دانلود جدیدترین فیلم های ایرانی و خارجی

سلامتگل و گیاه

گیاه گزنه چگونه با استفاده از کوئرستین بر تعادل هورمن های بدن تاثیر می گذارد

آیا می دانید که بسیاری از آلرژی ها ناشی از عدم تعادل سطح هورمون های بدن هستند

آنچه در این مقاله در مورد گزنه و کوئرستین خواهید آموخت

 • کوئرستین چیست؟
 • گزنه چیست؟
 • چگونه کوئرستین و گزنه باعث تعادل هورمونی و کاهش آلرژی ها می شوند
 • اثر آنتی هیستامین کوئرستین و گزنه
 • فواید ضد التهابی کوئرستین و گزنه
 • دستور تهیه دمنوش گزنه

تعجب برانگیز اگر بگوییم بسیاری از آلرژی ها در بدن خانم ها و برخی آقایان به سطح هورمن های بدن آنها ارتباط دارند، حساسیت هایی مانند احتقاق، خارش گلو و خارش چشم گاهی ناشی از عدم تعادل هورمن های بدن هستند، اگر از عدم تعادل هورمن استروژن رنج می برید ممکن است مشکلات آلرژیک نیز در شما بروز کند. افزایش استروژن می تواند باعث التهاب و افزایش هیستامین شود که در پی آن مشکلات آلرژیک نمایان می شوند.

گزنه و کوئرستین می توانند این مشکلات را بر طرف سازند، نکته قابل توجه در مورد این دو ماده افزایش توان ایمنی بدن است، زمانی که سیستم ایمنی بدن شما به اندازه کافی قوی باشد هورمون های بدن شما نیز در حالت تعادل قرار می گیرند، برای مثال اگر التهاب در بدن شما کاهش یابد و کنترل شود قند خون، تامین ویتامین C و سطح استروژن شما متعادل می گردد، پس حتماً گزنه و کوئرسین را در عطاری منزل خود همیشه داشته باشید و طبق روش هایی که در ادامه توضیح می دهیم مصرف کنید.

نوشته های مشابه

کوئرستین چیست ؟   

کوئرستین یک ماده بیوفلاوونوئید است که در میوه ها یافت می شود، سبزیجات، مغزها و انواع انگور قرمز و خوراکی هایی مانند کاپاریس، پیاز، مارچوبه پخته شده، گیلاس، گوجه فرنگی، سیب قرمز، توت، چای سبز و سیاه بهترین منابع کوئرستین هستند، در بین این مواد کاپاریس بیشترین مقدار و چای سیاه کمترین مقدار کوئرستین را دارا می باشند.

باید در نظر داشته باشید نحوه پرورش منابع حاوی کوئرستین در میزان این ماده در آنها تاثیر دارد، برای مثال گوجه فرنگی های ارگانیک 79 درصد بیشتر ماده کوئرستین نسبت به محصولات غیرارگانیک دارند، بنابراین سعی کنید تا جای ممکن از محصولات ارگانیک استفاده کنید تا نتیجه مطلوب تری بدست آورید. 

باتوجه به اینکه کوئرستین به تنهایی جذب کمی دارد، در مکمل ها اغلب با آنزیم ها، منابع غنی از ویتامین سی و یا سایر بیوفلاوونوئیدها ترکیب می شود، به این ترتیب مکمل ها را با تقلید از منابع اصلی کوئرستین تولید می کنند، به عنوان مثال گوجه فرنگی که منبع غنی کوئرستین است، همچنین به طور طبیعی سرشار از آنزیم ها و ویتامین C می باشد.

براین اساس به خاطر داشته باشید هنگامی که بدنبال مکمل کوئرستین هستید آن را به تنهایی پیدا نخواهید کرد، بلکه باید بدنبال مکمل های حاوی کوئرستین باشید.

گیاه گزنه چیست ؟

گزنه (Urtica dioica)، که به عنوان گزنه گزنده نیز شناخته می شود یک گیاه با خواص درمانی است، این گیاه که از ساقه و برگ تشکیل شده و بصورت بوته رشد می کند بیشتر در جنگل ها، کنار رودخانه ها، نهرها و گاهی در اطراف جاده ها می روید، روی برگ های این گیاه خارهای بسیار ریزی وجود دارد، که در صورت تماس با پوست احساس سوزش موقتی بوجود آورده و التهاب و یا بثورات پوستی ایجاد می کنند.

بلندینگ کردن گزنه خام و یا پختن آن این خارهای گزنده را نرم کرده و ما می توانیم براحتی بدون هیچگونه مشکلی این گیاه مفید را بخوریم و از مواد مغذی و اثرات درمانی آن بهرمند شویم.

گزنه بعنوان یک گیاه داروئی سالهاست که در ایران و کشورهای اروپایی و آمریکایی مورد استفاده قرار میگیرد، معمولاً گیاهان داروئی که سال ها در طب های مختلف استفاده می شوند، توسط واحد های تحقیقاتی جهت تایید خواص درمانی مورد آزمایشات بالینی قرار می گیرند، گزنه هم از این قاعده مستنثنی نیست و خواص آن مورد بررسی قرار گرفته و از نظر علمی اثبات شده اند.

سوال اینجاست که اطبا سنتی چگونه می دانستند که این گیاهان خواص درمانی دارند، با امکانات محدود آزمایشگاهی آیا شهود حیرت انگیزی داشته اند و یا با گیاهان ارتباط کلامی برقرار می کردند … !!؟؟

در کشورهای اروپایی از گیاه گزنه برای کاهش درد آرتروز استفاده می کنند، تسکین درد آرتروز با این گیاه بدلیل خواص ضد التهابی آن است.

چگونه گزنه و کوئرستین باعث کاهش آلرژی می شوند ؟

زنان معمولاً بیشتر از مردان مسائل آلرژی دارند و این بدلیل بالا بودن ترشح هیستامین در بدن زنان ناشی از وجود هورمون استروژن است، هنگامی که سطح استروژن بالا می رود هیستامین نیز در بدن افزایش پیدا می کند و این باعث ایجاد آلرژی می شود، اخیراً تحقیقات نشان داده که افزایش هیستامین نیز باعث پایداری افزایش استروژن می شود، که این یک چرخه معیوب در بدن است و بایستی درمان شود.

تا جایی که گزنه و کوئرستین وجود دارند درمان این مشکل براحتی امکان پذیر است، با مصرف همزمان این دو ماده میزان هیستامین بدن کنترل می شود و در نتیجه میزان استروژن نیز متعادل خواهد شد.

کوئرستین به کاهش آلرژی کمک می کند؛ در مطالعه ای که در مجله آلرژی، آسم و ایمونولوژی ایران منتشر شده و همچنین مطالعات تکمیلی که توسط محققان ایتالیایی انجام شد، مشخص گردید که مصرف کوئرستین توانسته آلرژی ناشی از خوردن بادام زمینی را درمان کند، آنها در این مطالعات دریافتند که ماده کوئرستین یک داروی بالقوه برای درمان آلرژی می باشد. (منبع)

چگونه گزنه علی الرغم اینکه خود حاوی هیستامین است می تواند به کاهش آلرژی کمک کند؛ در یک مطالعه سلولی علمی مشخص شد که چندین ترکیب موجود در عصاره گزنه می توانند با آلرژی های فصلی (از جمله زکام بهاره) و التهاب ناشی از آنها مبارزه کرده و باعث کاهش علائم شوند. (منبع)

در مطالعه ای که روی انسان انجام شد و در آن به بیماران دارای آلرژی قطعات گزنه خشکیده یخ زده داده شد، 57 درصد گفتند که مصرف این گزنه ها موثر بوده است و 48 درصد دیگر گفتند که اثرات درمانی گزنه به مراتب بیشتر از داروهای ضد آلرژی است. (منبع)

 با این حال، بر خلاف داروهای رایج آنتی هیستامین، استفاده از این گیاه برای درمان آلرژی و تنظیم سطح هیستامین موثر می باشد و بدلیل عدم امکان عبور از حصار خونی مغز اثرات خواب آلودگی در پی نخواهد داشت. این بدان معناست که پس از مصرف این مکمل آنتی هیستامین، نگران خواب آلودگی نخواهید بود. به همین دلیل گزنه را می توان در هر زمان از روز مصرف کرد.

چگونه با استفاده از این مواد می توان التهاب را کاهش داد ؟

از آنجا که کوئرستین و گزنه باعث کاهش التهاب و کاهش استرس اکسیداتیو می شوند، مصرف این ترکیب می تواند به تعادل هورمون کمک کند. التهاب می تواند باعث ایجاد استرس در کبد شود و سم زدایی از استروژن متابولیزه را دشوار کند. این به حفظ سطح استروژن بدن کمک می کند.

روش دیگر که می تواند به کاهش التهاب و در نتیجه تعادل هورمون ها کمک کند کاهش فعالیت آروماتاز است، آروماتاز آنزیمی است که به بدن در تولید بیشتر استروژن کمک می کند، اگر میزان این آنزیم ناشی از التهاب در بدن افزایش یابد سطح استروژن نیز بالا می رود و از تعادل خارج می شود. 

در حقیقت می توان گفت عوارض مربوط به افزایش استروژن مانند PCOS، آندومتریوز و سرطان پستان با فعالیت آروماتاز بالاتر یا نامتعادل مرتبط هستند.

کنترل این دو (آروماتاز و استروژن) به این معنی است که می تواند به درمان مواردی مانند درد مفاصل، پوکی استخوان، پسوریازیس، گرگرفتگی و PMS نیز کمک کند، همچنین باعث حساسیت بیشتر گیرنده های هورمونی می شود، به این معنی که ارتباط بهتری در سیستم غدد درون ریز شما بوجود می آورد. این بدان معناست که همه هورمون ها به احتمال زیاد به تعادل می رسند.

سایر مزایایی کلیدی کوئرستین و گزنه

 • بازدارنده COX-2 که داروهایی مانند آسپرین و ایبوپروفن برای درمان این مورد تجویز می شوند.
 • کاهش التهاب در رگ های خونی و در درمان تصلب شرایین موثر است.
 • گزنه منبع خوبی از کولین گیاهی است.
 • کاهش درد در بیماران مبتلا به آرتروز بوسیله کرم های حاوی گزنه که بصورت موضعی مورد استفاده قرار می گیرد.
 • تاثیر کوئرستین در بیماران مبتلا به فیبروز ریوی ایدیوپاتیک (IPF) بواسطه افزایش تولید آنتی اکسیدان های داخل خون، افراد مبتلا به این بیماری و کاهش التهاب و در نتیجه بهبود این بیماری در مطالعات مشخص شده است.
 • کوئرستین نه تنها ضد التهاب است ، بلکه به طور خاص نشان داده شده است که به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می کند.
 • کوئرستین حتی در مبارزه با ویروس ها نیز مفید است، در یک مطالعه سلولی که در ژورنال ویروس ها در سال 2016 منتشر شد، مشخص شد که Quercetin پیشگیری کننده ویروس آنفلوانزای نوع A است، به طور خاص کوئرستین برای جلوگیری از ورود ویروس به سلول ها موثر بوده و این موضوع باعث شده که در مطالعات جدید در خصوص جلوگیری از ورود ویروس کرونا به سلول ها آزمایشات بالینی در چین روی آن در حال انجام باشد.
 • کوئرستین ممکن است در رفع بیماریهای خود ایمنی مانند هاشیموتو ، آرتریت روماتوئید یا بیماری التهابی روده مفید باشد.
 • گزنه غنی از ویتامین C آنتی اکسیدان است، از آنجا که ثابت شده است مصرف ویتامین C باعث افزایش سطح پروژسترون می شود، می تواند به رفع عدم تعادل استروژن-پروژسترون کمک کند.  
 • گزنه ممکن است برای متعادل سازی سطح قند خون مفید باشد، در یک آزمایش روی بیماران قندی، محققان نتیجه گرفتند كه گزنه می تواند یك روش ایمن برای كنترل قند خون در بیماران دیابتی نوع 2 باشد كه به انسولین درمانی نیاز دارند.

دمنوش گیاه گزنه

چگونه از این مواد در رژیم غذایی خود استفاده کنیم ؟

روش مصرف بصورت خوراکی : به عنوان یک مکمل غذایی، روزانه سه کپسول همراه با وعده های غذایی خود میل کنید، یا طبق دستور پزشک خود استفاده کنید.

روش مصرف بصورت دمنوش : فریب روش ساده ی تهیه این نوع مصرف را نخورید، خواص درمانی گزنه از طریق خوردن دمنوش آن به مراتب بیشتر از سایر روش هاست، فراموش نکنید گزنه برای بسیاری از سیستم های بدن ما عمیقا ترمیم کننده است و انواع مواد مغذی گیاهی، ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن مان را تأمین می کند.

گزنه یک داروی گیاهی عالی برای درمان آلرژی و عدم افزایش سطح هیستامین است. در ادامه برخی دیگر از خواص دارویی اصلی آن که با میل کردن دمنوش این گیاه می توانید از آنها بهره ببرید ذکر شده است :

 • بسیار ایمن ، کمی ادرار آور
 • بسیار مغذی ؛ کلسیم ، آهن ، منیزیم ، پتاسیم و سیلیس
 • سرشار از کلروفیل و ویتامین C
 • افزایش توان کلیه ها
 • مقوی برای رحم
 • قلیایی سازی
 • ضد التهاب: درد مفصل ، پوکی استخوان ، پسوریازیس ، گرگرفتگی ، PMS

دستور تهیه دمنوش گیاه گزنه ؛ برای تهیه دمنوش این گیاه به مقداری برگ خشک گزنه و آب تصفیه شده نیاز داریم.

مواد لازم :
 •  1/4 فنجان برگ خشک گزنه (نوع ارگانیک توصیه می شود)
 • آب تصفیه شده
نحوه تهیه دمنوش :
 1. برگ های خشک را در یک شیشه دهان باز بریزید. (ترجیحاً شیشه مقاوم در برابر گرما)
 2. روی آنها یک فنجان آب با دمای اتاق بریزید، سپس سه فنجان آب داغ که به نقطه جوش رسیده بریزید. (توجه هیچگاه دمنوش را بطور مستقیم روی آتش قرار ندهید، زیرا ویتامین سی موجود در آن از بین می رود).
 3. درب شیشه را محکم ببندید و اجازه دهید 24 ساعت بماند.
 4. پس از استراحت 24 ساعته مواد را صاف کنید و برگ ها را بفشارید تا عصاره آنها نیز بطور کامل خارج شده و وارد مایع شود.
 5. مایع حاصل را بصورت یخ یا ولرم میل کنید.
نگهداری دمنوش :
 • می توانید مایع دمنوش گزنه را در یخچال نگهداری کنید و در روز یک تا یک و نیم فنجان از آن را میل کنید.

پیشنهاد مجله پروماگ جهت مطالعه بیشتر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا