دانلود جدیدترین فیلم های ایرانی و خارجی

سلامتمد و زیبایی

بهترین راه های تشخیص پوست چرب و خشک

رای مراقبت از پوست و رعایت یک روتین منظم اولین مرحله قبل از هر چیزی، تشخیص پوست چرب و خشک است. اگر پوست شما چرب باشد، باید از برخی محصولات استفاده کنید و اگر پوست شما خشک است، از برخی محصولات دیگر. برای تشخیص پوست چرب از خشک راه های زیادی وجود دارد که ساده ترین آن مشاهده و لمس پوست است. اگر پوست شما دچار آکنه و جوش می شود و در هنگام لمس پوست، دست هایتان چربی می گیرد، به احتمال زیاد پوست شما از نوع چرب است. از طرفی اگر در پوست خود این احساس را نداشته باشید، پس پوست شما خشک است. اما برای تشخیص دقیق تر می توانید از متخصصین مشاوره آنلاین در وب سایت های دکترتو، خانم دکتر کاغذی یا پذیرش 24 کمک بگیرید. توجه داشته باشید که در بین این وب سایت ها تنها خانم دکتر مشاوره رایگان ارائه می دهد.

روش اول؛ با مشاهده دقیق و لمس پوست می توان پی برد!

لمس پوست برای تشخیص شدت خشکی

ساده ترین روش برای تشخیص پوست چرب و خشک مشاوره و لمس پوست است. برای اینکه تشخیص دهید پوست شما چرب است یا خشک، ابتدا با نک انگشتان بر روی پوست صورت بمالید. برای این کار به دنبال نواحیی بگردید که دچار چربی یا خشکی شده باشند، مانند نواحی پیشانی، بینی و چانه. سپس انگشتان خود را به یکدیگر بمالید؛ اگر احساس کردید، انگشتانتان چرب شده، به گونه ای که در دستانتان روغنی شده باشد، بدانید که پوست شما چرب است. از طرفی اگر چنین احساسی را نداشته باشید و حس کردید که پوستتان خشک شده، به احتمال زیاد پوست شما از نوع خشک است.

نوشته های مشابه

*تذکر: یادتان باشد که قبل از انجام این روش نباید از هیچ محصولی مراقبتی مانند مرطوب کننده یا تونر استفاده کنید.

در مرحله بعدی برای تشخیص پوست چرب و خشک، مشاهده پوست است. اگر پوست شما براق و برجسته به نظر می رسد، احتمالاً پوست شما از نوع چرب است. همچنین اگر احساس می کنید که پوست خود خشک و تنگ شده و در پوست خود چروک ها یا ترک هایی مشاهده می کنید، احتمالاً دارای پوست خشک هستید.

روش دوم؛ با استفاده از یک دستمال

استفاده از دستمال در تشخیص پوست چرب و خشک

یکی دیگر از راه های تشخیص پوست چرب و خشک، روش کاغذ روغنی است. برای انجام این روش تنها به یک دستمال تمیز نیاز دارید؛ برای این کار می توانید از دستمال کاغذی استفاده کنید.  دستمال را روی صورت خود به ویژه قیمت هایی مانند پیشانی، بینی و چانه بمالید؛ اگر دستمال کاغذی دارای لکه های چرب بود، پس به احتمال زیاد پوست آن قسمت چرب است. در صورتی که هیچ لکه‌ی چربی مشاهده نشود و فقط دستمال کمی رطوبت به خود گرفته باشد، این نشان می دهد که پوست آن قسمت خشک است. همچنین اگر برخی از قسمت ها چرب بودند و برخی دیگر تنها رطوبت داشتند، پوست شما به احتمال زیاد ترکیبی یا معمولی است.

روش سوم؛ مشاهده علائم پوست خود

مشاهده علائم پوست برای تشخیص چرب یا خشک بودن

یکی دیگر از راه های تشخیص پوست چرب و خشک، مشاهده علائم پوست است. برای مثال اگر علائم زیر را داشته اید، احتمالا پوست شما از نوع چرب است:

 1. براقیت: پوست چرب معمولاً در نواحی مختلف صورت، به ویژه در ناحیه T (پیشانی، بینی و چانه) براق است.
 2. افزایش جوش های چربی: پوست چرب ممکن است دچار آکنه ها و جوش های چربی شود.
 3. احساس لطافت و لغزندگی: لمس پوست چرب معمولاً با احساس لطافت و لغزندگی همراه است که نشان دهنده وجود چربی بیش از حد در پوست است.

از طرفی اگر علائم زیر را مشاهده کردید، به احتمال زیاد پوست شما خشک است:

 1. خشکی و تنگی: احساس خشکی و تنگی مداوم در سطح پوست، به خصوص پس از استحمام یا شستشو.
 2. پوست ترک خورده: ایجاد ترک های خشک که ممکن است در نواحیی مانند دست ها، پاها و صورت دیده شود.
 3. ترشح کم غده های چربی: در پوست خشک، ممکن است ترشح طبیعی غده های چربی کاهش یابد که باعث لغزندگی و رطوبت کمتر پوست می شود.
 4. پوست مات و بی روح: پوست خشک ممکن است ظاهری مات و بی روح داشته باشد و نسبت به پوست های دیگر لطافت کمتری داشته باشد.

روش چهارم؛ از فردی متخصص مشورت بگیرید.

اما بهترین راه برای تشخیص پوست چرب و خشک، مشاورت با فردی متخصص مانند، پزشک متخصص پوست یا پزشک داروساز است. یک فرد متخصص می تواند نوع پوست شما را با بررسی و مشاهده تشخیص دهد. اما شاید بپرسید که من در منزل هستم و پزشک متخصصی را هم نمی شناسم تا از ایشان مشورت بگیرم. برای این کار لازم نیست به صورت حضوری سراغ پزشک بروید، برای تشخیص دقیق پوست خود تنها می توانید با دریافت مشاوره دارویی آنلاین رایگان به جواب تمامی سوالات خود برسید. همچنین پس از اینکه به نوع پوست خود پی برید می توانید با توجه به آن، بهترین محصولات را برای مراقبت استفاده کنید.

تفاوت پوست چرب و خشک

برای تشخیص پوست چرب و خشک، می توانید با استفاده از شناخت تفاوت این دو پوست نوع پوست خود را تشخیص دهید. تفاوت میان این دو نوع پوست را در جدول زیر مشاهده می کنید:

 

پوست چرب

پوست خشک

ترشح چربی

ترشح چربی بیش از حدی؛ این ترشح چربی ممکن است منجر به درخشان بودن پوست، باز شدن منافذ پوست و جوش های چربی شود.

ترشح چربی کمتری؛ پوست خشک ممکن است با خشکی، ترک‌ها، و تنگی پوست همراه باشد.

ظاهر پوست

درخشان به خصوص به خصوص در منطقه T پیشانی، بینی و چانه

درخشندگی کمتر

حساسیت

حساسیت بیشتری نسبت به محصولات آرایشی و مراقبت؛ استفاده از محصولات غیر مناسب ممکن است باعث بروز جوش ها و التهابات شود.

فراد با پوست خشک ممکن است نسبت به عوامل خارجی مانند آب و هوا و محصولات شیمیایی حساسیت بیشتری داشته باشند.

‫4 دیدگاه ها

 1. یه سوال داشتم.
  من پوستم زیاد جوش میزنع، ولی وقتی با دستمال روش پاک میکنم. بازم لک هایی مثه چربی روش هست.
  بنظرتون چ مدلیه پوستم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا