دانلود جدیدترین فیلم های ایرانی و خارجی

بارداری و زایمانپزشکی

جکوزی و بارداری – مزیت ها و ریسک های استفاده از جکوزی در زمان بارداری

بررسی کلی تاثیرات دمای آب بر بدن مادر و جنین در دوران حاملگی 

گذراندن حتی یک ساعت در جکوزی ممکن است یکی از بهترین راه ها برای آرامش اعصاب و استراحت باشد. این مسئله بین همه مردم جا افتاده است که آب گرم می تواند باعث تسکین عضلات شود. جکوزیها معمولا چند نفره طراحی می شوند، بنابراین بودن در آنها می تواند بهترین راه برای گذراندن زمان با دوستان شما باشد.

اما از طرفی هم، در دوران بارداری باید با احتیاط از جکوزی استفاده کنید یا اصلا سراغ آن نروید.

دمای آب جکوزی نباید بیش از 104 درجه فارنهایت (40 درجه سانتیگراد) باشد. نشستن در آب گرم به راحتی می تواند دمای بدن را افزایش دهد، که این امر می تواند باعث بروز مسائل بهداشتی برای شما و نوزادتان شود.

ریسک های جدی در مورد استفاده از جکوزی در حاملگی وجود دارد. نظر همه دکترها این است که از آن باید با دقت و نیز زمان محدودی در دوران بارداری استفاده شود.

دمای آب جکوزی و بدن شما

نشستن درون آب گرمی که دمای آن بیشتر از دمای بدن شما است، چه در حمام، چشمه های آب گرم، یا جکوزی، باعث افزایش دمای بدن شما می شود.

در طول بارداری، دمای بدن شما نباید بیش از 102.2 درجه فارنهایت (39 درجه سانتیگراد) افزایش یابد. این امر ممکن است خیلی راحت رخ دهد، اگر بیش از 10 دقیقه را در جکوزی با دمای آب 104 درجه فارنهایت (40 درجه سانتیگراد) سپری کنید.

احتیاط استفاده از این وسیله به خصوص در طول سه ماهه اول بارداری بسیار مهم است، زیرا افزایش دمای بدن مادر می تواند باعث بروز نقایصی هنگام تولد برای نوزاد مانند نقص مغزی و نخاعی شود.

در سال 2011 مطالعه ای رخ داد که نشان دهنده این مسئله بود که استفاده از جکوزی به خصوص در سه ماهه اول بارداری بسیار خطرناک است. اگر قصد استفاده از آن را در اوایل دوران بارداری خود دارید، بهتر است با دکتر خود مشورت کنید.

جکوزی

باکتری ها و جرم های موجود در جکوزی

باکتری ها و جرم ها یکی دیگر از نگرانی های مربوط به استفاده از جکوزی در حین بارداری هستند. آب گرم می تواند زمینه رشد خوبی برای باکتری های مضر باشد. اما نگهداری منظم و نظارت مستمر بر این وسیله می تواند تضمین دهد که حالت شیمیایی آب متعادل است.

اگر شما در خانه خود جکوزی دارید، مطمئن شوید که از مواد ضدعفونی کننده مناسبی استفاده می کنید و آب را مورد آزمایش قرار دهید. سطح کلر آزاد باید بین 2 تا 4 ppm در هر یک میلیون و در صورت استفاده از بروم بین 4 تا 6 ppm باشد. pH آب باید بین 7.2 و 7.8 باشد.

اگر در خانه خود جکوزی ندارید، اما دنبال آرامش خاطر هستید، از مدیر مجموعه بپرسید که آیا آب آن به درستی مورد آزمایش قرار گرفته است یا خیر.

در این قسمت تعدادی از سوالات استاندارد را مطرح می کنیم که شما می توانید از مدیر مجموعه هنگام استفاده از جکوزی بپرسید:

1- معمولا چند نفر از این جکوزی استفاده می کنند؟

2- آب آن هر چند وقت یکبار عوض می شود؟

3- آیا آب موجود در سیستم دو بار در روز  آزمایش می شود؟

4- آیا فیلتر به طور منظم تعویض می شود؟

5- دمای آب چند درجه است؟

جکوزی

استفاده با احتیاط از جکوزی در هنگام بارداری

اگر در سه ماهه اول بارداری خود هستید، توصیه کلی این است که از جکوزی استفاده نکنید. حتی اگر مدت زمانی که از آن استفاده می کنید کمتر از 10 دقیقه باشد، ممکن است برای کودک شما خطرناک باشد. بدن هر کس متفاوت است، بنابراین ممکن است دمای بدن شما خیلی زودتر از حد معمول افزایش یابد. به خاطر سلامت کودک خود، در سه ماهه اول بارداری از استفاده از جکوزی خودداری کنید.

اگر شما سه ماهه اول بارداری خود را پشت سر گذاشته اید، و با تأیید پزشک خود می خواهید از جکوزی استفاده کنید، در این قسمت چند نکته برایتان بیان می کنیم تا بدانید چگونه می توانید با احتیاط و اطمینان کامل از آن استفاده کنید:

1- بیش از 10 دقیقه داخل جکوزی نمانید، و مدت زمانی را برای استراحت و پائین آمدن دمای بدن خود بین جلسات استفاده از آن در نظر بگیرید.

2- اگر فواره های آب گرم داخل دستگاه روشن هستند، در قسمتی بنشینید که دمای آب کمی پایین تر است.

3- اگر احساس می کنید عرق کرده اید، بلافاصله از جکوزی خارج شوید و بدنتان را خنک کنید.

4- در صورت امکان سینه خود را در بالای آب نگه دارید.

5- اگر تب دارید از جکوزی استفاده نکنید.

6- اگر همراه دوستان یا اعضای خانواده خود هستید، از آنها بپرسید که امکان پائین آوردن درجه حرارت دستگاه وجود دارد یا خیر.

جکوزی

جایگزین های ایمن برای جکوزی در دوران بارداری

جایگزینی مناسب برای شما در دوران بارداری شما می تواند دوش آب گرم باشد، تمدد اعصاب را برای شما فراهم می آورد و هیچ خطری هم ندارد. با این حال باز هم حواستان باشد که نباید آب حمام را بسیار داغ کنید! و جایگزین دیگری می تواند وان آب ولرم باشد، داخل وان بنشینید و در حالیکه نصف بدن شما داخل آب است می توانیم یک لیوان چای نیز بنوشید…

جکوزی

سخن آخر

ما در این مطلب از مجله اینترنتی پروماگ سعی کردیم ریسک ها و شرایط استفاده از جکوزی در دوران بارداری را برایتان عنوان کنیم. هشدارهای ما را به هیچ عنوان پشت گوش نیندازید! امیدواریم مطلب ما برایتان مفید بوده باشد.

برگرفته از: www.healthline.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا