دانلود جدیدترین فیلم های ایرانی و خارجی

گل و گیاه

هورتانسیا یا ادریسی – روش پرورش، نگهداری و تکثیر گیاه ادریسی

هورتانسیا گیاهی با گل های بزرگ پُر و زیبا یکی از مقاومترین گیاهان زینتی باغچه ای است. خانم های علاقمند به پرورش گل می توانند به راحتی گیاه ادریسی رو پرورش دهند. هورتانسیا تقریباً با هر نوع خاکی سازگار است و شکوفا می شود گل های آبی روشن، صورتی، سفید یخی، بنفش و قرمز می توان گفت هورتانسیا همیشه روی گل است و زیبایی برگ های سبز و گلها به چشم می خورند.

هورتانسیا گیاهی مناسب برای اطراف باغ ها که بصورت گروهی کاشته می شوند. این گیاه دارای گونه های متفاوتی است که هر ساله توسط تولیدکنندگان با رنگ گل های متفاوتی نیز ارائه می شود! ادریسی با شکل گلهای خاص و بزرگ خود طراوت و زیبایی خاصی را به باغ شما هدیه می دهد.

در این مقاله از مجله آنلاین پروماگ قصد داریم نحوه نگهداری و تکثیر هورتانسیا را با شما در میان بگذاریم پس تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

گل هورتانسیا

نکته قابل توجه در مورد گیاه ادریسی این است که می توان رنگ گل ها را با تغییر Ph خاک متفاوت کرد. ادریسی در  خاک اسیدی گل های آبی بیشتری می دهد. صورتی و قرمز در خاک های قلیایی یا خنثی ظاهر می شوند. در پست آینده در خصوص این مورد بیشتر صحبت خواهیم کرد.

کاشت گیاه هورتانسیا

 • اکثر گیاهان ادریسی در خاک های غنی، متخلخل، تا حدودی مرطوب رشد خوبی دارند. افزودن کمپوست برای تقویت خاک گزینه بسیار خوبی است.
 •  هورتانسیا در اول صبح نور کامل خورشید را لازم دارد و بعد از ظهر با یک سایه ملایم سازگاری خوبی دارد با این حال رشد و شکوفایی آن در نور زیاد به مراتب بیشتر از سایه است.
 •  رشد گیاه در بهار بیشتر از سایر فصل های سال است.
 •  یک چاله به عمق ریشه گیاه و با عرض 2 تا 3 برابر عمق در باغچه ایجاد کنید و ریشه گیاه را در مرکز آن قرار دهید سپس اطراف آن را تا نیمه با خاک غنی پر کنید. حالا آبیاری را انجام دهید به مقداری که خاک جدید کاملاً خیس شود و پس از اینکه آب محو شد باقیمانده چاله را مجدداً با خاک غنی بطور کامل پر کنید و دوباره آبیاری را بطور کامل انجام دهید.
 •  گیاهان ادریسی را با فاصله حدود 90 سانتیمتر از یکدیگر بکارید.

تکثیر گیاه هورتانسیا

هورتانسیا براحتی از طریق قلمه تکثیر می شود. قلمه ها به راحتی ریشه دار می شوند روش انجام تکثیر از طریق قلمه در زیر توضیح داده شده است :

 1. در یک گیاه ادریسی یک شاخه جوان که گل نداده را پیدا کنید شاخه های جوان معمولاً رنگ روشنتری دارند و زیاد چوبی و سخت نیستند.
 2. از نوک شاخه مقدار 10 تا 12 سانت پایین تر یک برش افقی بزنید و اطمینان حاصل کنید که در شاخه برش داده شده 3 تا 4 جفت برگ وجود داشته باشد.
 3.  پایین ترین جفت برگ نزدیک برش را از ساقه جدا کنید ریشه ها از محل گره این برگها راحتر رشد می کنند، اگر ساقه شما اجازه می دهد که یک جفت برگ دیگر نیز از آن حذف کنید و تعداد گره ها را چهار عدد کنید ولی حداقل دوگره در انتهای ساقه لازم است.
 4. اگر برگ های باقیمانده بزرگ هستند آنها را بصورت برش عرضی نصف کنید و نیمی از آنها را حذف نمایید. این باعث می شود تا شما بتوانید براحتی ساقه خود را برای حفظ رطوب کاور کنید.
 5.  اگر هورمون ریشه زایی دارید حتماً انتهای ساقه را به آن آغشته کنید تا هم از پوسیدگی آن جلوگیری کنید هم فرایند ریشه زایی را تسریع نمائید.
 6. یک گلدان کوچک را آماده کنید و آن را با مخلوط خاک مناسب و مرطوب پر کنید. ساقه آماده شده را در خاک بکارید و آن را تا اولین جفت برگ باقیمانده در خاک فروکنید مقداری آب به خاک بدهید تا هوای اطراف ساقه خارج شود و خاک بطور کامل آن را احاطه کند.
 7. کل گلدان و ساقه را براحتی با یک کیسه پلاستیکی کاور کنید. اطمینان حاصل کنید که کیسه به برگها و ساقه نچسبیده باشد در غیر اینصورت ممکن است پوسیدگی در گیاه شما ایجاد شود.
 8. گلدان کاور شده را در مکان گرم که از نور مستقیم خورشید و باد دورباشد نگهداری کنید.
 9. هر چند روز یکبار گلدان خود را بررسی کنید از نظر پوسیدگی برگها را بررسی کنید و در صورتی که سطح خاک خشک شده با اسپری سطح خاک را خیس کنید و مجدداً کاور را جای خود بگذارید.
 10. بعد از چند هفته اگر همه کارها درست انجام شده باشد ساقه باید ریشه زایی کند برای اینکه متوجه شوید ریشه رشد کرده یا خیر ساقه را بعد از سه هفته به آرامی رو به بالا بکشید اگر احساس کنید که در جای خود سفت و محکم است پس ریشه ها شکل گرفته اند.

نگهداری از گیاه هورتانسیا

 • در سال اول و دوم کاشت گیاه ادریسی باید بطور منظم آبیاری شود هیچ گاه خاک اطراف گیاه نباید خشک شود در صورت کم آبی برگ های هورتانسیا شروع به ریختن می کنند.
 •  اگر خاک شما غنی باشد نیاز به کود ندارد. اگر خاک گیاه از نوع سبک و یا ماسه ای بهتر است در فصل های زمستان و بهار گیاه را با کود مناسب تغذیه کنید اگر تغذیه گیاه مناسب باشد شکوفایی خوبی خواهد داشت.
 •  در پاییز جهت جلوگیری از یخزدگی ریشه ها سعی کنید کنار گیاه را با حداقل 30 سانت ارتفاع با برگ خشک و برگهای سوزنی کاج پوشش دهید اگر در محل گیاه یخزدگی وجود دارد سعی کنید کل گیاه را در پوشش قرار دهید تا از یخزدگی آن جلوگیری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا