دانلود جدیدترین فیلم های ایرانی و خارجی

پزشکیسلامت

آیا می دانید عسل طبیعی مرغوب چه اثراتی بر سلامت انسان دارد؟

اغلب خانواده ها در هنگام وقوع حوادثی مانند خراش بدن، زخم، سوختگی، سرفه، سوزش سر دل، زخم معده، و خارش پوست بدن به سراغ عسل طبیعی می روند. آیا واقعأ عسل موثر است؟ چه کاری باید انجام دهید؟ آیا واقعأ عسل طبیعی تا این حد می تواند بر روی سلامتی انسان تأثیر بگذارد؟

از زمان های بسیار قدیم، پزشکان طب سنتی برای مقاصد مختلف دارویی از عسل طبیعی استفاده می کنند. محققان با انجام تحقیقات بسیار زیاد در حال حاضر، استفاده از عسل را برای درمان برخی زخم ها و بیماری های خفیفی مانند سرفه در زمان سرماخوردگی تأیید کرده اند. عسل حتی جایگاه خود را در جریان اصلی درمان های بالینی (و دامپزشکی)، مخصوصا برای بهبود زخم ها پیدا کرده است.

چرا عسل طبیعی می تواند برای سلامت بدن مفید باشد؟

عسل طبیعی دارای خواص ضد باکتری قوی است، به بافت های رایج درمانی مانند باندها نمی چسبد، واکنش های آلرژیک ایجاد نمی کند، به بهبود زخم ها کمک می کند و جای زخم ها را از روی پوست محو می کند. باکتری ها نمی توانند هیچ مقاومتی به خواص آنتی بیوتیکی عسل طبیعی نشان دهند. محققان می گویند این داروی معجره آسا برای درمان MRSA و دیگر عفونت های مقاوم به آنتی بیوتیک بسیار مفید است. اگرچه دانشمندان بسیاری از خواص و ترکیبات شفا دهنده عسل طبیعی را کشف کرده اند، اما آنها می گویند که تازه شروع به کشف این خواص کرده اند و خیلی چیزها مانده است که باید بفهمند، به عنوان مثال باید نحوه اثربخشی عسل، تأثیر آن بر روی بیماری های مختلف، و دلیل اثربخشی این ماده طبیعی پیچیده را درک کنند.

نوشته های مشابه

از یک طرف، بهتر است که عسل را به عنوان “عسل ها” مشخص کنیم. هر عسل بسته به جغرافیای تولید آن و گل هایی که زنبورها برای جمع آوری شهد از آنها استفاده می کنند، دارای مشخصات معینی است. اگرچه تمام عسل هایی که مورد آزمایش قرار گرفته اند، پتانسیل بهبودی و تأثیر بر روی سلامت انسان را نشان داده اند، ولی برخی از عسل ها برای درمان یک وضعیت خاص بهتر از سایرین عمل می کنند. اکثر عناصر به اصطلاح “پزشکی” یا “دارویی” عسل های موجود در بازار، عسل های “مانوکا” نامیده می شوند. عسل های مانوکا حاوی سطوح بسیار بالایی از فعالیت های ضد باکتری هستند که تنها بخش کوچکی از آنها کشف شده است.

عسل طبیعی

نحوه اثرگذاری عسل طبیعی بر روی سلامت انسان چطور است؟

نکته: قبل از استفاده از عسل طبیعی برای درمان زخم های عمیق (ممکن است به بخیه نیاز داشته باشند)، زخم هایی که عفونت کرده اند و زخم هایی که خوب نمی شوند و زخم معده، ابتدا برای درمان آنها باید به پزشک مراجعه کنید. در طول مراجعه به پزشک، درباره استفاده از عسل پزشکی برای درمان این نوع زخم ها و دیگر زخم ها با او صحبت کنید.

1- برای درمان بریدگی یا زخم، از جمله زخم هایی که دیر خوب می شوند یا زخم هایی که عفونت کرده اند، منطقه زخم را تمیز و خنک کنید، دست های خود را به خوبی بشویید و عسل طبیعی را مستقیمأ روی زخم قرار دهید و در صورت امکان روی آن را با یک پارچه تمیز ببندید. شما همچنین می توانید گاز استریل را به عسل آغشته کنید یا باندهایی بخرید که قبلأ به عسل دارویی آغشته شده اند. یک گاز استریل ضد آب را بر روی زخم خود ببندید. اگر پانسمان زخم کثیف شود یا عسل از آن به بیرون راهی پیدا کند، پانسمان را به صورت دوره ای عوض کنید. هنگامی که خون زخم بند یافت مقدار کمی عسل طبیعی روی آن بمالید و پانسمان را بعد از 24 ساعت عوض کنید.

2- برای زخم گلو یا زخم های دهان خود، یک قاشق چای خوری عسل طبیعی بردارید و چند بار در روز در اطراف دهان خود بمالید.

3- برای سرکوب مؤثر سرفه، عسل را با آب لیمو ترکیب کنید و آن را میل کنید یا می توانید تنها یک قاشق غذاخوری عسل طبیعی بخورید.

4- هر بار که به سوزش سردل خفیف یا ناراحتی معده دچار شدید، یک قاشق غذاخوری عسل طبیعی میل کنید.

5- برای سوختگی ها و بریدگی ها، از عسل دارویی استفاده کنید. عسل ممکن است باعث سوزش یا خارش محل سوختگی شود، اگر درد آن متوقف نشود یا بدتر شود، درمان عسل را متوقف کنید. در صورتی که سوختگی شما بسیار زیاد است و ناحیه بزرگی از پوست شما را در بر می گیرد، حتما به پزشک مراجعه کنید.

6- برای خارش ناشی از پوشک، روغن زیتون گرم، موم زنبور عسل و عسل طبیعی (1: 1: 1) را با هم ترکیب کنید و آن را بر روی محل مورد نظر بمالید.

احتیاط: اجازه ندهید نوزادان کمتر از یک سال عسل بخورند؛ برخی از کارشناسان معتقدند که تا 4 سالگی کودکان نباید عسل بخورند. عسل طبیعی ممکن است حاوی اسپورهای بوتولینوم باشد که دستگاه گوارش کودک به اندازه ای رشد نکرده است که بتواند آنها را تجزیه کند و از بین ببرد. با این حال، استفاده از عسل طبیعی برای درمان زخم های کودک یا به عنوان مثال از بین بردن خارش ناشی از پوشک خطری برای کودک ندارد.

عسل طبیعی

کدام نوع عسل را باید بخریم؟

اکثر عسل ها در قفسه های سوپرمارکت احتمالا پاستوریزه شده، گرما دیده و یا در غیر اینصورت پردازش شده اند که این موارد بعضی یا بیشتر خواص مفید آنها را از بین می برند. برخی از “عسل ها” نیز با شکر مخلوط می شوند.

برای به دست آوردن نتیجه بهبودی بخش عسل طبیعی باید به دنبال “عسل خام” (گرما ندیده، پاستوریزه نشده، و پردازش نشده) بروید، این نوع عسل را که منبع خوبی برای درمان برخی زخم ها و دردها است می توان از پرورش دهنده های زنبور عسل تهیه کرد. عسل پزشکی، معمولأ یکی از عسل های مانوکا، به صورت آنلاین و یا در فروشگاه های تخصصی در قالب های بسته بندی شده موجود است. 

از آن جایی که تنها راه قطعی پی بردن به طبیعی و خام بودن عسل، آزمایش عسل در آزمایشگاه است، عسلتان را از فروشگاهی بخرید که عسل هایش را با برگه آزمایش ارائه می دهد تا از اصل و مرغوب بودن عسل اطمینان پیدا کنید. برای نمونه می توانید برای خرید عسل طبیعی به همراه برگه آزمایش به فروشگاه درکام به آدرس Dorkam.com مراجعه نمایید.

 

عسل طبیعی

سخن پایانی

عسل طبیعی می تواند منبع خوبی برای درمان زخم ها و برخی دردها باشد. با این وجود، به یاد داشته باشید که نباید اجازه دهید کودکان زیر یک سال عسل بخورند. عسل خواص درمانی زیادی برای بدن انسان دارد که ما در این مطلب از مجله پروماگ سعی کردیم به برخی از آنها بپردازیم. امیدواریم مطلب ما برایتان مفید بوده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا