دانلود جدیدترین فیلم های ایرانی و خارجی

پزشکیسلامت

تمامی کربوهیدرات ها بد نیستند! مطالعات نشان می دهند رژیم غذایی کربوهیدرات به سلامت مغز کمک می کند

کربوهیدرات های خوب!

مطالعات نشان می دهند که رژیم های غذایی با کربوهیدرات بالا می توانند باعث سلامت مغز در دوران پیری شوند.

کربوهیدرات ها در طی قرن 21 شهرت بدی به دست آوردند. از رژیم های با کربوهیدرات کم و چربی بالا گرفته تا رژیم های کتوژنیک محدود کننده تر، نظر اکثر افراد بر این مسئله است که کربوهیدرات ها خوب نیستند. با این حال، یک مطالعه جدید از دانشگاه سیدنی نشان می دهد که رژیم غذایی با پروتئین کم / کربوهیدرات بالا می تواند باعث پیری سالم مغز (بدین معنی که مغز را در طی روند پیری سالم نگه می دارد) و بهبود سلامت مغز، و حتی کند کردن روند زوال عقل شود.

این تحقیق به این نتیجه رسید در حالی که شواهد بسیاری به مزایای زیاد محدودیت های مربوط به کالری اشاره می کنند، باز هم ممکن است این بهترین رژیم غذایی توصیه شده به اکثر مردم در دنیای مدرن نباشد.

نوشته های مشابه

کربوهیدرات

نویسنده اصلی این مطالعه می گوید: “نزدیک به 100 سال است که تحقیقات نشان می دهند رژیم غذایی با محدودیت کالری، قوی ترین رژیم غذایی برای بهبود سلامت مغز و تاخیر در شروع بیماری های نورودژنراتیو در جوندگان است.” “با این حال، اکثریت مردم به سختی کالری را در رژیم غذایی خود محدود می کنند، به ویژه در جوامع غربی که غذا به راحتی در دسترس است”.

مطالعه جدیدی که بر روی موش انجام شد، اثرات چهار رژیم غذایی متفاوت را مقایسه کردند که در میزان پروتئین و کربوهیدرات متفاوت بودند، اما میزان کالری آنها یکسان و 20 درصد بود. نتایج نشان دادند که یک رژیم غذایی با پروتئین کم، اما کربوهیدرات بالا، مزیت های بیشتری برای پیری مغز نسبت به رژیم هایی با محدودیت های کالری دارد.

این تحقیق، تفاوت های رفتاری و شناختی بین هر رژیم را با استفاده از آگاهی فضایی و آزمون های حافظه مورد بررسی قرار داد، اما تنها پیشرفت های معدودی مشاهده شد. محققان زمانی که تغییرات در ژن ها، به خصوص هیپوکامپ را بررسی کردند متوجه اثرات چشمگیری شدند.

نویسنده ارشد این مطالعه می گوید: “هیپوکامپ معمولا بخش اول مغز است که با بیماری های نورودژنراتیو مانند آلزایمر رو به زوال می رود.” “با این وجود، رژیم غذایی با کربوهیدرات بالا و پروتئین پائین، سلامت هیپوکامپ را در موش ها بهبود بخشید و حتی در برخی تجزیه و تحلیل ها این نوع رژیم نسبت به رژیم غذایی کم کالری موثرتر بود”.

نتایج حاصل از مطالعات نشان می دهند که رژیم های غذایی کم پروتئین / با کربوهیدرات بالا را می توان با رژیم های کم کالری در رابطه با درصد ارتقاء سلامت قلب و عروق و افزایش طول عمر مقایسه کرد. ارتباط بین پیری سالم مغز و حجم کم مصرف کربوهیدرات نیز در نتایج یکی دیگر از تحقیقات مشاهده شده است.

این تحقیق همچنین شامل نتایج مطالعات زیادی می شود که بر روی مزایای سلامتی رژیم های حاوی کربوهیدرات های پیچیده و پروتئین کم تاکید دارند.

یکی دیگر از نویسندگان این تحقیق می گوید: “یک رژیم غذایی سنتی که تقریبا 9 درصد پروتئین دارد، مشابه تحقیق ما است که شامل منابعی مانند ماهی، سویا و گیاهان و درصد گوشت گاو بسیار کم می شود.” “جالب توجه است، یکی از منابع اصلی کربوهیدرات آن را سیب زمینی شیرین تشکیل می دهد.”

کربوهیدرات

سخن آخر

بنابراین، این مطالعه نمی گوید که تمام کربوهیدرات ها خوب هستند و ما باید مقدار زیادی نان و ماکارونی مصرف کنیم، بلکه تمرکز ما بر روی این مسئله است که تغذیه سالم به معنی خوب بودن چربی ها و بد بودن کربوهیدرات ها نیست. در عوض، یک رژیم سالم کمی پیچیده تر است. امیدواریم این مطلب به شما در داشتن یک رژیم غذایی سالم و موثر کمک کند. از شما همراهان همیشگی مجله اینترنتی پروماگ متشکریم که بار دیگر با ما همراه شدید.

‫2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 
دکمه بازگشت به بالا