دانلود جدیدترین فیلم های ایرانی و خارجی

آموزشایده های شغلیراهنمای خود اشتغالیراهنمای شغلیزندگیتو بسازنکات وبلاگ نویسی

5 کاری که انجام آنها باعث شکست کسب و کار آنلاین می شود

اینترنت بهترین مکان برای ثروتمند شدن (بخش دوم)
کسب و کار موفق نتیجه انجام دادن و ندادن چند کار است که کارآفرینان موفق بخوبی آنها را تشخیص داده اند.

شکست در هر کاری بسیار تلخ و آزاردهنده است. بسیاری از انواع کسب و کارهای آنلاین یا در شروع کار با شکست مواجه شده اند یا در نیمه ی راه ، اما هر شکستی در هر کاری دلایل خاصی دارد که بایستی با دقت مورد بررسی قرار گیرند تا در صورت امکان کسب و کار  شکست خورده احیاء شود و یا در صورت عدم امکان احیاء در شروع کسب و کار آتی از وقوع آنها جلوگیری شود.

قبول یک شکست در هر کاری و برگشت به نقطه اول باعث از بین رفتن انگیزه می شود قطعاً هر انسانی که کسب و کاری را آغاز می کند خارج از بحث شور و شوق و علاقه بحث کسب درآمد خوب و منفعت مالی مهمترین پارامتر انتخاب و تلاش در آن کسب و کار است. و در واقع کسب و کار موفق بایستی درآمد مالی خوبی داشته باشد.

اگر می خواهید در سیستم های کسب و کار نوین موفق شوید و به آزادی و استقلال مالی برسید بایستی یک کسب و کار آنلاین راه اندازی کنید. باید آنقدر تلاش کنید تا کسب و کار خود را برند کنید. تا در این عرصه موفق شوید.

صادقانه اگر به دنبال وقت مناسب برای راه اندازی کسب و کار آنلاین خود می گردید هیچگاه آن را پیدا نخواهید کرد زیرا دنیایی کسب و کار الکترونیک و ساخت کسب و کار جدید هر روز در حال رشد و تغییر است.

پس هم اینک دست بکار شوید و شروع کنید. دنیایی کسب و کار اینترنتی آغوش خود را برای کارآفرینان شجاع و فعال بازکرده تا میلیاردها تومان ثروت را به سمت آنها روانه کند.

و این بسیار هیجان انگیز است !!!

اما در این راه احتمال شکست هم موجود دارد و باید واقع بین بود!!!

اما برای جلوگیری از شکست کسب و کار آنلاین چه باید کرد ؟

پنج کاری که در صورت انجام آنها کسب و کار اینترنتی شما محکوم به شکست خواهد شد :

1# نداشتن استراتژی و مدل کسب و کار منسجم (هیولای استراتژی)

هر هفته تاکتیک ها، استراتژی ها و مدل کسب و کار های جدید توسط اشخاص مختلف ارائه می شوند. آنها نتایجی وسوسه انگیزی را ارائه می کنند که به سادگی نمی توان از کنار آنها گذشت بعضی از آنها مدعی هستند که با استراتژی آنها می توان ترافیک ، اعضاء خبرنامه و حتی سود یک سایت را ده برابر کرد و اینها برای کارآفرین بسیار جذاب هستند.

اما اینها واقعاً به نفع کارآفرین و کسب و کار او هستند یا به ضرر او !!

در اینجا چند مورد که هر روز یا هر هفته به شما پیشنهاد می شود را بیان می کنم :

 • صد هزار دنبال کننده در اینستاگرام
 • صد هزار ایمیل تبلیغاتی در فیسبوک
 • 6 دوره آموزش آنلاین رایگان که کسب و کار شما را دگرگون می کند
 • به یک نویسنده وبلاگ محبوب تبدیل شوید

از این دست پیشنهادات که هیچگاه به پایان نخواهد رسید…. و مدام دیگران برای شما استراتژی ، تاکتیک و مدل کسب و کار پیشنهاد می دهند.

 نتیجه آن می شود که کارآفرین تصمیم می گیرد کمی از هر کدام از این پیشنهادات را امتحان کند و اینجاست که او درگیر پراکندگی می شود و استراتژی و مدل کسب و کار دیگران را که به او پیشنهاد شده می گیرد و کورکورانه آنها را با هم ترکیب می کند تا شاید موفق شود !!! و از استراتژی اصلی و اولیه خود غافل می شود.

حالا او با این کارهایش یک هیولای خرابکار برای کسب و کارش بوجود آورده این هیولا می تواند زمان ، سرمایه و کسب و کار او را نابود کند.

من اسم این هیولا را (هیولای استراتژی) می گذارم.

 در اینجا چند مثال از این جانور قدرتمند برای شما می آورم :

 •  در حال افزایش لیست ایمیل و اعضاء خبرنامه سایت خود هستید و همزمان تصمیم می گیرید که یک تبلیغ در تلگرام بدهید و به موازات آن تبلیغ اینستاگرام را هم برای نتیجه بهتر می دهید و چند تاکتیک بازاریابی را همزمان با هم ترکیب می کنید تا شاید موفق شوید !!!
 •  همانطور که بر روی محتوای وبلاگ و یا سایت خود کار می کنید تصمیم می گیرید کمی از همه چیز را امتحان کنید : استفاده از تبلیغ در رسانه های اجتماعی ، خرید ایمیل برای ارسال خبرنامه و استفاده از چند تاکتیک سئوی مخرب.
 •  در حال توسعه وبلاگ و سایت آموزشی خود هستید که به یکباره تصمیم می گیرید از پینترس و یا از طریق وبینار آموزشی و یا ایجاد نظر سنجی مخاطبان خود را افزایش دهید.

 بخش نهفته این کارهای دیوانه کننده اینست که شما در تمام مدت کارتان در حال ترکیب آنها هستید و تلاش می کنید از طریق آنها مخاطب و یا ترافیک خود را افزایش دهید و بعضی از آنها جواب هم می دهند.

  
اما دو مشکل اساسی وجود دارد :
 
 1. استراتژیی موثر یک روش مشخص برای یک دلیل خاص است. شما معمولاً نمی توانید مراحل کلیدی آن را تغییر دهید و یا حذف کنید بدون اینکه استراتژی شما تغییر نکند. (در غیر اینصورت ، این یک استراتژی نیست فقط مجموعه ای از ایده هاست) تغییر استراتژی و مدل کسب و کار اصلی = شکست کسب و کار آنلاین.
 2. کارشناسان حرفه ای مخالف ترکیب کردن استراتژی ها و ایده های مختلف هستند. آنها می گویند در ابتدا بایستی یک استراتژی خاص و مشخص برای کسب و کار تعیین شود سپس در مسیر آن حرکت کرد تا منجر به موفقیت شود. در طول این مسیر بایستی از پراکندگی و ترکیب استراتژی ها پرهیز کرد. اگر در مسیر استراتژی تهیه شده حرکت کنید روند رو به افزایش فوق العاده بالا و پایداری خواهید داشت. در غیر اینصورت شکست خواهید خورد.     

مقاومت کردن در برابر پیشنهادات وسوسه کننده و ماندن در مسیر استراتژی و مدل کسب و کار اولیه مانند ماندن در مسیر صف یک بوفه است که رو به جلو حرکت می کند و در نهایت شما را به خوارکی و غذاهای خوشمزه می رساند.

“ممکن است در این اینجا بگویید که این کسب و کار من است و هر کار که بخواهم انجام می دهم!!!”

 شما حق دارید.

 اما اگر آنچه از کسب و کار خود و مدل آن انتظار دارید موفقیت و رشد است. پس به استراتژی و مدل اولیه آن پایبند باشید و در مسیر آن حرکت کنید تا موفق شوید.

 می دانم که قبول آن آسان نیست ولی درست است.

بنابراین از یک مربی و کارشناس مدل کسب و کار و استراتژی بخواهید برای شما یک استراتژی و مدل مناسب بر اساس نوع کسب و کارتان تهیه کند و خود را به آن بسپارید تا موفق شوید.

2# اصرار بر انجام همه ی کارها توسط خودتان.

 می خواهیم همه کارها را خودمان انجام دهیم. ماشین تان نیاز به سرویس و تعمیر دوره ای دارد تصمیم می گیرید که یک دوره آموزش مکانیکی ببینید و خودتان کارها را انجام دهید.

البته امیدوارم که شما از این دست آدم ها نباشید.

 اما این یک رویکرد برای بسیاری از کارآفرینان در حوزه کسب و کار جدید در ایران است که می خواهند تمام کارها را خودشان انجام دهند.

هنگامی که کسب و کار ما نیاز به یک متخصص در زمینه یک مهارت خاص دارد خودمان دست بکار می شویم و ساعت ها وقت صرف خواندن مطالب اینترنتی و یا ده ها هزار تومان صرف خرید کتاب می کنیم و خودمان را در آنها غوطه ور می کنیم.

 اما این یک روش درست نیست !!!

 شما نمی توانید همه کارها را خودتان انجام دهید و انتظار داشته باشید که غرق نشوید.

 هر نوع مشکلی در کسب و کارتان به سادگی توسط خودتان قابل رفع نیست.

 آیا شما در حال حاضر قادرید این اشتباهات را در کسب و کار خودتان شناسایی کنید :

 • ماها وقت خود را صرف یادگیری و فرا گرفتن آموزش چگونگی سفارشی سازی یک قالب سایت و یا یک پلاگین می کنید تا بتوانید یک قالب آماده و یا پلاگین بسیار پیچیده را به جای استفاده از یک قالب کاربر پسند بسیار سبک و استاندارد در سایتتان داشته باشید.
 •  شما نیاز به تهیه یک بنر تبلیغاتی دارید. وقت خود و هزینه زیادی را صرف یادگیری نرم افزارهای گرافیکی می کنید در حالی که می توانید با کمترین هزینه و در کوتاه ترین زمان ممکن یک بنر تبلیغاتی با کیفیت از یک متخصص اینکار تحویل بگیرید.
 •  می خواهید رتبه بهتری در سرچ گوگل داشته باشید مغز خود را درگیر یادگیری تکنیک های پیچیده سئو می کنید در حالی که می توانید این کار را به یک متخصص این حوزه بسپارید.
 •  به جای استفاده از سیستم های ارسال ایمیل انبوه شخصاً تلاش می کنید که ایمیل هایتان را برای مشتریان و یا بازار هدف خود ارسال کنید.
 و این لیست همچنان ادامه می یابد …

سه دلیل مشترک وجود دارد که باعث می شود بخواهید تمام کارها را خودتان انجام دهید:
 1.  کنترل داشتن بر روی تمام کارها
 2. صرفه جوئی در بودجه
 3. نگرانی از به تعویق افتادن کارها

 در ابتدا ممکن است به نظر برسد که یک کارآفرین جدید باید تمام مهارت های لازم را بداند. اما به خاطر داشته باشید شما یک انسان هستید و اگر می خواهید موفق شوید نمی توانید همزمان مدیرعامل ، مدیر بازاریابی ، تولید کننده محتوا و ارائه کننده خدمات به مشتری را بعهده بگیرید.

اگر فکر می کنید که نمی توانید تقسیم کار کنید و پاره ای از امور کسب و کارتان را به متخصص آن واگذار کنید پس باید منتظر شکست کسب و کارتان باشید.

بنابراین دفعه بعد که وسوسه می شوید برای انجام کار مورد نیازتان با صرف هزینه و وقت در یک دوره آموزشی شرکت کنید از خود بپرسید که آیا می توانید با پول آن دوره آموزشی کار مورد نیاز را به متخصص آن واگذار کنید و وقت ذخیره شده را صرف توسعه و رشد کسب و کارتان کنید .

3# همه چیز را بر اساس عواطف ، سلایق و علایق خود انتخاب می کنید.

یک سوال سریع : چه کسی باید بر روی وبلاگ و یا کسب و کار آنلاین شما تمرکز کند : شما یا مخاطب تان ؟

 پاسخ احتمالی شما ” مخاطب  “

 منظورم این است که اکثر وبلاگ نویسان گاهاً برای خود می نویسند و نه برای مخاطب. نکته جالب اینست که آنها وقتی زمان مناسب برای توسعه وبلاگ ، تولید محتوا و یا طراحی پیدا می کنند شروع به نوشتن ترجیحات و عواطف شخصی می نمایند و خود را در مرکز توجه قرار می دهند نه مخاطبشان را !!!

وقتی بعنوان یک غریبه با آنها صحبت می کنید متوجه می شوید که همه چیز را براساس سلیقه و نظرات خود انتخاب کرده اند : نام برند ، طرح لوگو و نام سایتشان را بدون توجه به اینکه مخاطب شان چه چیزی را می پسندد و به آن رغبت دارد.

منظور من :

آنها می دانید که باید برای رونق کسب و کارشان بر روی مخاطبان متمرکز شوند وتمام وقت این را می شنوند. ولی در عمل کاری متفاوت انجام می دهند.

اما چرا اینگونه است ؟

خوب ، ساختن یک کسب و کار جدید یک فرآیند سخت و خسته کننده است و مخاطب بسیاری از زحمات و تلاش مالک کسب و کار را که پشت پرده اتفاق می افتد را نمی بیند و در ثانی آن کسب و کار خودش است و مختار است هرگونه که دوست دارد عمل کند. 

آیا این دلایل برای اهمیت ندادن به مخاطب به اندازه کافی قانع کننده هستند!!!؟؟؟

اگر شما یک نگاه به سایتتان بیندازید بازتابی از خودتان را در آن می بینید. ممکن است بعضی از دوستان و یا اعضاء خانواده به شما بگویند این کاملاً خودت هستی.

 مشکل اینست که هیچ کدام از این ها مهم نیستند.

مهم انتظارات مخاطبان از سایت شما و محتوای آن است. حتی مهم تر از آن اینکه مخاطبان باید محتوا و خدمت مورد نیاز خود را ببینند نه بازتاب شما را.

برای حل این مشکل اولین قدم این است که شما فکر کردن در مورد کسب و کار آنلاین تان بعنوان یک پروژه شخصی را از سر بیرون کنید. 

(سایت کسب و کار شما آلبوم تصاویر و دفتر یاداشت شخصی شما نیست)

در عوض به این فکر کنید که این کسب و کار برای مخاطبان خاص طراحی شده و قرار است احتیاجات آنها را برآورده کند.

این چیزی است که مخاطب انتظار دارد و می خواهد.

** نکته :

اشتباه نکنید من به شدت شما را تشویق می کنم که پیچیدگی شخصی خود را در تولید محتوا و طراحی اعمال کنید. اما همزمان به مخاطب هم فکر کنید و انتظارات و خواسته های آن را در تولید محتوا و طراحی سایت خود مدنظر قرار دهید. اگر نتوانید این کار را انجام دهید شکست کسب و کار آنلاین شما حتمی است.

اگر در انتخاب قالب مناسب برای سایت تان مشکل دارید بهتر است از یک قالب که قبلاً مورد استفاده قرار گرفته و مخاطبان با آن راحت هستند استفاده کنید و در صورت امکان از یک طراح سایت نیز مشاوره بگیرید. اگر بین چند قالب مردد هستید حتماً از مخاطبان خود بخواهید در نظر سنجی انتخاب قالب با شما همکاری کنند. این موضوع باعث می شود تا اطمینان مخاطب به شما و کسب و کارتان نیز بیشتر شود.

تولید محتوا :

 • در مورد محتوای مورد نظر خود از طریق وبلاگ ها ، انجمن ها و شبکه های اجتماعی تحقیق کنید و سعی کنید از منابع معتبر استفاده کنید.
 • موضوعات مورد علاقه مخاطبین خود را انتخاب کنید . ( نه فقط آنچه که برای شما جذاب است)
 • با خوانندگان خود ارتباط برقرار کنید و سعی کنید نظرات آنها را بگیرید و در بهبود محتوای خود از نظرات دریافت شده استفاده کنید. 

همیشه مخاطبین خود را با احترام به انتظارات و خواسته هایشان حفظ کنید. سعی نکنید نظرات ، سلایق و علایق خود را به آنها تحمیل کنید. مخاطبین شما به شما اهمیت نمی دهند آنها فقط به دنبال این هستند که ببینند شما چه کاری می توانید برای آنها انجام دهید.

4# الگو برداری از یک کسب و کار موفق (کپی کاری).

شما هوشمند هستید شما می دانید که سریعترین راه برای ساختن یک کسب و کار آنلاین سودآور این است که به بازار ثروتمند یک کسب و کار موفق موجود ورود کنید. بهترین نشانه از یک بازار سالم ، رشد کسب و کارهای دیگر در آن بازار است.

احتمالاً بعضی از این کسب و کارها مدل کسب و کارشان مشابه شما باشد و بعنوان یک وبلاگ و یا وب سایت با جلب انبوهی از طرفداران و بازدیدکنندگان یک امپراتوری آنلاین به راه انداخته اند و محصولات چند میلیون تومانی به فروش می رسانند.

می خواهم در مورد یک بازار اثبات شده صحبت کنم :

الگوبرداری از یک کسب و کار موفق بطور طبیعی باعث رسیدن به موفقیت می شود اما خطراتی در کپی برداری بسیار مشابه از مدل های کسب و کار مرجع وجود دارد. بارزترین آن این است که آنقدر مدل  کسب و کار مشابه پیاده سازی می شود که دیگر نمی تواند افتراقی بین خود و کسب و کار مرجع ارائه دهد در این حالت مخاطبان ترجیح می دهند با همان اولی ادامه فعالیت بدهند. در نتیجه کسب و کار الگو برداری شده با شکست مواجه می شود.

 به عبارت ساده تر چرا مخاطبین باید کار تقلیدی را انتخاب کنند در حالی که اصل آن در دسترس است ؟

بنابراین اگر می خواهید از یک مدل کسب و کار موفق الگو برداری کنید باید در آن خدمتی جدید و یا محتوای جدیدی ارائه دهید. تا بتوانید مخاطب جذب کنید و هرگز فراموش نکنید که شما نیاز به یک تمایز قوی دارید چیزی که شما ، محصول و خدمتتان را متمایز می کند .

به عبارت دیگر شما نیاز به یک پاسخ قوی برای این سوال دارید :

چرا  مردم باید وبلاگ من را مطالعه کنند و یا محصول من را خریداری کنند در حالی که مشابه آن قبلاً تاسیس شده و وجود دارد ؟

اما چگونه می توان اینکار را انجام داد ؟

امکانات متعددی وجود دارد ولی چند روش برجسته سازی در دریایی تشابه را بیان می کنم  :

 1. نگرش قوی داشته باشید، برای کارتان مبارزه کنید و سعی کنید خودتان برای آن ارزش سازی کنید.
 2. قالب ها را تغییر دهید اگر وبلاگی که از آن الگو برداری می کنید مطالب بلندی دارد و معمولاً بعضی مخاطبان حوصله خواندن آنها را ندارند. شما این مطالب را به فایل صوتی تبدیل کنید و در وبلاگ تان قرار دهید.
 3. احیای یک روش کلاسیک و خسته کننده و ارتقاء آن و یا طراحی مجدد آن خدمت و کسب و کار کلاسیک و تبدیل آن به یک کسب و کار مدرن و به روز.

بار دیگر قهرمانان موفق خود را برانداز کنید و ببینید که چگونه موفق شده اند و از خود بپرسید که آیا می خواهید یک کارآفرین الگو بردار باشید یا یک کارآفرین خود ساخته و خلاق ؟

5# عدم فداکاری و کنار گذاشتن بعضی از کارهای غیر ضروری.

همه ی ما تبلیغات فروش دوره های آنلاین و یا ایمیل های تبلیغاتی مربوطه را مشاهده کرده ایم ضمانت برگشت پول در صورت عدم رضایت از دوره آموزشی.

” هر دوره آموزشی بایستی در عمل بکار گرفته شود. اگر صادقانه مایل به تلاش نیستید پس آن دوره آموزشی بدرد شما نمی خورد”

پس قبل از خرید ببینید تا چه اندازه جدی هستید تا بعد از خرید به دنبال گرفتن ضمانت برگشت نباشید.

همیشه افکار ما اینگونه است که به خود می گوییم من آن دوره آموزشی را خریداری می کنم و تمام مطالب آن را فرا می گیرم و از آن در کسب و کارم استفاده می کنم و سریعاً بدنبال خریدن آن دوره آموزشی می رویم.

اما بعد چه می شود ….؟؟!!

هیچکس معنی واقعی “چگونه در عمل آن را بکار بگیریم” را به شما نمی گوید خوب من معنی واقعی آن را بیان می کنم :

شما باید فداکاری کنید.

ساختن یک کسب و کار زمان ، پول و انرژی نیاز دارد. اگر جدی هستید پس باید چیزی را فدا کنید. وقت گذاشتن بر روی کسب و کار در اوقات فراغت کاری از پیش نمی برد.

هیچ صاحب کسب و کاری بدون فداکاری به موفقیت نرسیده (حداقل در اول کار) .

فداکاری هایی که باید انجام دهید :

 1. کنار گذاشتن تلویزیون و دنبال کردن برنامه های آن
 2. کم کردن برخی از سرگرمی ها و در صورت امکان کنار گذاشتن آنها
 3. انجام کار تا پاسی از شب و تعطیلات آخر هفته
 4. کاهش رفتن به مهمانی و دعوت مهمان
 5. زمان خود را هدر ندهید و تا می توانید از زمان های خود برای کار بر روی کسب و کارتان استفاده کنید.

 لازم نیست فداکاری ها شما به یکباره و بی رحمانه اتفاق بیفتد شما می توانید بصورت تدریجی میزان آنها را کاهش دهید.

من از شما نمی خواهم که خانواده تان را رها کنید، زندگی خود را از بین ببرید، تمام تفریحات را کنار بگذارید ، و تبدیل به یک انسان مبهوت کسب و کار شوید.

در عین حال باید به آینده کسب و کارتان نگاه کنید و یک چشم انداز طولانی مدت برای آن ترسیم کنید و بر اساس آن زمان خود را برای انجام کارهای مورد نیاز برای رسیدن به آن چشم انداز تنظیم کنید.

پیشنهاد می کنیم یک لیست از کارهایی که در طول یک هفته انجام می دهید تهیه کنید و زمان هایی را که صرف آن می کنید را مشخص کنید حالا کارهایی را که می توانید *حذف کنید جدا کنید و زمان سایر کارها را در صورت امکان کاهش دهید و زمان ذخیره شده را برای کار بر روی کسب و کارتان اختصاص دهید.

*برای هر مورد از خود بپرسید این مهم تر است یا کسب و کارم اگر به این نتیجه رسیدید که کسب و کارتان مهمتر است پس آن کار را حذف کنید.

محل کار کردن بر روی کسب و کارتان را مشخص کنید یک اتاق با حداقل تجهیزات و بدور از هر گونه مزاحمتی عالی است.

من دقیقاً نمی توانم بگویم چه چیزهای دیگری را فدا کنید آن بستگی به زندگی شما دارد خودتان تصمیم بگیرید که با فدا کردن کدام کار می توانید روی کسب و کارتان بیشتر کار کنید پس آن را فدا کنید.

اما من می توانم به شما بگویم که بدون فداکاری، بدون تغییر اولویت های زندگی تان ، کسب و کار رویایی خود را هرگز نمی توانید ایجاد کنید.

شکست را متوقف کنید و خود را در مسیر موفقیت قرار دهید.

بدون شک شروع یک کسب و کار آنلاین خطرناک است.

 اما نگران نباشید با چشم باز حرکت کنید. با استفاده از درس های بالا اطمینان حاصل کنید که در مسیر درست قرار دارید.

 موارد گفته شده به تنهایی شما را در برابر شکست بیمه نمی کنند اما این موارد شایع ترین ها هستند پس آنها را جدی بگیرید. 

ریسک ها را بپذیرید و شروع کنید. باید در مسیر موفقیت قرار بگیرید تا آن را بدست آورید. مهم نیست اگر در طول این مسیر با شکست مواجه شدید. بلند شوید لباس خود را تمیز کنید و با چیزهای مفیدی که در طول مسیر یاد گرفته اید راند دیگری را شروع کنید. قطعاً در طول این مسیر آغوش موفقیت برای شما باز است.

آیا آماده هستی که جهش ایجاد کنی ؟؟!! 

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا