دانلود جدیدترین فیلم های ایرانی و خارجی

زندگیتو بسازموفقیت

شناخت شخصیت مردان، چگونه شخصیتی جذاب داشته باشیم – بخش اول اصول مردانگی

شخصیت چیست ؟

به مجموعه رفتارهایی که یک فرد را از دیگران متمایز می کند و به فردیت او معنا می دهد شخصیت گفته می شود.

شخصیت هر فرد مانند یک پازل است که سال به سال با کسب تجربه و بالا رفتن سن این پازل باید تکمیل تر شود. گاهی این پازل در سنین پایین تر کامل می شود و گاهی با گذشت سالیان سال باز هم این پازل ناقص می ماند. شخصیت یکی از مهم ترین عوامل ایجاد روابط اجتماعی است.

پایه و اساس شخصیت هر انسان در دوران کودکی او تشکیل می شود. روانشناسان حوزه کودک معتقدند که از ابتدای شروع عمر تا تقریباً هفت سالگی دوران طلائی برای شکل گیری شخصیت محسوب می شود که در آن بنیان شخصیت هر انسان شکل می یابد و  در طول زندگی نواقص آن برطرف می شود.

افراد متشخص رفتار و کردار خاصی دارند که از طریق آن باعث جذب سایرین به خود می شوند. اگر انسانی نتواند با رفتار و کاراکتر خود با دیگران ارتباط برقرار کند باید گفت وی دچار ضعف شخصیتی است و نباید از وی توقع ساختن یک زندگی خوب و متعادل را داشت.

نوشته های مشابه

نقص های شخصیتی را می توان با بکار گیری روش هایی برطرف کرد. ما قصد داریم در این مقاله از مجله پروماگ این روش ها را توضیح داده و به اصول مردانگی و چگونگی ایجاد یک شخصیت مردانه اشاره کنیم، با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

معرفی شخصیت مردان

در علم روانشناسی شخصیت مرد به چهار بُعد اصلی تقسیم بندی شده است. این ابعاد در نظریه های مختلف اسامی متفاوتی دارند ولی از نظر معنا کاملا یکسان هستند :

1- جنگجو

2- حامی (عاشق)

3- پدر

4- الویس (Elvis)

بُعد جنگجو

این بعد یکی از ابعاد طبیعی مردان است که در آن مرد خاصیت مبارزه گر و جنگجوئی دارد. خاصیت تدافعی و مراقبت از خانواده در این بعد مرد جای گرفته است. این بعد در اکثر حیوانات نر هم مشاهده می شود. مردانی که این بعد شخصیتی شان قوی تر از ابعاد دیگر است افراد غیرتی نامیده می شوند. زنان زیادی از این بعد مردان خوششان می آید.

وجود این خصلت در مردان در حد نرمال لازم است. ولی کمبود آن باعث منزوی شدن مرد در جامعه می شود و شخص در گرفتن حق خود و خانواده اش از جامعه ناتوان است.

افراط در این بعد شخصیتی هم باعث بروز رفتارهای دیکتاتوری، زورگوئی و مردسالاری شده که خود نوعی ناهنجاری در جامعه محسوب می شود.

بُعد حامی (عاشق)

بعد حامی یا عاشق همان بعد داستانی مردان در طول تاریخ است که می توان بعنوان مثال به مجنون و خسرو اشاره کرد که این بعد شخصیتی آنها باعث رخ دادن همه ی اتفاقات داستانی آنها شده است. بعد حامی بعدی ست که نباید با هوس گرایی مرد اشتباه گرفته شود در واقع تمایل مردان به ایجاد رابطه با زنان مختلف است که اگر در سن خود ارضا و سپری شود مرد می تواند غریزه خود را تحت کنترل خود در آورد.

لازم بکر است بعد عاشق مردان چیزیست به غیر از غریزه جنسی آنها که باید این دو را از یکدیگر تفکیک کرد. مردان پس از سپری کردن این دوره به یک ثبات رفتاری در برابر جنس مخالف می رسند و می توانند هم از نظر احساسی و هم از نظر جنسی به یک زن علاقمند شوند. می توان کلمه عشقبازی را برای رسیدن به این تعادل بکار برد. که در آن مرد با همسر خود شروع به عشق بازی می کند.

اما در این بین مردانی وجود دارند که واقعاً همسر خود را دوست دارند و عاشق وی هستند ولی از نظر مسائل جنسی نمی توانند خود را کنترل کنند. که اینگونه مردان در واقع به ثبات شخصیتی نرسیده و بعنوان یک ناهنجاری در جامعه ایران محسوب می شوند.

بُعد پدر

بعد شخصیتی مردانی است که آموزش به دیگران و بزرگ کردن آنها را دوست دارند. پدر به معنای راهنما، هدایتگر و حمایتگر است. این بعد مردان در صورت تعادل می تواند مردان را برای فرزندان خود پدری ایده آل و مثال زدنی تبدیل کند. در صورت افراط در این بعد باعث بروز افسردگی در فرزندان خواهد شد و باعث می شود که آنها زودتر از موعد بزرگ شوند و یا خودشان را از محیط خانواده دور نگه دارند.

بُعد الویس

بعدی از شخصیت مردانه است که در مقابل جنس مخالف بروز می کند این بعد مرد، نگاه او نسبت به زن را نشان می دهد. مردانی که بعد اولیس قوی دارند معمولا به زن به دید یک کالا و یک هدف نگاه می کنند و پس از رسیدن به او و استفاده جنسی از او وی را بیرون می اندازد. بیشتر مردان الویس در مقابل زنان آمازون قرار می گیرند. این مردان از اینکه یک زن آمازون در برابر آنها قرار گرفته و بتوانند وی را به خود علاقمند کنند، لذت می برند و کمال استفاده را از این ارتباط می برند.

باید گفت زنان آمازون ساده بیشتر مورد اذیت و آزار این دسته از مردان قرار می گیرند. مردان الویس هم دست نیافتنی هستند و هم زیبا و جذاب. اما در واقع اگر ظاهر و یا پول و قدرت آنها را بگیریم دیگر چیزی برای گفتن ندارند. مردان اولیس پس از مدتی یا دچار افسردگی می شوند و یا از نظر جنسی به پست ترین جای ممکنه می رسند.

مرد ایده آل 

طبق گفته های بالا نرمال ترین و ایده آل ترین مرد، مردیست که بعد جنگجو، حامی و پدر نرمال داشته باشد و فقط برای همسر خود از بعد الویس استفاده کند و کمی از خصوصیات ظاهری الویس را در مقابل همسر خود داشته باشد.

اگر مردی در هر یک از ابعاد فوق افراط کند می توان گفت شخصیت نامتعارفی دارد و تفریط در هر یک از این ابعاد ضررهای خاص خودش را دارد.

خصوصیات یک مرد واقعی

 • خصوصیت اول صداقت : صداقت بالاترین شاخصه یک مرد است که از او یک مرد واقعی می سازد. حرف مرد یکی است. یک مرد واقعی هیچگاه ارزش ها و حرف خود را تحت تاثیر شرایط بیرونی تغییر نمی دهد.
 • خصوصیت دوم تعهد : یک مرد واقعی در تلاش است تا خود و جامعه را بهبود دهد. او در تلاش است تا شرایط زندگی خود، خانواده اش و جامعه را بهتر کند. او می دانید که می تواند روی همه ی اینها تاثیر مثبت و یا منفی بگذارد، لذا متعهد است تا تاثیرات مثبت خود را در جهت بهبود آنها افزایش دهد.
 • خصوصیت سوم مسئولیت پذیری : برای بهتر بودن یک مرد واقعی مسئولیت کارهای خود را می پذیرد. او پاسخگوی سخنان و اقداماتش است. 
 • خصوصیت چهارم تمایز : یک مرد واقعی تلاش می کند تا کارها را به بهترین نحو ممکن انجام دهد. او شجاعت دارد و می تواند هر کار ناممکنی را انجام دهد. او همیشه در تلاش است تا چیزهای جدیدی بیاموزد و از آنها در جهت انجام کارهای خود استفاده کند.
 • خصوصیت پنجم خودآگاهی : مردانگی با آنچه که شما از تعریف آن می دانید متفاوت است. مرد خود را با کارهایش ثابت می کند. یک مرد واقعی می داند که برای دریافت بهترین نتیجه از زندگی باید بدون ترس و واهمه خود را بیازماید.
 • خصوصیت ششم احترام : یک مرد واقعی نسبت به زنان احترام قائل است. او با بزرگسالان و نوجوانان با احترام برخورد می کند. او برای احترام گذاشتن به دیگران یک استاندارد تعریف شده دارد و با تمام مردم جامعه و خانواده ی خود براساس آن استانداردها رفتار می کند.
 • خصوصیت هفتم استقامت : یک مرد واقعی در برابر ناملایمات زندگی مقاوم است. او تلاش می کند برای حل مشکلات زندگی با آنها مواجه شود. 
 • خصوصیت هشتم کنترل احساسات و وفاداری : یک مرد واقعی مجرد و یا متاهل در همه حال احساسات خود را تحت کنترل دارد. او از زنان و یا کودکان سوء استفاده نمی کند. بلکه او از آنها محافظت می کند. او از برقراری ارتباط با زنان دیگر به خاطر عشق و عزت همسرش خودداری می کند و به همسر خود وفادار است. او یک مرد با وجدان و مهربان است.

مردان با شخصیت

مردان با شخصیت و جذاب چگونه رفتار می کنند ؟

سعی کنید این موارد را در خود برطرف کنید تا دنیا را برای زندگی کردن زیباتر کنید :

همیشه مودب باشید

حتی اگر نسبت به طرف مقابل خود احساس خوبی ندارید لازم نیست سطح خود را پایین بیاورید و در سطح او قرار بگیرید. بهتر است مودب و فروتن باشید تا ثابت شود که شما خیلی بهتر از او هستید.

دشنام ندهید

به زبان آوردن کلمات رکیک نشان می دهد که شما توانایی اثبات گفته های خود را از طریق راه منطقی ندارید.

بلند صحبت نکنید

بلند صحبت کردن باعث ایجاد استرس در میان جمع می شود و نشان دهنده این است که قادر نیستید گفته های خود را با استفاده از دلیل و مدرک اثبات کنید. و برای دستیابی به نتیجه دلخواه خود از حس جانور خوی خود استفاده می کنید.

عصبانی نشوید

عصبانیت نشان دهنده عدم کنترل احساسات است. سعی کنید با خونسردی مشکلات را حل کنید و نظر اطرافیان را نسبت به شخصیت خود تغییر دهید.

به کسی خیره نشوید

چشم چرانی وجود تعارض روانی را در شخص نشان می دهد.

حرف کسی را قطع نکنید

قطع کردن حرف دیگران نشان دهنده صعف در آداب معاشرت و فقدان مهارت های اجتماعی است. اگر می خواهیدبعنوان یک فرد از خود راضی شناخته شوید دائماً کلام دیگران را قطع کنید.

آب دهان خود را به بیرون پرتاب نکنبد

متاسفانه بسیاری از آقایان بصورت ناخودآگاه اینکار را انجام می دهند. اگر می خواهید که شما را بعنوان یک فرد مشمئز کننده و بزرگ شده در فاضلاب و گنداب خطاب نکنند این عادت زشت را ترک کنید.

به بزرگترها احترام بگذارید

همانطور که شما انتظار دارید همه به شما احترام بگذارند شما هم باید به همه احترام بگذارید. در واقع احترام دو جانبه است اگر شما با احترام با کسی برخورد کنید قطعاً طرف مقابل هم با احترام با شما رفتار خواهد کرد. اما احترام به بزرگترها مهمتر است زیرا اکثر جوان ترها فکر می کنند که همه چیز را می دانند و این غرور آنها باعث می شود که به احترام بزرگترها کمتر توجه کنند.

هرگاه به دانسته های خود غره شدید کافیست حال حاضر خود را با 5 سال قبل مقایسه کنید و ببینید که در این مدت چه چیزهایی یاد گرفته اید که در 5 سال قبل نمی دانستید. پس بدانید که هیچگاه دانسته های شما نمی تواند کامل باشد که باعث غرور شما شده و از احترام به بزرگترها امتناع کنید.

به اشتباهان دیگران نخندید

یکی از بی رحمانه ترین کارهایی که می تواند یک انسان انجام دهد تمسخر دیگران در صورت بروز خطا و اشتباه است. در اینگونه مواقع بهترین کار این است که اصلا به روی طرف مقابل هم نیاورید.

اصول مردانگی در برابر خانم ها

شما هم می توانید یکی از معدود افرادی باشید که اصول جوانمردی را در حضور خانم ها رعایت می کنند اگر موارد زیر را رعایت کنید :

 • همیشه در را برای یک خانم باز کنید.
 • در لباس پوشیدن به او کمک کنید.
 • در نشستن به او کمک کنید.
 • جای خود را به او بدهید حتی اگر مجبور باشید خودتان بایستید.
 • هنگامی که یک خانم وارد اتاق شده و یا خارج می شود، از جای خود بلند شده و به احترام او بایستید.
 • هنگامی که در حال راه رفتن با خانم خود هستید دست او را بگیرید. اینکار در هنگام راه رفتن روی سطوح ناهموار نتیجه خوبی دارد.
 • از او سوال کنید که آیا چیزی نیاز دارد. در مکان های مختلف سعی کنید احتیاجات او را مهیا کنید.

اصول لباس پوشیدن مردان با شخصیت

به لباس های روزانه اهمیت بدهید

پوشش روزمره هم مانند پوشش رسمی بسیار مهم است. خیلی ها فکر می کنند چون اسم روزمره به این لباس ها داده می شود نباید توجهی به آنها کرد. ولی برعکس پوشش روزمره یک بخش مهم از زندگی است که باید به آن اهمیت داد.

 • تی شرت تبلیغاتی ممنوع
 • لباس های نه تنگ و نه گشاد بپوشید.
 • به نظرات فروشنده ها اعتماد نکنید. سعی کنید نظر خود، دوست و یا همسرتان را در مورد لباسی که انتخاب می کنید جلب کنید.
 • همیشه دقت کنید لباس مناسب تیپ خود را انتخاب کنید، ممکن است لباسی که تن فرد دیگری می بینید مناسب تیپ شما نباشد.
 • یا تمام رسمی یا تمام اسپرت در ترکیب این دو پرهیز کنید.
 • کفش تمیز و واکس زده و براق زیرا کفش ها بخش ناطق تیپ شما هستند.
 • صندل را با جوراب نپوشید.
 • لباس هایی بخرید که دوست شان دارید.
 • کیفیت به جای مارک ” در هنگام خرید یک لباس از یک برند خاص همیشه از خود بپرسید : اگر این مارک روی این لباس نبود بازهم آن را می خریدم ؟”
 • برای ظاهرتان وقت بگذارید لباس های شما وسیله ارتباط شما با جهان خارج هستند. لباس های تان نشان دهنده شخصیت و طرز فکرتان هستند.
 • موهای همیشه کوتاه و صورت اصلاح شده به چهره شما نظم و انضباط می دهد.
 • خوش بو باشید برای عطرهای خوب خرج کنید. عطرهایی را خریداری کنید که امتحانشان را پس داده اند.

 

برای اینکه یک جنتلمن با شخصیت واقعی شوید بدون هیچ حرف و حدیثی اقدامات زیر را انجام دهید :

 1. تیپ شخصیتی خود را مشخص کنید.
 2. مدام مراقب بهداشت و نظافت خود باشید.
 3. همچون انسان های بالغ و متمدن رفتار کنید.
 4. مراقب صحبت کردن خود باشید.
 5. با دیگران در ارتباط باشید.
 6. هدفمند باشید.
 7. مشخص و واضح برخورد کنید.
 8. به قول و حرف های خود متعهد باشید.
 9. هیچ رفتار مثبتی را بی پاسخ نگذارید.
 10. خودتان باشید و از تقلید شخصیت ها خودداری کنید.

مردان جذاب چگونه هستند ؟

 • ظاهر یکی از عامل های اصلی جذابیت است مردان جذاب همیشه صاف می ایستند و هیچگاه با نحوه ایستادن خود حس خستگی و ناتوانی را القاح نمی کنند.
 • مردان جذاب در عین قدرتمندی و اعتماد به نفس غرور ندارند و همیشه با تن صدای آرام و به مهربانی صحبت می کنند.
 • مردان جذاب به پوشش خود اهمیت می دهند آنها همیشه لباس های شیک و تمیز می پوشند.
 • مردان جذاب با اعتماد به نفس بالا ارتباط برقرار می کنند. آنها برای صحبت با دیگران پیش قدم هستند.
 • مردان جذاب فقط برای جلب توجه مانند یک جنتلمن رفتار نمی کنند بلکه آنها خود را به دیگران ثابت می کنند که با شخصیت هستند.
 • مردان جذاب با یک لبخند انرزی مثبت را به دیگران منتقل می کنند و با این لبخند دیگران را به سمت خود جذب می کنند.
 • مردان جذاب به خوبی صحبت های دیگران را گوش می دهند و هیچ گاه وسط حرف طرف مقابل خوی نمی پرند.

سخن آخر

آقایان عزیز، بسیار خوب اگر تاکنون نمی دانستید که چگونه با شخصیت و جذاب باشید، حال دیگر متوجه شده اید الان می دانید که جذاب بودن یعنی چی. بهتر است بدانید مردان باشخصیت مانند یک آهنربا هستند که همه را جذب خود می کنند.


پیشنهاد می کنیم این مطالب را نیز مطالعه کنید :

یک دیدگاه

 1. سلام
  کاش همه مردها فقط پنجاه درصد این موارد شخصیتی رو رعایت می کردند، ولی متاسفانه عده خیلی کمی هستند که تا حدودی اینها براشون مهم هست پیشنهاد میکنم از همسر یا برادر خود بخواهید حتما این موارد را بخونن تا شاید جامعه جای بهتری برای زندگی بشه.

  ممنون از شما برای نوشتن این مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا