دانلود جدیدترین فیلم های ایرانی و خارجی

بارداری و زایمان

راه بارداری سریع و سالم چیست؟

چگونه می توانیم به بارداری سریع دست یابیم و یک کودک سالم داشته باشیم؟

در مدرسه در مورد چگونگی جلوگیری از بارداری صحبت های زیادی می شود. اما هیچ مدرسه ای وجود ندارد که راه بارداری سریع و سالم را به کسی بیاموزد.

برای بسیاری از زوجین باردار شدن آسان است، اما برای برخی دیگر ممکن است مدت زمان زیادی طول بکشد تا باردار شوند. بسیاری از آنها مجبور به استفاده از تکنولوژی تولید مثل خواهند شد. به همین دلیل تعداد زوجینی که به دنبال یادگیری روش های باردار شدن هستند رو به افزایش است. اگر هدف شما این است که به بارداری سریع دست یابید و بارداری سالمی داشته باشید، می توانید از راه حل هایی کمک بگیرید که در این مقاله از مجله ی آنلاین پروماگ عنوان می کنیم؛

برای داشتن بارداری سریع و سالم باید سطح دانش خود را در این خصوص افزایش دهید

به نظر می رسد برای باردار شدن به لقاح یک اسپرم و تخمک نیاز باشد، اما این موضوع تا سال 1784 آشکار نشده بود. زمانی این موضوع آشکار شد که یک کشیش، متخصص زیست شناس و متخصص فیزیولوژیست آن دو را با هم ترکیب کرد. قبل از آن هیچ کس واقعا نمی دانست بارداری چطور صورت می گیرد.

نکات کلیدی بارداری سریع و سالم را بشناسید

شما در این ماه 25 درصد شانس دارید: بعد از هر چرخه قاعدگی، در صورت داشتن رابطه جنسی بدون محافظت، تخمک گذاری منظم و اگر مرد اسپرم کافی داشته باشد، یک زن 25 درصد شانس بارداری دارد. هر گونه مشکلی با لوله های فالوپ، تخمک گذاری و یا اسپرم شانس آنها را برای بارداری به میزان قابل توجهی کاهش می دهد و حتی بدون تخمک گذاری، بدون وجود اسپرم و یا با لوله های فالوپ بسته / غیرفعال این شانس صفر می شود. ممکن است چند ماه طول بکشد تا به خواسته خود و بارداری سالم دست یابید، اما نا امید نشوید.

14 ممکن است عدد شانس شما نباشد: ممکن است شنیده باشید که تخمک گذاری و بهترین شانس بارداری 14 روز پس از اولین روز دوره قاعدگی شما رخ می دهد. با این حال، طول سیکل قاعدگی شما در طول عمر شما متفاوت خواهد بود، بنابراین بر روی عدد 14 حساب نکنید. به علاوه، روزهای باروری شما در روز تخمک گذاری پایان می یابند و بهترین زمان برای بارداری سریع داشتن رابطه جنسی 4 -5 روز قبل از تخمک گذاری است.

رابطه جنسی قبل از تخمک گذاری احتمال بارداری را افزایش می دهد: هنگامی که یک تخمک از تخمدان خارج می شود، باید طی 12 تا 24 ساعت بارور شود. از آنجایی که دانستن زمان دقیق تخمک گذاری تقریبأ غیرممکن است، احتمال لقاح در صورتی بیشتر خواهد بود که تعداد زیادی شناگران کوچک وجود داشته باشند که منتظر لحظات جادویی هستند. اسپرم مرد چند روز در بدن زن زنده می ماند تا به تخمک بپیوندد.

هر چه مرد و زن سالم تر باشند، زن می تواند بارداری سالم و بارداری سریع تر داشته باشد: هر چه در مورد بارداری و نوزاد اطلاعات بیشتری داشته باشید، پس می دانید که هر چه پدر و مادر سالم تر باشند احتمال وقوع بارداری سریع بیشتر خواهد بود. پیش از شروع رژیم غذایی حاوی اسید فولیک و فولات (سبزیجات، اسفناج، کلم، کلم بروکلی، جوانه های بروکسل) باید وزن متناسبی داشته باشید، تا مطمئن شوید که چند روز پس از تخمک گذاری، مغز و سیستم عصبی کودک شروع به رشد می کند. نوشیدن مقدار زیادی آب و خوردن غذاهای غنی از اسیدهای چرب امگا 3، پروتئین، کلسیم و ویتامین ها می تواند گزینه پر اهمیتی باشد.

7 نکته جهت آمادگی برای بارداری سالم و بارداری سریع

 1. زمان باروری (“پنجره باروری”) و زمان داشتن رابطه جنسی را بدانید
 2. وزن خود را در حالت مطلوب نگه دارید. BMI را محاسبه کنید و بهترین وزن خود را به دست آورید
 3. به صورت روزانه اسید فولیک و مکمل ویتامین حاوی 600 میکروگرم (میلی گرم) اسید فولیک را حداقل 3 ماه قبل از بارداری برای کمک به پیشگیری از نقص های زایمان و بهبود شانس بارداری سریع و بارداری سالم مصرف کنید.
 4. سیگار کشیدن و نوشیدن الکل را متوقف کنید.
 5. اگر شرایط پزشکی خاصی دارید، مطمئن شوید که تحت کنترل است. برخی از این شرایط عبارتند از مانند آسم، دیابت، بهداشت دهان و دندان، چاقی یا صرع.
 6. در مورد هر یک از داروهای بدون نسخه و تجویز که مصرف می کنید، با یک متخصص بهداشت و درمان صحبت کنید. این امر شامل مکمل های غذایی یا گیاهی می شود.
 7. از تماس با مواد سمی یا موادی که می توانند باعث آلودگی محل کار و خانه شما شوند، اجتناب کنید. از مواد شیمیایی و مدفوع گربه یا جوندگان دور باشید.

بارداری سریع

به آزمایش پیش بارداری اهمیت دهید

برای داشتن بارداری سریع و سالم سلامت پیش بارداری حیاتی است، به ویژه اگر مسائل سلامتی وجود داشته باشند که باید قبل از بارداری درمان شوند. با همسر خود به پزشک مراجعه کرده و چکاپ پیش بارداری را انجام دهید تا بتوانید یک بارداری سالم را تجربه کنید.

اسید فولیک مصرف کنید

مصرف روزانه 400 میکروگرم اسید فولیک برای کاهش خطر نقایص لوله عصبی جنین (NTD) و سایر ناهنجاری های مادرزادی توصیه می شود. در حالت ایده آل، باید حداقل 1-2 ماه قبل از بارداری مصرف اسید فولیک را شروع کنید.

مطالعات اخیر نشان داده اند که فولات اثرات مفیدی بر باروری دارد. زنان ناباروری که مقادیر زیادی از اسید فولیک مصرف می کنند، در مقایسه با افرادی که اسید فولیک مصرف نمی کنند با احتمال بیشتری بارداری سریع خواهند داشت. برای بهبود باروری و همچنین کاهش سقط جنین، دوز مصرفی باید به جای 400 میکروگرم به مقدار 600 تا 800 میکروگرم فولات تغییر یابد.

 • اسید فولیک یک ویتامین B است. هنگامی که اسید فولیک قبل و در اوایل بارداری مصرف شود، به جلوگیری از بروز نقص در بافت عصبی، مغز و نخاع کمک می کند. برخی مطالعات نشان می دهند که مصرف اسید فولیک می تواند از سقط جنین، سکته مغزی، اوتیسم و برخی از سرطان ها جلوگیری کند.
 • اسید فولیک به عنوان مکمل، در مولتی ویتامین ها و مواد غذایی موجود است. هر زنی قبل از بارداری و در اوایل بارداری باید به طور روزانه یک مولتی ویتامین با 400 میکروگرم اسید فولیک مصرف کند و 4000 میکروگرم باید در روز مصرف شود اگر تجربه حاملگی با نقص مادرزادی در مغز یا نخاع نوزاد یا فرزندی با اختلالات اوتیسم (ASD) داشته اید.
 • همچنین شما می توانید برای داشتن بارداری سریع و سالم یک مکمل باروری جامع مصرف کنید که حاوی مقدار توصیه شده روزانه اسید فولیک به علاوه ویتامین ها، مواد معدنی و سایر مواد مغذی است که باعث افزایش باروری زن می شود.

سعی کنید برای بارداری سریع و سالم وزن متناسبی داشته باشید

وزن شما نیز بر باروری شما تأثیر می گذارد و حفظ وزن مطلوب شانس شما در بارداری سریع و داشتن بارداری سالم را بهبود می بخشد. بهترین روش برای پیدا کردن اینکه آیا وزن مطلوبی دارید یا خیر، محاسبه شاخص توده بدنی، BMI است.

تخمک گذاری

روز باروری شما 4 تا 5 روز قبل از تخمک گذاری و روز تخمک گذاری است. پیدا کردن زمان تخمک گذاری نکته کلیدی در بارداری سریع است. در این قسمت چند روش برای شناسایی زمان تخمک گذاری عنوان می کنیم:

1- نموداری از درجه حرارت پایه بدن (BBT) خود تهیه کنید

2-  نموداری از علائم باروری خود تهیه کنید

3-  از کیت های پیش بینی تخمک گذاری (OPKs) استفاده کنید

اهمیت تعداد اسپرم در بارداری سریع و سالم 

برای بارداری سریع و سالم دو اسپرم نیاز است. اسپرم مرد باید سالم باشد و راه هایی برای افزایش تعداد اسپرم برای مردان وجود دارد. مشکلات باروری مردان 50 درصد از زوجینی که نمی توانند بچه دار شوند را تحت تاثیر قرار می دهند. مردان باید با انجام یک شمارش تعداد اسپرم، اطمینان حاصل کنند که اسپرم کافی با کیفیت خوب دارند. آنها همچنین باید یک رژیم غذایی سالم و وزن مطلوب داشته باشند، سیگار نکشند، الکل مصرف نکنند، و مکمل باروری روزانه و ویتامین برای افزایش تعداد اسپرم مصرف کنند.

پیشنهاد می کنیم این مطلب را حتماً مطالعه کنید : تاثیرات افکار و رفتار پدر و مادر بر جسم و روان جنین در دوران بارداری

رابطه جنسی مهمترین نکته برای داشتن بارداری سریع و سالم!

بسیاری از زوج ها نمی دانند که نحوه داشتن رابطه جنسی برای بارداری سریع حائز اهمیت است. این بدان معنی است که شما باید به طور منظم در سراسر چرخه قاعدگی نزدیکی داشته باشید. برای بارداری سریع و سالم سعی کنید یک بار در روز در طول 5-6 روز باروری خود و ترجیحا با استفاده از پوزیشن میشنری، رابطه جنسی داشته باشید. از موقعیت هایی اجتناب کنید که زن روی مرد قرار می گیرد، زیرا گرانش باعث بیرون آمدن اسپرم و خروج آن از بدن زن می شود. همچنین سعی کنید یک بالش زیر کمر خود قرار دهید تا لگن شما شیب داشته باشد. بلافاصله بعد از رابطه جنسی از جای خود بلند نشوید. در عوض، سعی کنید استراحت کنید و اجازه دهید اسپرم به مدت طولانی در واژن باقی بماند.

تخمک فقط می تواند در طول 12-24 ساعت پس از تخمک گذاری بارور شود، اما اسپرم می تواند در بخش پایینی دستگاه تولید مثل زن، تا پنج روز زنده باقی بماند. رابطه جنسی قبل از تخمک گذاری مفید است، اما داشتن رابطه جنسی پس از تخمک گذاری نمی تواند خیلی به بارداری کمک کند.

برای بارداری سریع به طور منظم ورزش کنید

ورزش برای سلامتی حائز اهمیت است و بدن شما را برای بارداری و زایمان آماده می کند. ورزش مناسب می تواند در طول بارداری علائم حاملگی شما را کاهش داده و انرژی شما افزایش را افزایش دهد. با این حال، باید بدانید که از کدام انواع خاص ورزش باید اجتناب کنید و از خطراتی که ممکن است با تمرین بیش از حد به وجود آیند مطلع باشید.

بارداری سریع

یک رژیم غذایی سالم داشته باشید

در حال حاضر بسیاری از پزشکان معتقدند که رژیم غذایی می تواند باروری شما را بهبود بخشد، به خصوص اگر در تخمک گذاری مشکلی داشته باشید. داشتن یک رژیم غذایی سالم همچنین می تواند نقایص زایمان را کاهش دهد. رژیم غذایی مناسب می تواند تفاوت بزرگی در بارداری سریع و سالم به وجود آورد، زیرا اکثر زنان مبتلا به اختلال تخمدان، به PCOS تشخیص داده نشده یا انسداد بالینی (سندرم تخمدان پلی کیستیک) نیز مبتلا هستند، یعنی وضعیتی که مربوط به مقاومت به انسولین است و همچنین بر تخمک گذاری تاثیر می گذارد.

بیشتر چربی های غیر اشباع (مانند روغن زیتون) مصرف کنید و تا جایی که می توانید از چربی های ترانس (مانند انواعی که در فراورده های پخته یا فست فودها یافت می شوند) استفاده نکنید. مصرف پروتئین های گیاهی (مثل سویا) را افزایش دهید، و از سوی دیگر مصرف پروتئین حیوانی (مانند گوشت قرمز) را کاهش دهید. غذاهای با فیبر بالا و گلیسمی پائین مانند غلات کامل، سبزیجات و برخی میوه ها را بیشتر مصرف کنید، و از طرفی دیگر مصرف کربوهیدرات های تصفیه شده و قندها را کاهش دهید. از مقادیر متوسط محصولات لبنی با چربی بالا مانند بستنی، شیر و پنیر استفاده کنید.

از مواد مخدر، سیگار یا الکل دوری کنید

سیگار کشیدن، نوشیدن الکل و مصرف مواد مخدر باعث سقط جنین و عوارض حاملگی مانند زایمان زودرس می شود. با پزشک خود تمام داروهایی که مصرف می کنید از جمله داروهای بدون نسخه و تجویز شده را در میان بگذارید. اکثر داروها مشکلی ایجاد نمی کنند، اما برخی از آنها ممکن است بر روی بارداری تاثیر بگذارند. مصرف داروهای ضروری و غیر مضر را متوقف نکنید، ر اقدامی که می خواهید انجام دهید ابتدا با پزشک خود در میان بگذارید.

استرس خود را برای داشتن بارداری سریع و سالم کاهش دهید

هیچ فردی نمی تواند با وجود استرس زیاد زندگی سالمی داشته باشد و برخی مطالعات گزارش کرده اند که کاهش استرس ممکن است باروری را بهبود بخشد. برای کاهش استرس چه کاری می توانیم انجام دهیم؟

1- آشپزی کنید

2- ماساژ گزینه خوبی برای کاهش استرس است

3- ورزش کنید

4- رابطه جنسی بیشتری داشته باشید

5- اوقات فراغت بیشتری داشته باشید

6- گوش دادن به موسیقی نیز گزینه خوبی است

7- یوگا هم می تواند بسیار موثر باشد

8- مجله بخوانید

9- باغبانی کنید

10- خودتان را برای هر چیزی سرزنش نکنید

11- وقت بیشتری را با خانواده و دوستان خود بگذرانید

12- دست شریک زندگی خود را بگیرید

13- به سراغ طب سوزنی بروید

پیشنهاد می کنیم این مطلب را حتماً مطالعه کنید : باید ها و نباید های قبل و بعد از بارداری برای داشتن فرزند زیبا و سالم

چه عواملی بر باروری تاثیر می گذارند؟

تخمک گذاری: با وجود تخمک گذاری نا منظم یا عدم تخمک گذاری، شما نمی توانید بارداری سریع و سالم داشته باشید. علاوه بر این، شما باید تخمک های با کیفیت خوب داشته باشید.

سن: هر چه سن شما بالاتر می رود، احتمال بارداری شما کمتر می شود. تخمک های مسن و بی کیفیت بارداری را دشوار می کنند. هر چه سن زن بالاتر باشد، زمان بیشتری طول می کشد تا باردار شود.

تعداد اسپرم: هر چه تعداد اسپرم کمتر باشد، بیشتر طول می کشد تا زن باردار شود. با تعداد پائین و غیر عادی اسپرم (یعنی کمتر از 20 میلیون / سی سی) شانس بارداری سریع زن بسیار کم است.

عوارض لوله های فالوپ: لوله های فالوپ باید باز بوده و عملکرد خوبی داشته باشند تا بارداری به وقوع بپیوندد.

زمان بندی رابطه جنسی: شما باید 2-3 بار در هفته و به خصوص در طول 4-5 روز قبل از تخمک گذاری و همچنین روز تخمک گذاری، به طور منظم رابطه جنسی داشته باشید.

آمار بارداری

تقریبا 40 درصد از زوج هایی که دوره TTC را شروع می کنند در طی سه ماه اول باردار شده و حدود 70 درصد از زوج های دوره TTC در طی شش ماه اول باردار می شوند. تا 85 درصد از زوج ها در اولین سال دوره TTC باردار خواهند شد. توانایی شما برای بارداری سریع و سالم در چرخه مشخصی پس از سن 30 سالگی کاهش می یابد.

از رابطه جنسی لذت ببرید

از رابطه جنسی لذت ببرید. گاهی اوقات وقتی زوج ها سعی بر بارداری دارند، رابطه جنسی برای آنها به یک کار روزمره تبدیل می شود و دیگر برایشان لذت بخش یا عاشقانه نخواهد بود. یک شب عاشقانه را برنامه ریزی کنید. احساس شما نسبت به رابطه جنسی می تواند بر روی شانس بارداری سریع و سالم  تأثیر بگذارد. برخی محققان معتقدند که داشتن یک ارگاسم در طول رابطه جنسی، شانس بارداری را افزایش می دهد. ارگاسم در زنان به ورود اسپرم به رحم کمک می کند و برای مردان ارگاسم بهتر تعداد اسپرم مردانه را افزایش می دهد.

دفعات داشتن رابطه جنسی

پیش از این، به زوج هایی که سعی در بارداری (TTC) داشتند، گفته می شد هر روز باید رابطه جنسی داشته باشند. با این حال، مطالعات اخیر نشان داده اند که برای بارداری داشتن 2-3 مرتبه رابطه جنسی در هفته کافی است. البته زمانی که مرد اسپرم کافی نداشته باشد، همان توصیه رابطه جنسی برای داشتن بارداری سریع به صورت روزانه می تواند موثر باشد.

 • بارداری سریع: رابطه جنسی در طول دوران باروری
 • رابطه جنسی هر روز: 37٪ بارداری
 • رابطه جنسی یک روز در میان: 33٪ بارداری
 • رابطه جنسی یک بار در هفته: 15٪ بارداری

بارداری سریع

سخن پایانی

اگر بعد از یک سال تلاش باردار نشدید، بهتر است به پزشک مراجعه کنید. همچنین این زمان برای زنان بالای 35 سال کمتر است و آنها باید بعد از 6 ماه تلاش به پزشک مراجعه کنند. شانس بارداری سریع 5-6 روز قبلا از تخمک گذاری بیشتر است. بنابراین بهتر است در طی این 5-6 روز به طور منظم رابطه جنسی داشته باشید و سعی کنید باردار شوید.

ما در این مطلب سعی کردیم تمام چیزهایی که باید در مورد بارداری سریع و بارداری سالم بدانید را برایتان بازگو کنیم. امیدواریم مطلب ما برایتان مفید بوده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا