بهره‌ی هوشی چیست؟ هوش کودک تحت تاثیر چه عواملی افزایش یا کاهش می یابد؟

زمان مطالعه 6 دقیقه

اگر به عنوان پدر یا مادر این مقاله را مطالعه می‌کنید، حتما این مساله به ذهنتان خطور کرده‌ است که چگونه فرزند باهوشی داشته باشید یا چطور بهره‌ی هوشی فرزندتان را افزایش دهید. خوب است بدانید برخلاف گذشته که تصور می‌شد موفقیت تنها به عامل هوش بستگی دارد، امروزه موفقیت تنها با بهره‌ی هوشی یا هوش‌بهر سنجیده نمی‌شود و ثابت شده است فاکتورهای مهم دیگری نیز هستند که در این زمینه دخیل هستند و از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان هوش هیجانی را نام برد. با این وجود نمی‌توان وجود هوش ریاضی یا بهره‌ی هوشی را در موفقیت و کامیابی نادیده گرفت. یکی از سوال‌های مهمی که همواره در مبحث روانشناسی مطرح بوده، این است که کدام فاکتور در افزایش بهره‌ی هوشی انسان نقش مهم‌تری دارد؟ هوش بیشتر تحت تاثیر وراثت است یا محیط؟ پر واضح است که هر دو عامل وراثت و محیط، بر بهره‌ی هوشی تاثیرگذارند و وجودشان انکار ناشدنی ست.

اما برای اینکه فرزند باهوش‌تری داشته باشیم چه کاری باید انجام دهیم؟ آیا می‌توانیم از کودک‌مان، کودک باهوش‌تری بسازیم؟ پاسخ به این سوالات و بسیاری از سوالاتی اینچنینی که حتما ذهن هر پدر و مادری را همانند شما به خود مشغول می‌کند، در این محتوا نهفته است. لطفا این مقاله را دنبال کنید:

بهره‌ی هوشی چیست؟

در ابتدا به این توضیح می‌پردازیم که بهره‌‌ی هوشی چیست و چه کاربردی دارد؟ بهره‌ی‌ هوشی، همان چیزی که در ذهن همه‌ی ما از هوش نقش بسته است، که به آن هوش‌بهر ، هوش ریاضی  یا IQ  گفته می‌شود. بهره‌ی هوشی، یک عدد است و تعیین می‌کند که هوش فرد برای حل مسائل مختلف چه میزان است. طبیعی ست که در اندازه‌گیری بهره‌ی هوشی، نمی‌توان بسیاری از مهارت‌ها و فاکتور‌ها را گنجاند و تنها به مهارت‌های حل مساله که قابل اندازه‌گیری هستند، اکتفا می‌شود. در گذشته تصور می‌شد فردی که بهره‌ی هوشی بالاتری دارد، انسان موفق‌تر و در پی آن خوشبخت‌تری ست. اما تحقیقات امروز نشان می‌دهد، اغلب مدیران و افراد موفق که در رده‌های بالا مشغول به فعالیت هستند، هوش هیجانی بیشتری دارند و موفقیت آن‌ها ارتباط مستقیمی با بهره‌ی هوشی آن‌ها ندارد. با این وجود همه‌ی ما دوست داریم فرزندانی با بهره‌ی هوشی بالا داشته باشیم چرا که توانایی هوش می‌تواند به رشد انسان در زمینه‌های مختلف زندگی مانند تحصیلات تاثیرگذار باشد.

بیشتر مطالعه کنید
لکنت زبان در کودکان و روش های درمانی آن ؛ چگونه با کودک دچار لکنت زبان رفتار کنیم؟

 

 

هوش‌بهر تحت تاثیر چه عواملی ست؟

بهره‌ی هوشی تحت تاثیر دو فاکتور محیط و وراثت قرار دارد. در ادامه به بررسی این دو عامل می‌پردازیم:

محتوای محدودشده ! / فقط اعضای سایت می‌توانند این محتوا را ببینند. با استفاده از دکمه ثبت‌نام در کمتر از ۱۹ ثانیه و به‌صورت رایگان در سایت عضو شوید و اگر عضو سایت هستید لطفا وارد شوید.
ثبت نام

مقالات مرتبط را بخوانید:

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

پاسخی بگذارید