دانلود جدیدترین فیلم های ایرانی و خارجی

سلامتمحیط زیست

آیا می دانید چه عواقبی بعد از استفاده ی مواد شوینده در انتظار شماست

خیلی شگفت زده شدم زمانی که فهمیدم مواد شوینده مورد استفاده من در تمام این مدت دارای مواد شیمیایی تأثیرگذار بر روی هورمون ها بوده است.

من پیش خودم اینطور فکر کردم که: “سال های زیادی را صرف تحقیق و انجام مطالعات دقیق درباره مواد شیمیایی تأثیرگذار بر روی هورمون ها کرده ام. اگر من نمی دانستم که محصولات مورد استفاده من حاوی چه چیزهایی هستند، مطمئن هستم که اکثر خوانندگان نیز در مورد تاثیر مواد شوینده بر روی هورمون ها اطلاعی ندارند.”

شما نیز تعجب خواهید کرد زمانی که بفهمید این مواد شوینده چه تاثیری بر روی هورمون های شما دارند.

مشکل این مواد شوینده چیست؟

من خیلی ناامید شدم زمانی که فهمیدم محصول مورد استفاده من حاوی سدیم لورت سولفات است که همچنین به عنوان SLS شناخته می شود.

با وجود اینکه SLS با درجه “1” (یعنی خیلی مضر نیست) شناخته می شود، بسیاری از متخصصان مسمومیت با مصرف آن مخالفت می کنند و آن را به عنوان “خطر متوسط” در نظر می گیرند که با سوزش پوست همراه است.

با توجه به این موضوع، SLS با سرطان ارتباطی ندارد (این بدان معنی نیست که ایمن است). مشکل زمانی روی می دهد که با دیوکسان ترکیب شده باشد، برای مدت زمان طولانی در بدن باقی می ماند و از آنجایی که کبد نمی تواند متابولیز آن را به طور مناسب انجام دهد، باعث افزایش بار کلی سمی بدن می شود.

نکته: برای بالانس هورمون ها، باید ترکیب مواد مصنوعی در بدن خود را به حداقل برسانید.

SLS نفوذ را افزایش می دهد، مولکول ها بسیار کوچک هستند و می توانند از غشاء سلول های بدن شما عبور کنند و به بدن آسیب برسانند. یک مطالعه از دانشگاه پزشکی گرجستان نشان داد که SLS توانایی نفوذ به چشم، مغز، قلب و کبد را دارد.

SLS همچنین به عنوان یک آفت کش و علف کش در کشاورزی ارگانیک استفاده می شود و آب را آلوده می کند. متأسفانه وقتی لباس های خود را می شویید، آبی که با آن لباس هایتان را شستید باید جایی برود، که زندگی دریایی را تحت تأثیر قرار می دهد! این مواد شوینده شامل مواد شیمیایی مانند: سولفات اتوکسیلات الکل سدیم، سولفونات آلکیل بنزن خطی، رایحه و عطر.

سولفات اتوکسیلات الکل سدیم یک سورفکتانت، یعنی ماده تمیز کننده است که باعث می شود آب مرطوب تر و صابون ها کف دارتر شوند. مشخص است که سولفات اتوکسیلات الکل سدیم باعث سوزش پوست می شود، و ممکن است باعث مشکلات تنفسی شود و پیوندهای سرطانی بالقوه داشته باشد. اتوکسیلات الکل سدیم حتی در مواد شوینده مخصوص کودکان موجود است.

سولفونات آلکیل بنزن خطی (LAS) یک سورفکتانت معمولی است که در مواد پاک کننده در سراسر جهان استفاده می شود و روی محیط زیست تاثیر دارد. این مواد دارای سمیت شدیدی در زندگی آبزیان هستند.

“عطر” نام دیگر خانواده فتالات است که یک خانواده بسیار شناخته شده از مواد شیمیایی هستند و باعث عدم تعادل هورمون ها، از جمله مشکلات تیروئید در مردان و زنان و همچنین بلوغ زودرس در دختران می شوند. فتالات ها، استروژن های خارجی (ترکیبات استروژن خارجی) هستند و همچنین به اندومتریوز، کاهش میزان اسپرم و تحرک در مردان و پیشرفت غیرعادی سیستم تناسلی در پسران مرتبط است.

یک مطالعه در سال 2017 نمونه های خون زنان باردار را جمع آوری کرد و دریافت که اگر سطح خون فتالات افزایش یابد، میزان لپتین کاهش می یابد. لپتین هورمونی است که ما را کامل می کند و سطوح کاهش یافته می تواند باعث پر خوری شود. فتالات همچنین می تواند سیستم ایمنی بدن را شدیدا مختل کند. در نهایت، فتالات به مسائل پوستی، از جمله آماس پوستی، افزایش آلرژی و آسم و حتی تغییر در مغز و رفتار نوزادان و کودکان مرتبط است.

 مواد شوینده

چیزهایی که نمی توان بر روی لیبل مواد شوینده پیدا کرد

مشکل زمانی به اوج خود می رسد که مواد شیمیایی مورد استفاده در مواد شوینده بر روی برچسب های مواد شوینده معمولی مانند تاید ذکر نشده است. به عنوان مثال نمی توان 1،4-دیوکسان را در فهرست مواد تشکیل دهنده تاید پیدا نخواهید کرد، زیرا از لحاظ فنی یک محصول جانبی است و نیازی نیست که حتما ذکر شود.

EPA (آژانس حفاظت محیط زیست) 1،4-دیوکسان را به عنوان یک حلال محسوب می کند که سرطان زا به حساب می آید. قرار گرفتن طولانی مدت در معرض این ماده، باعث سردرد، سرگیجه، خواب آلودگی و تحریک چشم، بینی، گلو، پوست و ریه ها در افراد می شود. دانشمندان با انجام آزمایش روی موش آزمایشگاهی، شاهد آسیب به کبد و کلیه ها، و نیز تومورهای حیوانی بودند.

“طبیعی” به معنای غیر سمی نیست

اگر چه مواد تشکیل دهنده گیاهی از مواد پتروشیمی استفاده نمی کنند، بعضی از آنها می توانند واکنش های آلرژیک ایجاد کنند. برخی از مواد شیمیایی استفاده شده در خطوط تولید “سبز” به طور کامل مورد آزمایش قرار نگرفته و امتیاز پائینی به خود اختصاص می دهند چرا که داده هایی در مورد ایمن بودن آنها در دست نیست.

جایگزین های ایمن تر کدامند؟

بیایید ببینیم کدام مواد شوینده را می توان جایگزین مواد شوینده مضر کرد:

صابون های آجیلی یا بندق

من دوست دارم تا آنجا که ممکن است نزدیک به طبیعت زندگی کنم و این صابون های آجیلی که از میوه یک درخت بطور طبیعی تهیه می شوند این گزینه را ارائه می دهند. این توت های هیمالیا، صابون های طبیعی در خود جای داده اند که پاک کننده های خوبی هستند. مزایای این ماده شوینده عبارتند از: کاملا طبیعی و غیر سمی هستند، می توان تا 7 بار از آنها استفاده کرد، می توانید در سفر هم با خود ببرید.

مواد شوینده

سخن آخر

ما در این مطلب از مجله اینترنتی پروماگ سعی کردیم مضرات استفاده از برخی مواد شوینده را به شما بگوئیم تا با آگاهی کامل ماده شوینده مصرفی خود را انتخاب کنید. بهترین جایگزین ها علیرغم سختی استفاده از آنها، همین صابون های آجیلی می توانند باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا