دانلود جدیدترین فیلم های ایرانی و خارجی

بودجه بندی زندگیراهنمای خود اشتغالیراهنمای شغلیزندگیتو بسازموفقیت

اعتماد به نفس عامل اصلی موفقیت انسانها – روش های عملی افزایش اعتماد به نفس پایدار

بسیاری بر این باورند که هر انسان با اعتماد به نفس مشخصی زاده می شود و فرد نمی تواند در طول زندگی اعتماد به نفس و عزت نفس خود را تقویت نماید یا به عبارتی اعتماد به نفس ذاتی است نه اکتسابی اما این جمله کاملاً اشتباه و غلط است. عوامل اصلی موفقیت و رسیدن به اهداف زندگی اعتماد به نفس ، عزت نفس و خودباوری هستند و هر انسان می تواند آنها را با بکار گیری روش هایی تقویت نماید. قصد داریم در این مطلب روش های عملی جهت افزایش اعتماد بنفس پایدار را با شما در میان بگذاریم. اگر واقعاً خواهان رسیدن به موفقیت و اهداف خود هستید خواهشاً این مطلب را تا انتها مطالعه نمائید و همه راه های افزایش اعتماد به نفس گفته شده را در زندگی خود پیاده سازی نمایید.
(تصمیم با خود شماست ما در زندگیتو بساز راه کارهای موفقیت را با شما در میان می گذاریم به امید آنکه همه آنها را جدی بگیرند)

اعتماد به نفس چیست ؟

اعتماد به نفس همان است که باعث ایجاد و ساخت یوتیوب ، فیسبوک ، تلگرام ، اینستاگرام ، شاتل ، لامبورگینی ، اپل ، ویندوز و بسیاری چیزهای خارق العاده دیگر شده، بله اگر اعتماد بنفس بالای موسسان و سازندگان اینها نبود هیچکدام در حال حاضر وجود نداشتند. 

افراد موفق با اعتماد به نفس بالای خود در حال تغییر دنیا و تغییر زندگی خود و دیگران هستند چه بخواهیم و چه نخواهیم دنیا بدست اینگونه افراد است.

این که شما به دنبال پول ، شهرت ، مقام و رسیدن به رویاهای خود هستید اصلاً مهم نیست زیرا آنها اینگونه بدست می آیند که شما چقدر اعتماد بنفس دارید.

نوشته های مشابه

 

  • آیا اینقدر اعتماد بنفس و جسارت دارید که مخالفت ها و فشارهای اطرافیان و عقاید خود را نادیده بگیرید و فقط به سمت رویاها و اهدافتان حرکت کنید. 
اعتماد به نفس,افزایش اعتماد به نفس,خودباوری
  • آیا به اندازه کافی اعتماد به نفس دارید که بتوانید در برابر فشارهای بیرونی مقاوم باشید و پایدار بمانید.
اعتماد به نفس,افزایش اعتماد به نفس,خودباوری,عزت نفس
  • آیا شما هم احساس پوچی و ناامیدی دارید ؟ این حالت برای اکثر ما انسانها اتفاق می افتد. اما آیا همیشه اینگونه هستید ؟ اگر اینگونه است پس شما از اعتماد به نفس پایینی برخوردار هستید.
اعتماد به نفس,افزایش اعتماد به نفس,خودباوری

عواقب ناشی از عدم اعتماد بنفس :

  • عدم موفقیت در انجام کارها
  • دستاوردهای تحصیلی پایین
  • احساس پوچی و ناامیدی
  • خجالتی و کم رو بودن
  • عدم رضایت از زندگی
  •  افسردگی و ناراحتی
  • احساس تنفر
همه اینها دلیل اصلی عدم موفقیت و شکست پی در پی شما هستند.
 
می بینید که اعتماد بنفس و خودباوری چقدر مهم هستند. اگر می خواهید زندگی خود را بدون توجه به اعتماد به نفس و افزایش آن ادامه دهید همیشه عقب خواهید ماند. 

تعریف کلی : خودت را باور داشته باش و بدان که می توانی.

موفقیت تو در گروه افزایش اعتماد بنفس و خودباوری توست همین.

چگونه اعتماد به نفس خود را بالا ببریم ؟

اعتماد به نفس توام با لیاقت و شایستگی ، در سال 1952 خانم دکتر برنیس ملبورن مور یک مقاله که در مورد اعتماد به نفس معلمان صحبت می کند در نشریه رهبری آموزش منتشر کرد این مقاله می تواند برای تمام اقشار جامعه کنونی نیز مفید باشد.

او در این مقاله در مورد اعتماد بنفس چنین می گوید :

اعتماد به خود، ایمان به توانایی های خود برای استفاده مفید از موقعیت هایی که بوجود می آیند.

اما مهمتر از همه او می گوید :

اعتماد به نفس بدون حس لیاقت و شایستگی بسیار ناکار آمدتر از لیاقت و شایستگی بدون اعتماد به نفس است.

این بدین معنی است : رفتن به دانشگاه لیاقت و شایستگی است. اما توانایی استفاده از آموخته ها و مهارت ها برای مدیریت کسب و کار و یا هدایت یک شرکت، اعتماد به نفس توام با حس لیاقت است. آنها زمانی مفید هستند که ترکیب شوند.

بنابر این اگر می خواهید اعتماد بنفس بالایی داشته باشید و هر روز بهتر از دیروز شوید این سیستم پایدار را انجام دهید.

چگونه می توانید با استفاده از این اطلاعات اعتماد بنفس و خودباوری تان را افزایش دهید ؟ 

روش زیر آسان است ولی بکار گیری آن کمی سخت و نتیجه آن بسیار بالا و پایدار خواهد بود.

 

داستان از این قرار است :

1- بهبود مهارت های فردی

2- از مهارت های خود در عمل استفاده کنید

3- نتایج را بررسی نمایید

4- نتیجه حاصل از ردیف های بالا افزایش اعتماد به نفس

5- تکرار 

این یک فرآیند است که در مسیر آن اعتماد بنفس شما افزایش می یابد چیزی شبیه به این نمودار :

 

اعتماد به نفس,افزایش اعتماد به نفس,خودباوری,عزت نفس

ممکن است در ابتدا روند رشد نتایج حاصل از بهبود مهارت های کوچک بسیار زیاد باشد اما رفته رفته با رسیدن به مهارت های سخت تر مدت زمان رسیدن به نتایج کُندتر شود و این یک اتفاق عادی است.

برای همه ما یادگیری یک مهارت مهم و کاربردی بسیار سخت و زمان بر است و در طول یادگیری آن مهارت روند رشد اعتماد بنفس نیز کُند و خطی است اما به محض رسیدن به تسلط کامل در مهارت اعتماد بنفس ما نیز به سرعت افزایش می یابد و این یک اعتماد بنفس و خودباوری پایدار خواهد بود.

شاید بگویید که این روش خوب است اما اگر نتایجی حاصل نشد چه ؟ و یا اینکه من وقت برای بهبود صلاحیت هایم ندارم.

خوب اگر می خواهید بهانه بگیرید این یک بهانه خوب است. زندگی خودت است و مختاری هرگونه تصمیم بگیری . اما این روش افزایش اعتماد به نفس بر اساس گام های واقعی و ملموس صورت می پذیرد نه براساس اعتقادات غیرمستقیم و فکری. اعتماد به نفس سحر و جادو نیست و خود بخود بوجود نمی آید.

در بالا بردن اعتماد بنفس خود واقع بین باشید

شما هر روز می توانید به خودتان بگویید که با اعتماد بنفس هستید و یا اینکه خوشحالید که زنده هستید و مدام اینها را تکرار کنید. اما اگر مهارت های لازم را ندارید هیچگاه به خودتان اطمینان نکنید. صرفاً تکرار این جملات بدون اقدام هیچ تاثیری در افزایش خودباوری و اعتماد بنفس شما ندارند.

خودباوری و اتکای به نفس

بله تصدیقات ، تفکرات مثبت و تعیین اهداف همگی عالی هستند. اما بدون اقدام و اجرا هیچ تاثیری نخواهند داشت. چگونه ممکن است که اعتماد بنفس خود را بالا ببریم بدون اینکه کاری انجام دهیم؟ آیا این امکان پذیر است ؟

هیچ چیز عزت نفس و اعتماد بنفس را افزایش نمی دهد جزء دستاوردها.

چه مهارت هایی باید بهبود یابند ؟

این بستگی به گذشته شما دارد. اما برخی مهارت ها وجود دارند که هر فردی می تواند از آنها بهره مند شود. در این بخش به سه مورد اشاره می شود و در مطلب مهارت های مورد نیاز موفقیت در زندگی تعداد بیشتری از آنها را توضیح داده ایم :

هوش هیجانی

تحقیقات نشان می دهد که انسانها ذاتاً اجتماعی هستند. بدون داشتن ارتباط اجتماعی طول عمر انسانها بسیار کاهش می یابد. واگر شما روابط خوبی داشته باشید در اینجا به هوش عاطفی نیاز دارید: درک احساس دیگران و چگونگی پاسخ و عکس العمل شما به آنها، چیزی است که شما می توانید یاد بگیرید.

خود شناسی

شما می توانید خودشناسی را با تفکر و تامل تقویت نمایید. افکارتان را بنویسید و سعی کنید بفهمید چرا باید کاری را انجام بدهید ، چه کاری را می توانید بخوبی انجام دهید و چگونه می توانید آن را بهتر انجام دهید و در حال حاضر چه کاری می کنید و آیا این کار برای شما نتایج خوبی دارد. اینگونه خودتان را بیشتر بشناسید.

حل مسائل

متاسفانه سیستم های آموزشی کنونی ما انقلاب صنعتی هستند و به ما آموزش می دهند که چگونه به یک چرخ دنده برای حرکت یک ماشین بزرگ تبدیل شویم. ما برای حل مشکلات بزرگ در شرایط ویژه آموزشی ندیده ایم و در عوض کاری را که به ما می گویند انجام می دهیم. دنیا رو به پیشرفت و در حال تغییر است کسانی برنده هستند که بتوانند مسائل بیشتری را حل کنند. پس یاد بگیرید که چگونه مسائل را شناسایی و حل کنید.

تاثیر افکار و رفتار در افزایش اعتماد بنفس و خودباوری

شرط لازم و کافی جهت بالا بردن اعتماد به نفس در قسمت های بالا توضیح داده شد. اما داشتن افکار مثبت و تصدیقات در طول این مسیر مانند قرار گرفتن در مسیر یک اتوبان هستند که با سرعت و اطمینان بیشتری امکان حرکت شما را فراهم می کنند. در این قسمت هفت عامل مهم توضیح داده شده است که می توانید از آنها در جهت افزایش خودباوری و تقویت آن استفاده نمایید.

مثبت بودن در انجام بسیاری از کارها به شما کمک می کند بویژه در افزایش اعتماد بنفس. داشتن افکار منفی کار روزمره بسیاری از مردم کشور ما شده این افکار مخرب جزء تضعیف اعتماد بنفس و کاهش امید چیز دیگری در بر نخواهد داشت.

دفعه بعد که خواستید کار بزرگی را انجام دهید از خود بپرسید که چرا لایق انجام اینکار هستید چه مهارت هایی در شما هست که می توانید با استفاده از آنها آن کار را بهتر و سریعتر انجام دهید.

آیا کسی را می شناسید که هم اکنون شغلی را دارد که شما هم می خواهید در آینده آن شغل را داشته باشید ؟

برای افزایش اعتماد بنفس خود سعی کنید نکات مهم آن شغل را از ابتدا فرابگیرید با افراد مشغول در آن شغل مصاحبه کنید نکات ریز را بیاموزید.

نکته مهم : به شدت توصیه می کنم برای خود برنامه ریزی کنید و در این راه از یک مشاور خوب کمک بگیرید این می تواند انگیزه شما برای رسیدن به اهدافتان را حفظ کند.

 

وقتی یاد می گیرید که چگونه اعتماد بنفس خود را افزایش دهید داشتن یک ظاهر آراسته و شیک می تواند کمک شایانی در جهت حفظ اعتماد بنفس شما باشد حتی اگر بصورت جعلی باشند.

انسانها در برابر آراستگی و مرتب بودن ظاهر طرف مقابلشان حس اعتماد و اطمینان از خود نشان می دهند. 

موارد زیر می تواند این حس اطمینان و اعتماد را افزایش دهد :

لباس شیک و تمیز

دست دادن محکم

بوی خوب

ایستادن و نشستن صاف و محکم

لبخند زدن

این که شما در حال صحبت تلفنی و یا حضوری با شخصی هستید لبخند زدن در زمان های مشخص بسیار مهم است.

لبخند زدن آسان ترین راه برای نشان دادن اعتماد شما به آنچه که می گویید است پیشنهاد می کنم حتماً این را تست کنید.

ریسک های زیاد و همیشگی باعث می شوند شما از منطقه امن خود خارج شوید و این گاهاً باعث تضعیف اعتماد بنفس می شود. زمانی که در مورد چیزی اطمینان کافی ندارید و ممکن است شرایط غیر قابل پیش بینی را برای شما بوجود بیاورد ریسک کردن را به حداقل برسانید.

قبل از اینکه در شرایط سخت قرار بگیرید در مورد آنچه که قرار است در مذاکره و جلسه رخ دهد با خودتان صحبت کنید و جملاتی که می خواهید بگویید را تمرین کنید. پاسخ های احتمالی طرف مقابل را حدس بزنید و جواب های خود را برای آنها مشخص کنید.

مواردی که باید تمرین کنید : نحوه دست دادن ، آنچه که می خواهید بگویید ، وضعیت خودتان را تجسم کنید تمرین این موارد می توانند در حفظ اعتماد بنفس شما موثر باشند.

داشتن آرامش جهت حفظ اعتماد بنفس بسیار مهم و تاثیر گذار است اگر بشدت بدنتان داغ و تعرق بدنتان زیاد می شود. در آن لحظه شما عصبی و فاقد اعتماد بنفس هستید و ممکن است در این حالت تصمیمات نابخردانه ای بگیرید. 

سعی کنید در این حالت یک استراحت کوچک به خود بدهید نوشیدن آب و یا یک نوشیدنی خنک و کشیدن یک نفس عمیق و شمارش تا عدد 10 می تواند شما را آرام نماید.

فکر نکنید که تنها با آرزو کردن زندگی شما درست می شود نه شما باید اقدام کنید و با افزایش اعتماد بنفس توام با حس لیاقت و شایستگی به سمت آرزوها و اهداف خود بروید. بیاد داشته باشید که اعتماد بنفس قابل مقایسه نیست سعی کنید در زندگی خود را با دیگران مقایسه نکنید یکی از لایل کاهش اعتماد بنفس مقایسه است. ما در مطلب از مقایسه زندگی خود با دیگران دست بردارید بطور کامل در این خصوص صحبت کرده ایم می توانید از اینجا آن را مطالعه نمایید.

وقتی کارها را درست انجام می دهید و نتایج موفقیت آمیز را مشاهده می کنید انرژی ، انگیزه ، روابط و پول شما افزایش می یابد. حالا به آنچه که قبل از شروع بوده اید فکر کنید. با اینکار و پی بردن به نتایج خوب بدست آمده انگیزه شما بیشتر و کارها را بهتر انجام می دهید مهارت های خود را بیشتر بهبود می دهید و با ادامه این روند خواهید دید که هر روز نتایج بهتری حاصل و اعتماد بنفس شما بالاتر می رود.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (8 رای, میانگین: 4,63 از 5)
Loading...

نظر شما در مورد راه های افزایش اعتماد به نفس و خودباوری چیست ؟ لطفاً نظرات خود را برای کمک به دیگران بنویسید.

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا