دانلود جدیدترین فیلم های ایرانی و خارجی

پزشکیسلامت

8 نکته ی مهم که باید در مورد افسردگی و علائم آن بدانید

علائم افسردگی که ثابت می کنند افسردگی تنها در ذهن شما نیست!

ما اغلب افسردگی را با مشکلات فیزیکی مرتبط نمی دانیم، اما تحقیقات نشان می دهند این بیماری روحی می تواند به سلامت فیزیکی صدمه بزند. افسردگی باعث مشکلات فیزیکی می شود. و در حالی که ما اغلب این بیماری روحی را با مشکلات عاطفی مانند غم و اندوه، گریه و احساس ناامیدی مرتبط می دانیم، تحقیقات نشان می دهند که علائم افسردگی همچنین ممکن است به صورت مشکلات و درد فیزیکی نیز ظاهر شوند.

در حالی که ما غالبأ مشکلات فیزیکی را به عنوان علائم افسردگی در نظر نمی گیریم، در برخی از فرهنگ ها این دو را مرتبط می دانند.

به عنوان مثال، در فرهنگ های چینی و کره ای، افسردگی را یک اسطوره در نظر می گیرند. بدین ترتیب بیماران، بدون این که بدانند درد فیزیکی ممکن است به علائم افسردگی مرتبط باشد، به جای مراجعه به روانشناس به یک پزشک مراجعه می کنند تا علائم فیزیکی آنها درمان شوند.

بهترین روش برای تشخیص علائم افسردگی و ارتباط آنها با مشکلات فیزیکی، بررسی بدن و ذهن شما است. علائم فیزیکی زمانی خود را نشان می دهند که یک دوره افسردگی شروع می شود یا علائم افسردگی کم کم ظاهر شده و شما متوجه می شوید که یک دوره افسردگی در راه است.

از سوی دیگر، علائم فیزیکی نشان می دهند که افسردگی بسیار واقعی است و می تواند برای سلامت عمومی ما مضر باشد. هشت مورد از علائم افسردگی رایج عبارتند از:

1- خستگی یا سطح انرژی پائین

خستگی یکی از رایج ترین علائم افسردگی است. گاهی اوقات همه ما سطح انرژی پائین را تجربه می کنیم و ممکن است در صبح زود احساس کسل بودن داشته باشیم، بخواهیم در رختخواب بمانیم و به جای سرکار رفتن، تلویزیون تماشا کنیم.

در حالی که ما اغلب معتقدیم خستگی ناشی از استرس است، افسردگی نیز می تواند باعث خستگی شود. با این حال، بر خلاف خستگی روزمره، خستگی مرتبط با افسردگی همچنین می تواند سبب مشکلات تمرکزی، زود رنجی و بی عاطفگی شود.

دکتر موریزیو فوا، مدیر برنامه تحقیقات بالینی بیمارستان عمومی ماساچوست بوستون خاطر نشان می کند افرادی که علائم افسردگی دارند، اغلب خواب غیرمتعارفی دارند، به این معنی که آنها حتی پس از یک خواب کامل احساس کسلی می کنند.

با این حال، به دلیل اینکه بسیاری از بیماری های جسمی مانند عفونت ها و ویروس ها می توانند باعث خستگی شوند، تشخیص این که آیا خستگی به افسردگی مژرتبط است یا خیر می تواند بسیار چالش برانگیز باشد.

می توانیم بگوئیم در حالی که خستگی روزمره یکی از علائم افسردگی است، نشانه های دیگری مانند ناراحتی، احساس ناامیدی و عدم لذت از فعالیت های روزمره نیز جزء علائم افسردگی دسته بندی می شوند.

علائم افسردگی

2- افسردگی باعث کاهش تحمل درد می شود

آیا تا به حال احساس درد شدیدی در بدن خود داشته اید که ندانید علت آن چیست؟ به نظر می رسد اینگونه دردها یکی دیگر از علائم افسردگی هستند.

یک مطالعه در سال 2015 نشان داد که ارتباطی بین افسردگی افراد و کاهش تحمل درد وجود دارد، در حالی که مطالعه دیگری در سال 2010 نشان داده بود که درد بر روی افراد افسرده تاثیر بیشتری می گذارد.

این دو نشانه رابطه علت و معلولی روشنی ندارند، اما بهتر است آنها را با یکدیگر ارزیابی کنید، مخصوصا اگر پزشک شما مصرف دارو را توصیه کند.

برخی تحقیقات نشان می دهند که استفاده از داروهای ضد افسردگی نه تنها به کاهش علائم افسردگی کمک می کند، بلکه می تواند به عنوان یک ضد درد نیز عمل کند.

3- درد مزمن پشت یا درد عضلات در تمام بدن

ممکن است صبح که از خواب بیدار می شوید احساس خوبی داشته باشید، اما هنگامی که در محل کار یا پشت میز مدرسه خود نشسته اید، درد پشت و کمر شما شروع شود. این امر می تواند ناشی از استرس یا یکی از علائم افسردگی باشد. اگرچه این دردها اغلب به علت صدمه و فشار هستند، اما همچنین ممکن است نشانه ای از ناراحتی روحی باشند.

در یک تحقیق در سال 2017 در مورد 1،013 دانشجوی دانشگاه کانادایی، ارتباط مستقیمی بین افسردگی و کمر درد پیدا کرد.

روانشناسان و روانپزشکان معتقد هستند که مسائل عاطفی می توانند موجب درد شدید شوند، اما مسائلی مانند ارتباط بین افسردگی و پاسخ التهابی بدن هنوز هم به طور کامل بررسی نشده اند و به تحقیقات بیشتری نیاز دارند.

مطالعات جدیدتر نشان می دهند که التهاب در بدن ممکن است با مغز استخوان در مغز ما مرتبط باشد. همچنین التهاب می تواند سیگنال های مغزی را مختل کند، و بنابراین ممکن است در افسردگی نقش مهمی داشته و یکی دیگر از علائم افسردگی باشد.

4- سردرد

تقریبا همه افراد گاهی اوقات سردردهایی را تجربه می کنند. این سردردها خیلی رایج هستند که اغلب آنها را جدی نمی گیریم. حتی شرایط کاری استرس زا، مانند درگیری با یک همکار نیز می تواند این سردردها را به وجود آورد.

با این وجود، سردرد شما ممکن است همیشه ناشی از استرس نباشد، به ویژه اگر شما مشکل خود را با همکارتان در گذشته حل کرده باشید. اگر سردردهای داشته باشید، ممکن است یکی از علائم افسردگی باشد.

بر خلاف سردردهای میگرنی، سردرد مرتبط با افسردگی لزومأ باعث کاهش کارکرد افراد نمی شود. این نوع سردرد توسط بنیاد سردرد ملی به عنوان “سردرد تنشی” توصیف شده که ممکن است باعث درد خفیف به ویژه پشت چشم ها شود.

در حالی که این سردردها به وسیله داروهای ضد درد خوب می شوند، معمولأ به طور منظم رخ می دهند. گاهی اوقات سردرد تنشی مزمن می تواند یکی از علائم افسردگی مزمن باشد.

با این حال، این سردردها تنها علائمی نیستند که نشان می دهند درد شما ممکن است روانشناختی باشد. افراد مبتلا به افسردگی اغلب علائم دیگری مانند ناراحتی، زود رنجی و کاهش انرژی را تجربه می کنند.

علائم افسردگی

5- مشکلات مربوط به چشم یا کاهش بینایی یکی دیگر از علائم افسردگی

آیا دنیا در پیش چشم های شما تار به نظر می رسد؟ در حالی که افسردگی باعث می شود دنیا غم انگیز و تار به نظر برسد، یک تحقیق در سال 2010 در آلمان نشان داد که این مشکل روحی در واقع ممکن است بینایی یک فرد را تحت تأثیر قرار دهد. در این مطالعه 80 فرد دارای علائم افسردگی در تشخیص تفاوت بین سیاه و سفید دچار مشکل بودند. این امر می تواند توضیح دهد که چرا دنیا تاریک و غم انگیز به نظر می رسد.

6- درد معده یا درد ناخوشایند در شکم

این احساس ناخوشایند در معده شما یکی از علائم افسردگی است. با این حال، زمانی که درد شکم شروع می شود، اکثرأ آن را به عنوان نفخ معده یا درد قاعدگی در نظر می گیرند. درد که بیشتر می شود، به خصوص هنگامی که استرس به وجود می آید، ممکن است یکی از علائم افسردگی باشد. در واقع، محققان دانشکده پزشکی دانشگاه هاروارد، ناراحتی معده مانند گرفتگی، التهاب و تهوع را نشانه ای از عدم وجود سلامت روانی می دانند. ارتباط بین این دو چیست؟ با توجه به گفته محققان هاروارد، افسردگی می تواند باعث ایجاد التهاب در سیستم گوارشی شود، که درد آن به راحتی با درد بیماری هایی مانند بیماری التهابی روده یا سندرم روده تحریک پذیر اشتباه گرفته می شود.

پزشکان و دانشمندان گاهی اوقات به روده به عنوان “مغز دوم” اشاره می کنند، زیرا ارتباطی بین سلامت روده و سلامت روانی پیدا کرده اند. معده ما پر از باکتری های خوب است و اگر این باکتری های خوب وجود نداشته باشد، علائم افسردگی و اضطراب ممکن است ایجاد شوند.

داشتن یک رژیم متعادل و مصرف پروبیوتیک ها می تواند سلامت روده را بهبود بخشیده، که ممکن است خلق و خو را نیز بهبود بخشد، اما تحقیقات بیشتری لازم باید در این زمینه صورت گیرد.

7- مشکلات گوارشی یا مشکلات روده

مشکلات گوارشی، مانند یبوست و اسهال، می تواند ناراحت کننده باشد. این امر اغلب ناشی از مسمومیت غذایی یا ویروس های دستگاه گوارش است، که به همین دلیل اغلب ناراحتی های روده ای را ناشی از یک بیماری جسمی می دانند.

اما احساساتی مانند غم و اندوه، و اضطراب می توانند کارکرد دستگاه گوارشی ما را مختل کند. یک مطالعه در سال 2011 نشان داد که بین اضطراب، افسردگی و مشکلات دستگاه گوارش ارتباطی وجود دارد.

8- درد راهی برای برقراری ارتباط مغز با شما

اگر زمان صحبت کردن در مورد احساس خشم، غم و اندوه، شرمندگی و ناراحتی احساس خوبی نداشته باشید و نخواهید در مورد این احساسات صحبت کنید، این امر می تواند احساس درد در بدن شما به وجود آورد.

علائم افسردگی

سخن پایانی

اگر هر یک از این علائم فیزیکی برای یک دوره طولانی مدت وجود داشته باشند، به یک پزشک مراجعه کنید. به گفته انجمن روانشناسی آمریکا، افسردگی یکی از شایع ترین بیماری های روحی است که سالانه 14.8 میلیون بزرگسال آمریکایی را تحت تاثیر قرار می دهد. این بیماری می تواند ناشی از عوامل مختلفی نظیر ژنتیک، قرار گرفتن در معرض استرس یا تروماهای دوران کودکی باشد. افراد مبتلا به افسردگی اغلب به کمک های پزشکی مانند روان درمانی و دارو نیاز دارند تا به طور کامل بهبود یابند. بنابراین اگر شاهد این علائم فیزیکی بودید و احساس کردید شاید این موارد از علائم این بیماری باشند،‌ حتما به یک روانشناس مراجعه کنید.

از اینکه بار دیگر با ما در مجله اینترنتی پروماگ همراه بودید متشکریم.


پیشنهاد می کنیم این مطالب را نیز حتماً مطالعه نمائید :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا