عدم داشتن خواب کافی در کودک مساوی است با رژیم غذایی بد، و چاقی

زمان مطالعه 3 دقیقه

عدم اختصاص زمان کافی برای خواب کودک باعث رژیم غذایی بد، و چاقی می شود

آیا کودک شما به اندازه کافی می خوابد؟ اگر پاسخ شما منفی است، رژیم غذایی او به چه صورت است؟ لاغر است یا چاق؟ بدخلق است یا خوش اخلاق؟ خب… می بینید که همه اینها به یکدیگر مرتبط هستند… پس بیایید ببینیم خواب کودک با چه چیزهایی مرتبط است و چه تاثیراتی بر بدن وی داد. با ما در یکی دیگر از مطالب مجله اینترنتی پروماگ همراه باشید.

اخیرا تحقیقی در بین بیش از 177،000 دانش آموز انجام شده است که نشان می دهد اختصاص ندادن زمان کافی برای خواب کودک با مشخصات زندگی ناسالم در میان کودکان و نوجوانان همراه است.

نتایج نشان می دهند که عدم اختصاص زمان کافی برای خواب کودک با عادات غذایی ناسالم مانند نخوردن صبحانه، خوردن فست فود و مصرف بیش از حد شیرینی و در نهایت با چاقی و اضافه وزن همراه است.

نتایج مطالعه نشان دادند که:”تقریبا 40 درصد دانش آموزان این مطالعه کمتر از زمان توصیه شده می خوابیدند.” “اختصاص ندادن زمان کافی برای خواب کودک با عادات غذایی بد، چاقی و اضافه وزن در هر دو جنس همراه بود.” نتایج مطالعه در تاریخ 15 ژانویه در مجله پزشکی خواب بالینی منتشر شده است.

آکادمی پزشکی خواب آمریکا توصیه می کند که کودکان 6 تا 12 ساله به طور منظم به 9 تا 12 ساعت خواب برای سلامت خود نیاز دارند؛ و نوجوانان 13 تا 18 ساله باید 8 تا 10 ساعت در روز بخوابند.

خواب کودک

یک تحقیق در یونان در بین 177،091 کودک (51 درصد پسر) بین 8 تا 17 ساله انجام شده است. عادات غذایی، ساعات خواب روزهای معمولی و روزهای آخر هفته، و وضعیت فعالیت بدنی کودکان با استفاده از پرسشنامه های الکترونیکی تکمیل شده در مدرسه بررسی شد. کودکان که گفتند آنها معمولا کمتر از 9 ساعت در روز و نوجوانانی که کمتر از 8 ساعت در روز می خوابند، در دسته عدم اختصاص زمان کافی برای خواب کودک قرار گرفتند. بررسی تناسب اندام کودکان توسط معلمان تربیت بدنی انجام شد.

بیشتر مطالعه کنید
کار در بارداری و ورزش کردن در دوران حاملگی برای زنان باردار مضر است یا مفید ؟

درصد بیشتری از پسران نسبت به دختران (3/42 درصد در برابر 3/37 درصد) و کودکان نسبت به نوجوانان (42.1 درصد در مقایسه با 32.8 درصد) مدت زمان کمتری را برای خوابیدن اختصاص می دادند. نوجوانان با عدم داشتن خواب کافی، همچنین تناسب اندام هوازی و فعالیت بدنی کمتری داشتند.

نتیجه مطالعه اینطور بیان شد که: “تعجب آور ترین یافته این بود که تناسب اندام هوازی با عادات خواب مرتبط است.” به عبارت دیگر، عادات خواب بهتر با سطوح بالاتری از تناسب اندام هوازی همراه است. ما می توانیم حدس بزنیم که اختصاص زمان کافی برای خواب کودک باعث افزایش سطح انرژی در طول روز می شود. بنابراین، بچه هایی که خواب کافی دارند ممکن است در طول روز بیشتر از لحاظ جسمی فعال باشند و از این رو ظرفیت هوازی بالاتری دارند.”

خواب کودک

سخن آخر

با در نظر گرفتن این یافته ها، والدین، معلمان و متخصصان سلامت و بهداشت باید استراتژی هایی را در نظر بگیرند که بتوانند از طریق آنها زمان کافی برای خواب کودک اختصاص دهند و از عوارض و عادات بد همراه آن جلوگیری کنند. از اینکه بار دیگر با ما همراه بودید از شما متشکریم. امیدواریم مطلب ما برایتان مفید بوده باشد و فکری به حال خواب کودک خود کنید.

برگرفته از: aasm.org

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *