دانلود جدیدترین فیلم های ایرانی و خارجی

آموزشتربیت کودک

آموزش چرتکه ؛ روش نوین یادگیری ریاضیات با نتایج باور نکردنی!

با شنیدن نام چرتکه یاد چه چیزی می افتید؟ احتمالا یاد یک ابزار چوبی قدیمی می افتید، که پیرمردی با یک عینک ته استکانی، آن را به دست گرفته و مشغول حساب کردن چند قلم جنس خرده برای یک مشتری قدیمی است. پیرمردی انتهای یک بقالی زهوار در رفته نشسته ، تق تقی می کند و چرتکه می اندازد. اگر همچنین تصوری از چرتکه دارید، کمی از متد امروزی آن عقب مانده اید. در آموزش مدرن، چرتکه تبدیل به یکی از روش های جالب و بسیار سریع برای محاسبات ریاضی شده است. آموزش چرتکه روشی جدید آموزش ریاضیات در کودکان است که به طور فزاینده ای باعث توانمندی عملکرد های ذهنی کودکان می شود. بخش آموزش پروماگ در این محتوا سعی دارد، درباره ی آموزش چرتکه و فوائد آن با شما به گفتگو بنشیند.

چرتکه چیست؟

می توان چرتکه را قدیمی ترین کامپیوتر جهان برای انجام محاسبات چهار عمل اصلی معرفی کرد. چرتکه قدمتی بیش از  دو هزار سال دارد و توسط ژاپنی ها اختراع شده است. البته هنوز هم در بسیاری از کشورهای جهان، خصوصا کشورهای آسیای شرقی مورد استفاده قرار می گیرید.

آموزش چرتکه
چرتکه به عنوان قدیمی ترین کامپیوتر جهان شناخته شده است.

آموزش چرتکه با نام علمی USMAS :

امروزه چرتکه به یک ابزار قدرتمند و موثر در ارتباط با رشد ذهنی کودکان و یادگیری ریاضی تبدیل شده  است. در روش آموزش چرتکه بر اساس سیستم یوسیمس، محاسبات ریاضی با سرعت بسیار بالا، با استفاده اصول پیشرفته و تکنیکال بر روی چرتکه و سپس ذهن کودکان انجام می شود. طی این فرآیند هر دو نیم کره مغز کودک به صورت همزمان، به کار گرفته می شود.

سیستم UCMAS ، نوعی آموزش در زمینه رشد مهارت های ریاضی برای کودکان با گروه سنی 5 تا 12 سال است. یوسیمس، ابزاری برای محاسبه ی چهار عمل اصلی است که البته در حالت پیشرفته تر، برای محاسبه ی کسر و ریشه ی مربع اعداد نیز بکار می رود.

سیستم یوسیمس و آموزش چرتکه ، در سال 1993 توسط دکتر دینو ونگ از کشور مالزی معرفی شد.

تعریف مفهوم یادگیری به زبان ساده:

یادگیری بنیادی ترین فرآیندی است که در پی آن موجودی ناتوان بر اثر رشد و تعامل، به فردی تحول یافته تبدیل می شود که توانایی های شناختی و تفکر در او پدیدار می شود. توانایی انسان برای یادگیری، به اندازه طول عمر اوست.

اگر چه توانایی ذهنی انسان برای یادگیری بی نهایت است، اما ویژگی های هر انسانی برای یادگیری منحصر به فرد است.

آموزش چرتکه
اصلی تری مزیت آموزش چرتکه برای کودکان، رشد مهارت های شناختی و افزایش اعتماد به نفس است.

آمار و ارقام درباره ی سیستم  UCMAS و آموزش چرتکه چه می گویند؟

بر طبق بررسی های صورت گرفته بر روی کودکانی که تحت آموزش چرتکه قرار داشته گرفته اند، بهبود عملکرد های ذهنی زیر به وضوح مشاهده شده است:

  • اعتماد به نفس در کودکان افزایش یافته است.
  • حافظه بلند مدت کودکان افزایش داشته است.
  • در حل مساله ریاضی، کودکان عملکرد بهتری داشته اند.
  • کودکان در حل مسائل ریاضی، خلاقیت بیشتری به خرج داده اند.
  • حافظه عددی و حافظه کوتاه مدت کودکان افزایش یافته است.
  • کودکان کارایی بالاتری نسبت به سایرین از خود نشان داده اند.
  • مدیریت زمان در کودکان افزایش داشته است.
  • قوه ی تخیل در کودکان رشد بیشتری یافته است.
  • میزان اضطراب در کودکان کاهش یافته است.
  • و ….

پیشنهاد می کنیم این مطلب را حتماً مطالعه کنید : چگونه مدیریت مالی را به فرزندانمان آموزش دهیم

هم بازی و هم ریاضی:

آموزش چرتکه یک نوع بازی ذهنی و جسمی است که علاوه بر سرگرمی، باعث رشد مهارت های شناختی کودک نیز می شود. امروزه به اثبات رسیده است که بازی یک فعالیت ضروری برای کودکان است؛ بازی، اصلی ترین و مهم ترین بخش یادگیری کودک است. ارزش بازی برای کودک به حدی است که باید گفت بازی، همه ی زندگی کودک است.

کار کردن با چرتکه برای کودکان، یک تفریح و یک نوع بازی محسوب می شود.

آموزش چرتکه
همه ی زندگی کودک بازی است…

کاهش مشکلات یادگیری ریاضی در کودکان با آموزش چرتکه:

آموزش چرتکه ، در کاهش مشکلات ریاضی کودکان بسیار مفید است. حل مسائل ریاضی، نتیجه ی یک فعالیت فکری پیشرفته و پیچیده است. در آموزش سنتی ریاضی به کودکان، تنها نیم کره چپ مغز کودک به کار گرفته می شود اما با سیستم نوین آموزش چرتکه ، هر دو نیمکره مغز به صورت همزمان به فعالیت وا داشته می شوند.

طی این فرآیند، کودکان جمع و تفریق اعداد را با سرعت زیادی یاد میگیرند و به تدریج با مفاهیم ریاضی، آشنا می شوند.

تاثیر آموزش چرتکه بر هوش شناختی کودکان:

انجام محاسبات ذهنی ریاضی، محرک قوی برای سلول های مغزی کودک است که باعث افزایش یادگیری، تمرکز، خلاقیت، اعتماد به نفس، بهبود حافظه و بهبود عملکرد ذهنی می شود. پویایی مغز و توسعه مهارت های شناختی از جمله حافظه، تمرکز و خلاقیت از فوائد آموزش چرتکه برای کودکان است.

تاثیر آموزش چرتکه بر هوش منطقی کودکان:

هوش منطقی-ریاضی در کودکان به معنی توانایی آنان در قوه ی استدلال ، منطق و محاسبات اعداد است. افزایش هوش منطقی-ریاضی، باعث توانمندی کودک در حل مسائل ریاضی، قابلیت های استدلال، تفکر و حل مساله می شود. کودکان با استفاده از آموزش چرتکه می توانند با سرعت بسیار بالایی که پیش از این فقط نابغه ها از توانایی انجام آن بر می آمدند، محاسبات ریاضی را انجام دهند.

آموزش چرتکه ؛ گسترده تر از محاسبات ریاضی!

همان طور که اشاره شد، برنامه یوسیمس باعث توسعه مهارت های مورد نیاز یادگیری در مدرسه و انجام فعالیت های روزمره کودکان می شود. به دلیل آن که آموزش چرتکه باعث افزایش توانایی شناختی در کودکان می شود، آن ها قادر خواهند بود از این توانایی ها، در سایر عرصه های زندگی، استفاده بهینه کنند.

حل محاسبات ریاضی در کودکان باعث افزایش اعتماد به نفس، خود باوری، ارتقاء تفکر بصری، توانایی مقابله با مشکل، خلاقیت، تمرکز و افزایش استقامت ذهنی می شود. آموزش چرتکه می تواند به کودکانمان کمک کند که مهارت های بیشتری ، بیش از حل محاسبات ریاضی بدست آورند.

آموزش چرتکه
آموزش چرتکه روشی نوین در انجام محاسبات ریاضی برای کودکان است.

بیشتر بخوانید:

سخن آخر:

اگر چه آموزش چرتکه ، یک نوع آموزش ریاضی بر مبنای بازی است؛ اما آموزش محاسبات با روش یوسیمس، دستاورد های بیشتری برای کودکان به همراه خواهد داشت که می توان از افزایش اعتماد به نفس به عنوان اصلی ترین آن، نام برد.

هر سیستم آموزشی محاسن و معایب خاص خود را در بر دارد که همواره ذهن والدین را به خود مشغول می کند. در پایان کلام باید گفت اگر چه سیستم آموزشی یوسیمس، روش نسبتا جدیدی است، اما تاکنون مضراتی از این نحوه ی آموزش بر روی کودکان به اثبات نرسیده است.

ازینکه با پروماگ تا انتهای این پیام همراه بوده اید، متشکریم و امیدواریم این محتوا برای والدین عزیز کشورمان مفید واقع شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا