دانلود جدیدترین فیلم های ایرانی و خارجی

بارداری و زایمان

علائم بارداری – نشانه ها و علائم حاملگی چه هستند – آیا شما باردار هستید؟

علائم بارداری چه موقع ظاهر می شوند؟

اولین علائم بارداری به ترتیب عبارتند از: خونریزی لانه گزینی، گرفتگی عضلات هنگام لانه گزینی، تهوع و استفراغ، خستگی، آزمایش خون مثبت، آزمایش ادرار مثبت، نمودار درجه حرارت پایه بدن، عدم وجود دوره قاعدگی.

برای اکثر زنان، نشانه اولیه بارداری عدم وجود دوره قاعدگی است. علائم بارداری در افراد مختلف و همچنین در بارداری های متفاوت فرق می کنند. برخی از زنان علائم زیادی دارند و برخی هیچ نشانه ای ندارند. بسیاری از زنان معمولأ علائم و نشانه های بارداری را حتی چند هفته پس از عدم وجود دوره قاعدگی ندارند، در حالی که برخی دیگر بسیار زودتر شاهد علائم بارداری خود هستند.

برای بسیاری از زنان این سوالات پیش می آیند که چه موقع شاهد نشانه های بارداری خواهند بود، اولین علائم بارداری کدامند و آیا اصلأ باردار شدن یا لانه گزینی را حس خواهند کرد یا خیر. پاسخی ساده برای این سوالات وجود دارد: ممکن است شما نشانه های حاملگی را حتی قبل از به تأخیر افتادن دوره قاعدگی خود حس کنید، و همچنین ممکن است پس از لانه گزینی شاهد نشانه ها و علائم حاملگی باشید.

نوشته های مشابه

اولین نشانه های حاملگی به ترتیب عبارتند از:

 1. خونریزی لانه گزینی
 2. گرفتگی عضلانی هنگام لانه گزینی
 3. تهوع و استفراغ
 4. خستگی
 5. آزمایش خون مثبت
 6. آزمایش ادرار مثبت
 7. نفخ شکم
 8. جدول درجه حرارت پایه بدن
 9. به تأخیر افتادن دوره قاعدگی
 10. حساسیت سینه
 11. نوسانات و تغییرات احساسی
 12. تکرر ادرار
 13. مشکلات خواب

علائم حاملگی : خونریزی لانه گزینی

خونریزی لانه گزینی حدود 9 روز پس از تخمک گذاری و حدود 4-5 روز قبل از خونریزی بعدی اتفاق می افتد. فقط چند روز پس از لقاح تخم، به طور متوسط 9 روز پس از تخمک گذاری / لقاح با محدوده بین 6 تا 12 روز، تخمک بارور شده در رحم شروع به لانه گزینی می کند. این زمانی است که اولین علائم فیزیکی بارداری ظاهر می شوند. ابتدا زنان ممکن است گرفتگی عضلات ناشی از لانه گزینی را حس کنند. اگر لکه بینی نیز رخ دهد، تا چند روز پس از لانه گزینی رخ نخواهد داد. لکه بینی در این زمان می تواند خونریزی لانه گزینی باشد و احتمال دارد با دوره قاعدگی شما اشتباه گرفته شود، اما این لکه بینی همانند دوره قاعدگی شدید و سنگین نخواهد بود.

تقریبا در همین زمان، زنان ممکن است تغییرات در سینه خود را احساس کنند، از جمله تورم، حساسیت، احساس سوزش، و سنگینی آن. سطح پروژسترون در طول لقاح افزایش می یابد، که می تواند باعث خستگی شود. سطح استروژن نیز شروع به افزایش می کند که می تواند موجب تهوع و از دست دادن اشتها شود. اغلب به این حالت بیماری صبحگاهی می گویند که یکی از نشانه های بارداری است، و اصطلاح کاملا دقیقی نیست، زیرا “بیماری صبحگاهی” می تواند در هر زمانی از روز رخ دهد. کاهش قند خون و فشار خون می تواند منجر به سرگیجه و از حال رفتن شود. بعضی از زنان زمان رخ دادن این حالت ها، فکر می کنند که بیمار هستند و پس از مراجعه به دکتر متوجه می شوند که باردار هستند.

علائم بارداری

علائم بارداری : لکه بینی واژن

هنگامی که تخمک گذاری و بارور شدن اتفاق می افتد، حدود 6-12 روز پس از باروری تخمک بارور شده به پایین لوله فالوپی به سمت رحم حرکت می کند که در آن لانه گزینی اتفاق می افتد. در آن زمان، تخمک های بارور شده خود را به دیواره رحم می چسبانند. لانه گزینی می تواند یکی از اولین علامت بارداری را ایجاد کند: لکه بینی لانه گزینی، خونریزی و گرفتگی عضلات.

گرفتگی عضلات از نشانه های بارداری

گرفتگی عضلانی در شکم شما ممکن است شبیه به نوعی گرفتگی دوره قاعدگی باشد. خونریزی و لکه بینی ممکن است در ابتدا شبیه به خونریزی قاعدگی باشد، به طوری که برخی از زنان آن را با شروع دوره قاعدگی خود اشتباه می گیرند.

ترشحات واژن

علاوه بر خونریزی، ممکن است شاهد ترشحات سفید رنگی باشید. این ترشحات واژن ممکن است مربوط به هورمون های بارداری باشند که منجر به ضخیم شدن دیواره های واژن می شوند که تقریبا بلافاصله پس از تخمک گذاری و لانه گزینی شروع می شود. این ترشحات واژن ممکن است در طول بارداری ادامه یابند. آنها به طور معمول بی ضرر هستند و نیازی به درمان ندارند. با این حال، اگر بوی ناخوشایندی یا احساس سوزش و خارش داشته باشید، با پزشک خود در میان بگذارید، چرا که ممکن است این سوزش و خارش ناشی از عفونت واژن باشد.

پلاگ مخاطی

علاوه بر افزایش ترشحات واژن، ممکن است شاهد پلاگ مخاطی دهانه رحم باشید.

تغییرات در سینه ها و دردناک شدن آنها یکی دیگر از علائم حاملگی

تورم، تغییر اندازه یا حساسیت سینه و احساس درد در آنها می تواند یکی دیگر از علامت های بارداری باشد. تورم، که نشانه افزایش ذخایر چربی و اندازه غدد شیری است، ممکن است با درد همراه باشد. ولی معمولاً پس از سه ماه اول بدلیل اینکه بدن هورمون ها را تنظیم می کند درد سینه ها قطع خواهد شد.

نفخ شکم

تغییرات هورمونی در اوایل بارداری ممکن است در شما احساس نفخ شکم بوجود آورد، شبیه به احساس بعضی از زنان درست قبل از دوره قائدگی. به همین دلیل حتی در اوایل بارداری که رحم هنوز کوچک است لباس های شما ممکن است در قسمت کمر تنگ شوند.

بی حالی، تهوع و استفراغ در بارداری (NVP)

بیماری صبحگاهی احتمالا از علامت بارداری شناخته شده است. تهوع ممکن است در صبح بیشتر باشد، زیرا اسید معده در طول شب ایجاد می شود، اما اکثر خانم هایی که بیماری صبحگاهی دارند، در طول کل روز احساس تهوع می کنند. اکثر زنان باردار در سه ماه سوم مشکل تهوع آنها برطرف می شود و برای بعضی از آنها ممکن این این مشکل تا آخر بارداری با آنها بماند.

 علائم بارداری : حساسیت به بو

حتی قبل از داشتن حالت تهوع، برخی از زنان به بوهای مختلف حساسیت بالایی پیدا می کنند. این حساسیت به بو می تواند با حالت تهوع همراه باشد، به همین خاطر اکثر خانم ها سعی می کنند به سراغ آشپزی نروند.

خستگی یک نشانه دیگر از بارداری

آیا مدان احساس خواب آلودگی می کنید یا نمی توانید از خواب بیدار شوید؟ خستگی یکی از شایع ترین نشانه های حاملگی است. سطح پروژسترون در سه ماهه اول افزایش می یابد. خستگی ممکن است در سه ماهه دوم شما فروکش کند اما بعدا ممکن است دوباره شروع شود. حمل وزن اضافی می تواند در سه ماهه سوم به راحتی باعث خستگی شما شود.

حمام رفتن

تکرر ادرار یکی دیگر از نشانه ها است که بیشتر زنان به دلیل تغییرات هورمونی در اوایل بارداری دچار آن می شوند. در دوران بارداری، حمام رفتن به صورت مکرر باعث فشار بر مثانه می شود که این خود تکرر ادرار را به وجود می آورد.

خارش بدن یک نشانه حاملگی است

خارش یکی از علائم رایج بارداری است و ممکن است در طول بارداری برای بسیاری از زنان رخ دهد. قسمت هایی که معمولأ دچار خارش می شوند عبارتند از: سینه ها و شکم، زمانی که پوست کشش می آید تا کودک رشد کند.

علائم بارداری

تغییرات در عمل هضم

علل بسیاری وجود دارند که بر عمل هضم در دوران حاملگی تأثیر می گذارند:

 1. افزایش هورمون پروژسترون
 2. افزایش جذب آب در روده بزرگ
 3. مکمل آهن
 4. فشار رحم بر روی مقعد
 5. سوزش سر دل

یبوست 

بسیاری از زنان باردار از یبوست شکایت دارند، علائم یبوست شامل دفع خشک مدفوع به همراه درد شدید است. در هفته ممکن است کمتر از سه بار عمل دفع صورت گیرد.

این مشکل بدلیل کند شدن حرکت دودی شکل روده بزرگ و همچنین فشار رحم روی روده ها بوجود می آید.

راه کارهای کاهش مشکل یبوست :

 • روزانه حداقل 8 لیوان آب بنوشید.
 • هرگز کافئین مصرف نکنید.
 • خوردن غذاهای غنی از فیبر مانند میوه های تازه و یا خشک، سبزیجات خام و غلات و نان کامل را جدی بگیرید.
 • تحرک خود را بیشتر کنید.

آلرژی ها

آلرژی فصلی و آسم ممکن است در دوران بارداری رخ دهد. علائم بارداری در بعضی از زنان بهبود می یابد، در حالی که برخی دیگر شاهد افزایش آن هستند. مادرانی که آسم دارند عموما باید از اسپری آسم خود استفاده کنند. اگر شما نفس نکشید، کودک شما نیز نفس نخواهد کشید.

اولین علائم بارداری

به محض اینکه عمل لقاح رخ می دهد، تغییرات در بدن زن شروع می شوند، اما این تغییرات تا حدود یک هفته پس از بارداری باعث تغییرات فیزیکی نمی شوند. از آن زمان تا پایان بارداری، تغییرات فیزیکی در طول حاملگی احساس می شوند. در این قسمت زمان بندی نشانه های حاملگی را برای شما عنوان می کنیم:

6 تا 12 روز پس از تخمک گذاری: لانه گزینی تخمک بارور شده ممکن است موجب گرفتگی عضلات شود.

7 تا 14 روز پس از تخمک گذاری: ممکن است شاهد تورم، درد، و سنگین در سینه باشید.

7 تا 14 روز پس از تخمک گذاری: خستگی ناشی از افزایش پروژسترون، قند خون پایین و فشار خون پایین رخ می دهد.

7 تا 14 روز پس از تخمک گذاری: افزایش استروژن و رخ دادن حالت تهوع به عنوان بیماری صبحگاهی.

محدوده زمانی که زنان می گویند در آن اولین علامت را حس کرده اند به طور گسترده ای متفاوت است، چرا که بدن افراد با هم فرق می کند و به همین علت بروز علائم نیز در آنها متفاوت است. به طور معمول، اولین نشانه های بارداری تا زمان آزمایش حاملگی مثبت و به تأخیر افتادن دوره قاعدگی تشخیص داده نمی شوند.

چه تعداد از زنان باردار نشانه ها و علائم بارداری معمولی دارند؟

همه خانم ها علائم حاملگی معمولی را ندارند. در حقیقت، تنها 1 در 2 زن حامله دارای نشانه های حاملگی هستند و هیچ مشکلی وجود ندارد اگر شما باردار هستید و هیچ یک از این علامت های بارداری را ندارید.

اولین نشانه های بارداری در خانم های مختلف و بارداری های متفاوت فرق می کنند. بعضی از زنان در عرض یک هفته پس از تخمک گذاری، لقاح و بارداری شاهد این علائم خواهند بود. با این حال، ممکن است برخی دیگر بعد از آزمایش مثبت بارداری و به تأخیر افتادن دوره قاعدگی شاهد این علائم باشند. از طرفی دیگر، برخی زنان نیز ممکن است هیچ یک از این نشانه ها را تجربه نکنند.

در حالی که این نشانه ها شایع ترین علامت بارداری هستند، ولی باید بدانید که دلیل بسیاری از این علائم ممکن است مسائل دیگری به غیر از بارداری باشد. بنابراین اگر شما برخی از این علائم را تجربه کنید، لزوما به این معنی نیست که شما باردار هستید. تنها راه مطمئن برای گفتن این که شما باردار هستید یا خیر این است که آزمایش بارداری انجام دهید.

مهمترین علامت بارداری به تأخیر افتادن دوره قاعدگی است، اما تنها راه تشخیص قطعی یک آزمایش بارداری است.

نشانه های حاملگی غیر طبیعی

با تغییرات زیادی که در بدن شما رخ می دهد، ممکن است فکر کنید که هر نشانه حاملگی طبیعی و معمولی است. اما علائم خاصی در دوران بارداری ممکن است ناشی از یک مشکل جدی باشند:

1- خونریزی: خونریزی به ندرت اتفاق می افتد که اگر در طول بارداری رخ دهد، به هیچ عنوان طبیعی نیست. لکه بینی در سه ماهه اول معمول است و احتمالا زنگ خطری در کار نیست. با این حال، در سه ماهه دوم و سوم، خونریزی می تواند نشانه ای از عوارض جدی مانند زایمان زودرس یا مشکلات مربوط به جفت باشد. همیشه خونریزی یا لکه بینی را به پزشک خود گزارش دهید.

2- خارش شدید: در اواخر سه ماهه دوم و سوم، خارش شدید ممکن است نشانه ای از یک مشکل نادر کبدی باشد، که گاهی اوقات در دوران بارداری به عنوان کلستاز داخل کبدی شناخته می شود.

3- بینایی: تار دیدن، سردرد شدید، و درد در سمت راست شکم

زنانی که هر کدام از این علایم را تجربه می کنند باید بلافاصله با پزشک خود در میان بگذارند.

علائم بارداری

سخن پایانی

حال که علائم بارداری طبیعی و علائم غیرطبیعی را شناختید، می توانید با خیال راحت دوران بارداری خود را سپری کنید. اگر در دوران بارداری خود شاهد هر گونه نشانه غیرمعمولی بودید، سریعأ به پزشک مراجعه کنید. امیدواریم مطلب ما برایتان مفید بوده باشد. از اینکه بار دیگر با مطلبی از مجله آنلاین پروماگ همراه بودید متشکریم.


منابع :


پیشنهاد مجله آنلاین پروماگ جهت مطالعه بیشتر در مورد بارداری :

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا