دانلود جدیدترین فیلم های ایرانی و خارجی

پزشکی

پروتز لگن چیست ؟ چند نوع پروتز لگن داریم؟

پروتز لگن از جمله پروتزهای کاربردی است که بسیاری از بیماران قطع عضو با انتخاب آن، به زندگی عادی بازگشته و امید تازه ای برای بهتر راه رفتن پیدا کرده اند. اما آیا می دانید پروتز لگن چیست، انواع آن کدام است و چه جنسی دارد؟ برای یافتن پاسخ این سوالات با ما همراه باشید.

چند نوع پروتز لگن

پروتز لگن چیست؟

از جمله مفاصل مصنوعی که می تواند شکستگی گردن استخوان ران را درمان نماید، پروتز لگن است. پروتز لگن انواع مختلفی دارد و این پزشک است که در خصوص مناسب ترین نوع آن برای بیمار، تصمیم می گیرد. پروتز لگن، معمولاً با استفاده از مواد فلزی ساخته می شود و استحکام بسیار خوبی دارد.

نوشته های مشابه

پروتز لگن به عنوان یک ابزار با قابلیت کشت در بدن انسان، از سه عنصر اصلی تشکیل شده است. ساقه استخوان ران، سر استخوان ران و کاپ استابولار سه قسمت مهم پروتز لگن اند که مجموعاً جایگزین مفصل ران صدمه دیده بیمار می شوند و درد او را تسکین می دهند. البته بهبود حرکت مفاصل، دیگر کارایی پروتز لگن است.

معرفی انواع پروتز لگن

پیشرفت تکنولوژی و فناوری های نوین در علم پزشکی، همگان را حیرت زده است. بخشی از این پیشرفت را در طراحی و ساخت انواع پروتز از جمله پروتز لگن می بینیم. امروزه شرکت های بزرگ سازنده پروتز لگن، با تکیه بر تجربه و تخصص خود، نمونه های مختلفی از پروتز لگن را تولید و روانه بازار نموده اند.

انواع پروتز لگن:

  • پروتزهای سیمانی: در این نوع از پروتز، دسته فلزی و کاسه ای که با مواد پلی اتیلنی ساخته شده، با استفاده از سیمان استخوانی به استخوان وصل خواهند شد. سیمان استخوانی، چسبی مخصوص است که جنس آن پلی آکریلات می باشد. پزشک، برای وصل کردن بخش های مختلف از پروتز لگن از این چسب استفاده می کند. این سیمان با ترکیب مایعی مخصوص و یک پودر، توسط پزشک آن هم در حین عمل جراحی آماده خواهد شد. چسبی که از آن صحبت می کنیم، در ابتدا خمیری نرم است که به سرعت سفت می شود. وقتی این سیمان بین فلز و استخوان لگن قرار می گیرد، آن ها را به یکدیگر پیوند می زند و اتصالی بسیار محکم پدید می آورد.
  • پروتزهای غیر سیمانی: جراح، کاسه پلی اتیلنی را داخل کاسه فلزی قرار می دهد و آن را بدون استفاده از سیمان، به استخوان لگن وصل خواهد کرد. در پروتزهای غیر سیمانی، سطح فلز را با روش های خاصی متخلخل میکنند. به طوری که حفره ها و سوراخ های ریزی در آن ایجاد شود. این اقدام جالب، بی هدف نیست! وقتی چنین فلز متخلخلی در کنار استخوان قرار می گیرد، سلول های استخوان درون حفره ها رشد می کنند و بدین ترتیب اتصالی بسیار مستحکم و ناگسستنی ایجاد می شود.

طول عمر پروتز لگن چند سال است؟

همان طور که پیش تر نیز اشاره کردیم، صنعت ساخت پروتز، از پیشرفت دنیای فناوری بی بهره نبوده است. این پیشرفت ها تنها بر کیفیت، طراحی و زیبایی این پروتزها اثرگذار نبوده و طول عمر و دوام آن ها را نیز مستقیماً تحت تاثیر قرار داده است.

استفاده از بهترین مواد اولیه، مساوی است با افزایش طول عمر جدیدترین انواع پروتز لگن. البته دوام پروتز لگن، به عوامل مختلفی بستگی دارد. برای مثال سن، شاخص حجم بدن و تحرک بیمار. بیماران مسن و کم تحرک، معمولاً ده ها سال از پروتز لگن استفاده می کنند و نیازی به تعویض مفصل نخواهند داشت. البته نمی توان از دوام پروتز لگن صحبت کرد ولی اشاره ای به جنس آن نداشت. به نظر می رسد که پروتزهای ساخته شده با مواد فلزی بادوام ترین هستند و چندین دهه، بیماران را از کارایی خود بهره مند خواهند کرد.

انواع پروتز لگن

جنس پروتز لگن از چیست؟

پروتز لگن از متریال های مختلفی ساخته می شود. اما مهم ترین مواد مورد استفاده در ساخت پروتز لگن، فلز، پلیمر و سرامیک است. در ادامه بیشتر با این متریال ها آشنا خواهید شد.

انواع جنس پروتز لگن:

  • فلز: برای ساخت پروتز لگن فلزی از فولاد ضد زنگ، تیتانیوم و کبالت کروم استفاده می شود. با این مواد، می توان ساقه استخوان ران را ساخت.
  • سرامیک: مهمترین ویژگی پروتز لگن سرامیکی، برخورداری از استحکام و دوام بسیار بالا است. از سرامیک برای ساخت قسمت داخلی کاپ تیتانیومی استفاده می شود.
  • پلیمر: رایج ترین پلیمر پرمصرف در جهان، پلی اتیلن است. این ماده پلاستیکی سخت، در ساخت بهترین پروتزهای لگن مورد استفاده قرار می گیرد. از ویژگی های مهم پروتز پلیمری، برخورداری از زیست سازگار است. (یعنی در بدن واکنشی نخواهد داشت.) پروتز لگن پلیمری، جزئی از پروتز سیمانی استابولوم است که هنوز پزشکان به آن توجه دارند و برای جراحی برخی بیماران از آن استفاده می کنند. از جمله معایب پروتز لگن پلیمری، می توان به دوام نه چندان بالای آن اشاره کرد. البته تجربه برخی بیماران، حرف دیگری می زند. برخی از آن ها، 30 سال است که از پروتز پلیمری لگن استفاده می کنند و هیچ مشکلی با آن ندارند.

جمع بندی

انواع پروتز لگن که از سوی برندهای مطرح تولید شده، این روزها در بازار به فروش می رسد. وظیفه خریداران، آشنایی با ویژگی هر یک از پروتزها و انتخاب مناسب ترین نمونه از بین آن ها است. کلینیک ارتوپدی فنی پایار ، کلینیک خانه سفید  مراکز فعال در این حوزه هستند که قیمت پروتز لگن در کلینیک ها با بهترین قیمت عرضه  می شود. برای کسب مشاوره و خرید بهترین پروتزها، بد نیست با این  مراکز در ارتباط باشید.


پیشنهاد پروماگ جهت مطالعه بیشتر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا