دانلود جدیدترین فیلم های ایرانی و خارجی

تناسب اندامسلامت

مگافرمر چیست و چگونه می توانید از آن برای داشتن اندام زیبا استفاده کنید

مگافرمر در یک نگاه : شما با یک جلسه انجام تمرینات مگافرمر می توانید به مقدار زیادی کالری بسوزانید در حالی که در این تمرینات ضربان قلب شما افزایش می یابد عضلات شما نیز بشدت بکار گرفته می شوند، در همان جلسه اول متوجه خواهید شد که مگافرمر چقدر باعث تحرک عضلات بدن شما می شود. بازیگران و اشخاص معروفی چون مگان مارکل، جنیفر آنیستون، کریسی تیگن و میشل اوباما پس از اولین جلسه تمرینات مگافرمر اظهار داشتند که برای اولین بار است چنین تحرک قدرتی را در تمام عضلات بدن خود تجربه می کنند.

مگافرمر یکی از ورزش های تناسب اندام است که در سال 2019 طرفداران بیشماری پیدا کرده است، طبق آمار رشد تمایل به انجام تمرینات این ورزش و محبوبیت آن در سال 2019 نسبت به سال 2018 حدود 40 درصد بوده است و هم اینک ده ها میلیون نفر در حدود یک میلیون کلاس در سراسر جهان برای داشتن تناسب اندام تمرینات ورزش مگافرمر را انجام می دهند.

پیش بینی می شود طرفداران این ورزش در سال 2020 بشدت افزایش یابند، پیشنهاد می کنیم شما هم برای اطلاع کامل از مزایای تمرینات مگافرمر این مطلب از مجله پروماگ را تا انتها مطالعه نمایید.

نوشته های مشابه

مگافرمر چیست ؟

خب برای توضیح دقیق مگافرم کمی به عقب بر می گردیم یک دستگاه ورزشی توسط شخصی به نام Sebastien Lagree بمنظور انجام تمرینات استقامتی و افزایش تحرک تمام عضلات بدن به سبک لاگری ساخته شده است که هم اکنون به اسم مگافرمر در بسیاری از سالن های بدنسازی از آن استفاده می شود. این دستگاه بعنوان یک جایگزین برای تمرینات استقامتی اینتروال است. (اینتروال یک ورزش هوازی برای سوزاندن چربی های بدن است که بصورت متناوب انجام می شوند)

دستگاه مگافرمر

دستگاه مگافرمر حدود 3 متر طول و 1.2 متر عرض دارد و دارای یک صفحه فنری لغزان است که می تواند بین ابتدا و انتهای دستگاه حرکت کند، ورزشکار با استفاده از حفره ها و کش های متصل به بازوهای تعبیه شد در دو سر دستگاه و به کمک وزن خود برای به حرکت در آوردن صفحه باید حرکات استقامتی متعددی انجام دهد، مقاومت ایجاد شده توسط صفحه فنری لغزان باعث می شود که به مفاصل و کمر ورزشکار آسیبی وارد نشود. 

علاوه بر صفحه اصلی دستگاه مگافرمر دارای بازوها و طناب کش های متعددی است که ورزشکار می تواند از طریق آنها انواع حالت های تمرینی را متناسب با فیزیک بدن و نقاط مورد نظر خود برای چربی سوزی انجام دهد. لاگری مخترع دستگاه می گوید :

ورزشکاران در حالات بدنی متفاوتی مانند اسکات، پلانک، کرانچ، لانگ و بسیاری دیگر روی صفحه قرار می گیرند و برای حفظ تعادل و غلبه بر مقاومت صفحه باید از 600 عضله خود استفاده کنند.  

جنی برایان یکی از مربیان معتبر تناسب اندام در مورد دستگاه مگافرمر می گوید :

نکته جالب در مورد این دستگاه اینست که اکثر حرکات قابل انجام روی این دستگاه بصورت ترکیبی هستند که باید برای انجام آنها از تمام عضلات بدن استفاده کرد، مانند تمرینات پا که برای انجام آنها عضلات بازوها و شکم نیز درگیر می شوند و یا اگر روی تمرینات پهلوها کار می شود عضلات سینه، بازوها و شانه های ورزشکار نیز درگیر است. 

تفاوت مگافرمر و پیلاتس چیست ؟

بسیاری فکر می کنند که مگافرمر سبکی از پیلاتس است ولی در واقع اینگونه نیست دستگاه مگافرمر یک سیستم کاملاً مجزا دارد و با دستگاه Pilates Reformer متفاوت است، بگفته ی هد دوراک مالک پیلاتس دستگاه مگافرمر در مقایسه با دستگاه پیلاتس بسیار کارآمدتر و آسیب های احتمالی آن به مفاصل بسیار کمتر است.

طول و عرض دستگاه بسیار بیشتر از دستگاه پیلاتس است و این باعث افزایش میزان حرکت بدن ورزشکار می شود. علاوه بر این، قابلیت تنظیم ستون های نگهدارنده برای تمرینات مختلف و اصلاحات بر روی Megaformer یک امتیاز است. دوراک که از دستگاه مگافرمر در باشگاه های خود استفاده می کند، می گوید علاوه بر این دستگیره های کوتاه تر در قسمت عقب باعث تطبیق پذیری بیشتر حرکت می شود.

مگافرمر

چگونگی برگزاری کلاس های مگافرمر

خب بعد از اینکه با دستگاه مگافرمر آشنا شدید نوبت می رسد به چگونگی برگزاری کلاس ها بگفته لاگری “اگر شما برای انجام تمرینات استقامتی و پرفشار آمادگی دارید در کلاس های مگافرمر شرکت کنید در غیراینصورت ممکن است برای شما انجام تمرینات سخت باشد.”

هر جلسه حدود 45 تا 55 دقیقه خواهد بود که در آن تمرینات یکسانی برای تمام ورزشکاران در نظر گرفته شده است. شروع تمرینات روی عضلات پایین تنه است و قبل از اینکه انرژی ورزشکار تخلیه شود و خستگی شدید او را فرابگیرد تمرینات به درگیر کردن گروه عضلات بعدی تغییر پیدا می کنند و این روند تا آنجا ادامه پیدا می کند که تمام عضلات بدن درگیر شوند سپس تمرینات تا پایان کلاس بگونه ای اجرا می شوند که تمام عضلات اصلی بدن درگیر باشند.

در مگافرمر بدلیل اینکه حرکات بصورت استقامتی انجام می شوند سرعت حرکات کند است و هر حرکت در چهار شمارش شروع و خاتمه می یابد. دوراک می گوید وقتی عضلات به آهستگی حرکات استقامتی انجام می دهند تنش روی آنها ثابت می ماند و این باعث ایجاد انرژی بیشتر در بافت های عضلات می شود که نتیجه ی آن سوختن چربی بیشتر در عضلات است.

از سوی دیگر باتوجه به اینکه حرکات نیازمند حفظ تعادل هستند باعث می شوند مغز ورزشکار نیز روی حرکات متمرکز شود که این باعث افزایش قدرت تمرکز نیز خواهد شد.

حرکات متداول در Megaformer

1- Wheelbarrow : که در آن ورزشکار روی زانو های خود روی صفحه لغزان می نشیند و با دست های خود دسته های جلوی دستگاه را می گیرد و با استفاده از قدرت بازوها و ران ها صفحه را به جلو می کشد و دوباره به عقب بر می گرداند.

2- Escalator Lunge : که در آن ورزشکار یک پای خود را روی صفحه لغزان قرار می دهد و پای دیگران خود را روی صفحه ثابت می گذارد و پای خود را بمنظور به حرکت در آوردن صفحه به سمت بدن می کشد.

3- French Twist : طراحی شده برای تقویت عضلات ستون فقرات و بازوها

4- Super Lunge : حرکتی برای تقویت عضلات پشت ران، بازوها و شکم

نمونه ویدیو انجام تمرینات مگافرمر

 

این مطالب را هم مطالعه کنید :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا