دانلود جدیدترین فیلم های ایرانی و خارجی

تکنولوژی

متاورس و ارتباط آن با شبکه های اجتماعی و ارزهای دیجیتال چیست ؟

متاورس کلمه ای که این‌ روزها کمتر کسی است آن را نشنیده باشد، اگر از اینستاگرام، فیسبوک و واتس استفاده می کنید و اخیراً آنها را بروز رسانی کرده باشید، در هنگام ورود به این اپلیکیشن ها دیگر کلمه From Facebook حذف شده و به جای آن کلمه متا را می بینید داستان چیست و چرا این تغییر نام ایجاد شده و قرار است متاورس چه اتفاقی در دنیا بوجود آورد، در ادامه این مقاله از پروماگ با ما همراه باشید تا با آینده و Metaverse آشنا شوید.

متاورس چیست ؟

متا + ورس مشتق شده از دو کلمه متا و یونیورس (Meta + Universe) که در آن متا به معنی ماوراطبیعی و یونیورس هم دنیا می باشد و این دو کلمه در هم ادغام شده و متاورس یعنی دنیایی ماوراطبیعی را بوجود آورده است. دنیایی که با اتکاء بر فناوری دیجیتال و بلاک چین قرار است بزودی به موازات دنیایی کنونی ایجاد شود و مردم بخشی از زندگی خود را در آن سپری کنند.

ایده متاورس ابتدا در بازی ها و فیلم های علمی تخیلی بوجود آمد و می توان گفت برای اولین بار در  سال 1992 توسط شخصی به نام نیل استفنسون در کتاب علمی تخیلی خود بکار برده شد، اما اخیراً توسط مارک زاکربرگ خالق فیسبوک بصورت جدی پیگیری شده است و شرکت متا نیز توسط وی ایجاد گردیده و شبکه های اجتماعی تحت مالکیت او بعنوان زیر مجموعه متا قرار گرفته اند، اینک فیسبوک ، اینستاگرام و واتساپ بعنوان بخشی از شبکه متاورس در حال تغییر هستند و در آینده‌ی نه چندان دور شما برای استفاده از آنها و سایر خدمات جدید باید وارد دنیایی متاورس شوید.

متاورس در واقع یک دنیایی مجازی، متشکل از واقعیت مجازی و واقعیت افزوده است که در آن اجسام ، انسان ها و فضا بصورت واقعیت مجازی اما قابل لمس و درک ایجاد می شوند، شما با استفاده از چند سخت افزار شامل یک عینک واقعیت مجازی و دو دستکش واقعیت مجازی وارد این دنیایی مهیج و مجازی خواهید شد و می توانید سایر انسان ها و اجسام را لمس و حس کنید و باهم ارتباط و تعامل برقرار کنید، شاید هم بتوانید افکار همدیگر را بخوانید … !!؟؟

متاورس و ارتباط آن با شبکه های اجتماعی و ارزهای دیجیتال

ارتباط متاورس و شبکه های اجتماعی ؟

از آنجا که شبکه فیسبوک ، اینستاگرام و واتساپ در حال حاضر زیر مجموعه متا هستند، احتمالاً در آینده ای نه چندان دور ارتباط بین کاربران آنها از طریق دنیایی متاورس برقرار شود، در این حالت تعامل بین کاربران به صورت سه بعدی و قابل لمس خواهد بود، البته نگرانی هایی هم در این خصوص وجود دارد منجمله حفظ اطلاعات شخصی که ممکن است در معرض سوء استفاده قرار بگیرند، اما به گفته کارشناسان استفاده از بلاک چین می تواند امنیت و حفظ اطلاعات درون این شبکه های اجتماعی را افزایش دهد و قابلیت های آنها از جمله امکان لمس و درک اشیاء که به مدد سخت افزارها فراهم می شود، باعث افزایش محبوبیت این شبکه های اجتماعی خواهد شد.

لازم بذکر است علاوه بر مارک زاکربرگ شرکت های بزرگ دیگر مانند مایکروسافت و سونی از این پروژه حمایت کرده اند و قرار است در کنسول های بازی خود از متاورس استفاده کنند.

متاورس و بازی های کامپیوتری

چندین سال است که بازی های کامپیوتری باتوجه به پیشرفت قطعات سخت افزاری از کیفیت و سرعت بسیار بالایی برخوردار شده اند، با ظهور کنسول‌های بازی مانند ایکس باکس و پلی استیشن این بازی ها وارد فاز جدید گردیده اند و با افزودن قابلیت های واقعیت مجازی شکل جدید به خود گرفته اند، اما حالا در دنیایی متاورس این بازی ها به کمک ارزهای دیجیتال و سیستم بلاک چین و NFT ها دارند وارد مرحله ای می شوند که همزمان با سرگرمی و بازی می توان از طریق آنها کسب درآمد کرد.

متاورس و بازی

فرض کنید شما در یک بازی یک کاراکتر را آنقدر قدرتمند و ماهر کرده اید که برای خود ارزشی پیدا کرده است. حالا شما به کمک بلاک چین و توکن های غیر مثلی (NFT) ها می تواند این کاراکتر را به نام خودتان ثبت کنید و آن را به خریداران از طریق ارز دیجیتال بفروشید جالب است نه …!! بازی اکسی اینفینیتی نمونه حال حاضر این بازی هاست که قرار است وارد پروژه متاورز شود.

ارزهای دیجیتال و ارتباط آنها با پروژه متاورز 

همه چیز در این پروژه برمیگردد به همین ارزهای دیجیتال، بلاک چین یک قابلیت خاص برنامه نویسی و ثبت اطلاعات است که با اتکا برآن رمز ارزها ایجاد شده اند، بیتکوین اولین رمز ارزی است که از بلاک چین استفاده کرده حالا این بلاکچین وارد عرصه های دیگر تکنولوژی و دیجیتال شده است، مانند قراردادهای هوشمند ، NFT ها و حالا هم دنیایی متاورس که قرار است هویت و اطلاعات کاربران در این سیستم بصورت غیرمتمرکز یا Decentralization ایجاد گردد، تا هم امنیت بالایی داشته باشد و هم غیر قابل دستکاری باشند.

در این پروژه قرار است از ارز دیجیتال در خرید فروش امکانات و خدمات دنیایی متاورز استفاده شود، برای مثال در یک بازی شما قادر خواهید بود از طریق ارز دیجیتال و قابلیت توکن های غیرمثلی کاراکترهایی مانند ماشین، شخصیت بازی و حتی زمین خریداری کنید و بعد از ارزشمند شدن آنها را بفروشید.

ارزهای دیجیتال حامی پروژه متاورس :

با توجه به قابلیت های متاورس تعدادی از ارزهای دیجیتال در این پروژه سرمایه گذاری کرده اند که در آیند رشد خوبی خواهند داشت و بمنظور خدمات پرداخت در این پروژه استفاده خواهند شد، مانند AXS , ENJ , TLM , ALICE , SAND , SLP که می توانند آینده خوبی داشته باشند.

کلام آخر

همیشه دولت ها و برخی از مردم در برابر پیشرفت های تکنولوژی و دیجیتال مقاومت داشته اند، روزگاری اینترنت بعنوان یک محیط مخرب و مجرمانه توسط مردم و دولت ها سرکوب می شد، اما هم اکنون 90 درصد افراد دنیا شامل کودکان و سالخوردگان از اینترنت استفاده می کنند، نگاه دولت ها هم اکنون به صنعت رمز ارزها و متاورس هم مشابه سال های اول اینترنت است، اما طولی نخواهد کشید که دنیا با استفاده از رمز ارزها و متاورس وارد مرحله جدیدی خواهد شد و زندگی بدون آنها غیرممکن می شود.


پیشنهاد پروماگ جهت مطالعه بیشتر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا