تفاوت دکتر روانشناس بالینی با سایر حوزه‌ها چیست؟

زمان مطالعه 4 دقیقه

آیا تاکنون تجربه مشاوره با روانشناس بالینی را داشته‌اید؟ می‌دانید دکتر روانشناس بالینی چه فعالیتی انجام می‌دهد؟ در گذشته گمان می‌کردند افراد تنها در صورتی که اختلالات روانی دارند باید به مشاوره و روانشناس مراجعه کنند. اما به مرور زمان اهمیت و نقش روانشناس و روانپزشک در زندگی بشر حس شد. در شرایط حاضر با وجود شیوع کرونا و تلفات روزانه آن، شاهد فشارهای روحی و استرس و اضطراب در خود و اطرافیانمان هستیم.

متاسفانه تعطیلی شرکت‌ها و مراکز اقتصادی، تعدیل شدن نیروهای کار بر مشکلات روحی ما افزوده است. در این موقعیت حضور و همراهی یک روانشناس بالینی کمک بسیاری به ما خواهد کرد. روانشناس بالینی، متخصص در حوزه سلامت روح است که در تشخیص و درمان بیماری‌های روانی، مشکلات روحی، رفتاری و عاطفی فعالیت می‌کند. دکتر ساینا سامانه تخصصی پزشکی با روانشناسان بالینی حرفه‌‌ای همکاری می‌کند.

روانشناس بالینی

روانشناس بالینی چه تفاوتی با روانپزشک دارد؟

روانشناس بالینی برای درمان بیماری‌ها و حل مشکلات رفتاری از روش‌های دارویی استفاده نمی‌کند بلکه روش‌هایی مثل رفتار درمانی و روان‌کاوی را به کار می‌گیرد. او در جلسات مشاوره با صحبت کردن، گرفتن تست‌های شخصیتی و … مشکلات را شناسایی کرده و با همکاری مراجعه‌کننده و تمرین‌های ذهنی مشکلات را به مرور زمان حل می‌کند. روانشناس بالینی در طول جلسات مشاوره روند پیشرفت را تحت نظر دارد و اگر نیاز باشد آموزش‌های مورد نیاز را ارائه می‌دهد. دکتر ساینا با متخصصان روانشناسی و روانپزشکی حاذقی همکاری می‌کند.

لازم به ذکر است روانپزشک الزاما همیشه درمان دارویی را در پیش نمی‌گیرد. تنها در مواردی که مشکلی در سلامت بدن و هورمون‌های شما وجود داشته باشد تجویز دارو تنها برای بهبود وضعیت عملکرد ارگان‌های بدنی شما است.

چه مشکلاتی به دست روانشناس بالینی حل می‌شوند؟

روانشناس بالینی با هدف کم کردن ناراحتی و دغدغه‌های ذهنی به جهت بهبود وضعیت سلامت روان مراجعه کننده می‌تواند در موارد زیر آن‌ها را همراهی کند:

  • درمان اضطراب
  • درمان افسردگی
  • حل اختلافات خانوادگی
  • مشاوره ازدواج
  • مشاوره کودک
  • درمان فوبیا
  • درمان اختلالات شخصیتی
  • حل مشکلات یادگیری

روانشناس بالینی چه روش‌هایی را برای حل مشکلات به کار می‌گیرد؟

با توجه به نیازها و مشکلات هر فرد، روانشناس بالینی از روش‌های درمانی متفاوتی استفاده می‌کند. ازجمله روش‌های درمان روانشناسی بالینی می‌توان به لیست زیر اشاره کرد.

رفتار درمانی شناختی:

با استفاده از این روش افکار و احساساتی که بیمار را تحت تاثیر قرار می‌دهند شناسایی می‌شوند، الگوهای مخرب فکری تشخیص داده شده و در جهت تغییر آن‌ها تلاش می‌شود.

مواجهه درمانی:

یکی دیگر از روش‌های مورد استفاده، مواجهه درمانی است. این روش بیشتر برای درمان ترس و فوبیا به کار گرفته می‌شود و فرد مرحله به مرحله با ترس‌های خود مواجه می‌شود.

روانکاوی:

از آنجایی که منشاء برخی مشکلات روحی افراد در کودکی آن‌هاست، روانکاوی روشی برای درمان آن‌ها محسوب می‌شود. به این ترتیب خاطرات کودکی یادآوری شده و مورد تحلیل قرار می‌گیرد. درمان با این روش ممکن است ماه‌ها ادامه داشته باشد.

بیشتر مطالعه کنید
ژل رویال معجون اسرار آمیز ملکه زنبور عسل، عنصر کلیدی برای جوان نگه داشتن سلول های بنیادی

 بازی‌درمانی:

از آنجایی که کودکان تمایل کمتری برای صحبت کردن دارند، این روش برای آن‌هابه کار گرفته می‌شود.

نوع مشاوره بستگی به تشخیص روانشناس بالینی ممکن است فردی، گروهی یا حتی خانوادگی باشد. اگر در شرایطی هستید که نیاز به مشاوره روانشناسی دارید می‌توانید همین حالا از طریق دکتر ساینا اقدام کنید.

روانشناس بالینی خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟

برای حل شدن مشکلات روحی افراد، روانشناس باید بتواند رابطه خوبی با آن‌ها برقرار کند. او باید به افراد و مشکلات آن‌ها احترام بگذارد، آن‌ها را درک کند، مراجعه کنندگان را قضاوت نکند و از همه مهم‌‌تر راز نگه‌دار باشد. در این شرایط تمایل افراد برای صحبت کردن با آن‌ها بیشتر می‌شود و ارتباط خوبی میان آن‌ها برقرار می‌شود. اما گاهی افراد از مراجعات حضوری شرم دارند. همچنین شیوع و اوج گیری مجدد کرونا باعث شده افراد کمتر از مراجعات حضوری استفاده کنند. در این شرایط استفاده از خدمات مشاوره روانشناسی از راه دور دکتر ساینا پیشنهاد خوبی است.

روانشناس بالینی کیست

چطور از سامانه دکتر ساینا استفاده کنیم؟

برای استفاده از خدمات مشاوره روانشناسی دکتر ساینا کافیست وارد وبسایت www.drsaina.com  شوید یا اپلیکیشن سامانه را دانلود و نصب کنید.

با استفاده از شماره تلفن همراه می‌توانید عضو شوید و از خدمات استفاده کنید. هر مشکلی که برای آن نیاز به مشاوره پزشکی دارید را جست‌وجو کنید. لیست متخصصین برای شما قابل مشاهده خواهد بود.

بیش از 450 مشاور در 44 زمینه تخصصی با مجموعه دکتر ساینا همکاری می‌کنند. چطور در میان این  تعداد از مشاوران انتخاب کنیم؟ در کنار اسم هر مشاور سابقه، رزومه و تعداد مشاوره او در سامانه قابل مشاهده است. خواندن نظرات ثبت شده کاربران نیز می‌‌تواند در انتخاب به شما کمک کند.

مشاوره‌های روانشناسی دکتر ساینا به صورت تلفنی انجام می‌شوند. پس با انتخاب گزینه مشاوره تلفنی و پرداخت مبلغ می‌توانید با مشاور خود در ارتباط باشید. با استفاده از خدمات مشاوره تلفنی دکتر ساینا دیگر نیاز نیست ساعت‌ها در ترافیک‌های شهری سپری کنید و با نگرانی درباره شیوع کرونا از مراجعه حضوری استفاده کنید. با حذف هزینه‌های حمل و نقل عمومی می‌‌توانید در زمان، هزینه و انرژی صرفه‌جویی کنید و در هر ساعت از شبانه‌روز از خدمات مشاوره‌ای استفاده کنید.

پشتیبانی 24 ساعته و امکان عودت مبلغ در صورت عدم رضایت از ویژگی‌های منحصر به فرد سامانه دکتر سایناست. می‌توانید همین حالا سری به سامانه بزنید و از سایر خدمات پزشکی شامل، مجله پزشکی، بانک سلامت، نوبت دهی اینترنتی برای مراجعه حضوری و مشاوره آنلاین استفاده کنید.


توصیه های سایت پروماگ جهت مطالعه بیشتر :

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *