهار گره است را جدا کنید حتماً در نظر داشته باشید ساقه را 2 تا 3 سانت از زیر گره برش دهید. ساقه را در پوشش مناسب و مرطوب به خانه انتقال دهید خوب برگهای دو گره پایین را جدا کنید تا گره ها بطور کامل نمایان شوند ساقه را تا 4 سانت بالای گره دوم  درون لیوان آب غوطه ور کنید پس از مدتی ریشه ها از محل گره ها نمایان می شوند پس از رشد کامل ریشه ها در حدود 5 سانت ساقه را به گلدان حاوی خاک مناسب انتقال دهید.

ممکن است نتوانید ساقه از گیاه مادر جدا کنید خوب اشکال ندارد یک برگ سالم از محل ساقه برگ جدا کنید و آن را از وسط برگ با یک تیغ تیز بصورت افقی برش دهید حالا دو نیمه برگ را از محل برش خورده درون خاک مرطوب  کاملاً تمیز بکارید طوری که نصف نیم برگ ها بیرون از خاک بماند حالا گلدان حاوی برگها را بمدت سه تا چهار هفته در کاور پلاستکی در مکانی گرم قرار دهید در طول این مدت چک کنید رطوبت سطح خاک کم نشود و اگر کم شد با اسپری آب رطوبت را تامین کنید پس از مدتی جوانه های بگونیا از بغل برگ ها بیرون می زنند.

  🙂  تولد بگونیا مبارک  😎  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا