دانلود جدیدترین فیلم های ایرانی و خارجی

مسافرت

کاریز کیش شهری زیرزمینی با قدمت چند هزار ساله در جزیره کیش را از دست ندهید

جزیره زیبای کیش مملو از جاذبه های شگفت آوری است که باید در طول چندین سفر با آن ها آشنا شوید. کاریز کیش را حتی اگر به جزیره کیش هم سفر نکرده باشید به طور حتم به گوشتان خورده است. شهر زیرزمینی بسیار معروفی که شهرت آن جهانی است و تلفیقی از هنر ایرانی و طبیعت زیبای جزیره کیش است و همین امر دلیلی شده تا گردشگران و توریست های بسیار زیادی چه از داخل ایران و چه از کشورهای خارجی برای بازدید از شگفتی های آن به جزیره کیش در جنوب ایران مسافرت کنند. در طول سفر خود به جزیره کیش یک روز را برای دیدن از شهری با عمق ۱۶ متر و پیشینه کهن که به ۲۵۰۰ سال قبل باز می گردد خالی کنید، تا از مهارت و تبحر ایرانیان با اطلاع شوید. همراه مجله پروماگ باشید تا بیشتر درباره مورد شهر زیرزمینی کاریز در کیش برای شما اطلاعاتی را بیان کنیم.

شهر زیرزمینی کاریز در کیش

همان گونه که گفته شد در شهر زیرزمینی کاریز در تور کیش یکی از مقصدهای گردشگری تاریخی در این جزیره به شمار می رود که پیشینه ای در حدود ۲۵۰۰ سال دارد و نمونه ای از هنر و تبهر معماران ایرانی در آن دوران بوده است، که این روزها تبدیل به مکانی دیدنی و تفریحی شده است.

خصوصیات منحصر به فرد این ساختار زیرزمینی مانند مرجانی بودن، جریان آب شیرین، هوای خنک در زیر زمین و سقف مرجانی پر از فسیل های با قدمت بسیار زیاد، این جاذبه را در زمره ی مهم ترین جاذبه های کشور ایران و حتی جهان قرار داده است.

نوشته های مشابه

جزیره کیش

سقف مملو از صدف و مرجان های دریایی

به گزارش سفر باتو ، یکی از مواردی که باعث شده تا کاریز کیش از اهمیت ویژه ای برخوردار شود و تمایزی خاص با دیگر شهرهای زیرزمینی کشور ایران داشته باشد، سقف مرجانی آن است که دورانی بستر آب دریا بوده است و قطر آن به ۷ متر می رسد. این سقف مملو از صدف و آبزیانی است که به شکل فسیل در آمده اند و به راحتی می توانید آنها را تماشا کنید.

با توجه به آزمایش های صورت گرفته در دانشگاه مونیخ آلمان بر روی تعدادی از این فسیل ها، پیشینه این سقف را بین ۵۳ تا ۵۷۰ میلیون سال نشان داده اند و این امر حکایت از عمر طولانی این سقف دارد.

چاه های کاریز کیش

کاریز در ابتدا دو رشته دارد که از دو طرف جزیره، منطقه صفین و باغو سرچشمه می گیرند. این رشته ها بعد از طی کردن مسیری مشخص به محل کنونی مجموعه فرهنگی سیاحتی شهر زیرزمینی کیش می رسند و به سه رشته تبدیل می شوند. آب بعد از این محل در یک رشته، جریان پیدا کرده و به شهر قدیمی حریره منتهی می شود که در انتهای مسیر بازدید از کاریز کیش قابل دیدن است.

در طول مسیر گذر آب،  ۲۷۴ حلقه چاه جهت برداشت آب دیده می شود که تعداد ۷۴ چاه در مجموعه کاریز کیش قرار گرفته است.

وجود این تعداد چاه در مسیر یک قنات، حکایت از این موضوع دارد که در این کاریز، آب هم به شکل ساکن بوده و هم به سمت مظهر کاریز جریان داشته است. چنانچه به هنگام بازدید سقف کاریز را مشاهده کنید، یکی از حلقه های چاه را که اخیرا در لایه مرجانی به ضخامت هفت متر درست شده را خواهید دید که فرم و شکلی مخروطی دارد.

 

کاریز جزیره کیش

تصفیه خانه آب طبیعی کاریز کیش

آب موجود در این کاریز قدیمی حاصل از بارش های فصلی است که در این منطقه رخ می دهد. مرجان های موجود در مسیر آب های کاریز باعث تصفیه شدن آب شده و در لایه گل مارن ذخیره می شود تا در قنات جریان پیدا کند. مردم این منطقه از این آب گوارا استفاده می کرده اند و یا آن را با محصولات دیگر معاوضه می کردند، زیرا در حدود قرن های پنجم و ششم هجری، جزیره کیش مرکز تجارت خلیج فارس و دریای عمان به حساب می آمد و آب آشامیدنی آن در نزد کشورهای حاشیه خلیج فارس از ارزش بسیار زیادی برخوردار بود.

هوای خنک دائمی در زیر زمین

یکی از مهمترین ویژگی های شهر زیرزمینی کاریز در کیش هوای خنکی است که به صورت همیشگی در آن موج می زند و در طول سال تغییری پیدا نمی کند، بنابراین هیچ فرقی ندارد که چه فصلی از سال می خواهید برای بازدید از آن بروید چرا که همواره خنک است. همین هوای معتدل باعث شده تا آب در دمای مناسبی باقی بماند و کیفیت آن را برای شرب حفظ کند.

جاذبه گردشی

بازسازی شهر زیرزمینی کاریز

در هنگام مرمت و بازسازی کاریز بر روی منبع آب شیرین و کانال های آن، محافظی قرار داده بودند تا آسیبی به کیفیت آب نزند.این محافظ به اصطلاح کول نامیده می شود که در حقیقت استوانه های سیمانی هستند که از استحکامات چاه ها و تونل ها و قنات های حفر شده، محافظت می کند.بعد از مقاوم سازی این کاریز، در طول مسیر منتهی به کاریز، بازارچه، موزه و رستوران با معماری سنتی برای استفاده بیشتر گردشگران ایجاد شده است.

 


پیشنهاد مجله پروماگ جهت مطالعه بیشتر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا